زمان انتشار : ۱۶ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۲ | کد خبر : 492186 |

ویترین روزنامه ها/ پاسخ قاطع «سازندگی» به ادعای جنجالی رئیس جمهور افغانستان درباره زبان فارسی/ روایت نگران کننده «آفتاب یزد» از مهاجرت نخبه ۷ ساله بر اثر بی توجهی مسئولان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه آفتاب یزد عکس یک را به تصویر آرش آمرزش پسر نابغه ۷ ساله ایرانی اختصاص داد که سال گذشته استعدادش خبر داغ رسانه ها و شبکه های اجتماعی شده بود. این روزنامه از تصمیم به مهاجرت آرش خبر داد و در تیتری معمولی نوشت: «خداحافظی با آرش» و در متن توضیح داد که این پسر ۷ ساله بنابه خواست پدر و مادرش تصمیم به مهاجرت به هلند گرفته است تا در آنجا در رشته مورد علاقه اش ادامه تحصیل دهد و دکتر داروساز شود. پدر آرش ضمن انتقاد از بی توجهی مسئولان به استعداد فرزندش گفته که متاسفانه برخی مسئولان فکر می کنند آرش مدل است و فقط می آمدند با او عکس می گرفتند. او همچنین در رابطه با دانشگاه علوم پزشکی کاشان که قرار بود یک زمانی آرش را به عنوان دانشجوی افتخاری بپذیرد اما بعد این موضوع را تکذیب کرد؛ گفت که زمان پذیرش آرش در دانشگاه علوم پزشکی کاشان این موضوع همزمانی پیدا کرد با ماجرای صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به همین دلیل هم مسئولین در دانشگاه علوم پزشکی کاشان تحت فشار قرار گرفتند و به همین منوال هم منکر پذیرش آرش در دانشگاه شدند.

مهاجرت استعدادها در زمینه های علمی، ورزشی و… مسئله ای است که در ماه های اخیر مرکز توجه افکار عمومی قرار گرفته و رسیدگی ویژه مسئولان و تلاش برای حفظ این استعدادها مسئله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

روزنامه سازندگی هم در عکس یک خود به سراغ ادعای جنجالی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان رفت که در مراسمی در جمع دانشجویان گفته بود: «افغانستان مهد زبان دری است. ایران پهلوی زبان بود. ما زبان و ادبیات دری را انکشاف دادیم. حالا [به‌ ما] می‌گویند ایران شرقی. ای برادر، دزدی هم حد دارد، حد دارد.». روزنامه برای پاسخ به ادعای اشرف غنی از یک طرح معنا دار استفاده کرده است. طرحی با عکس فردوسی بزرگ (از بزرگترین مفاخر ایران و تمدن ایرانی و میراث دار زبان فارسی) که ابهت آن در صفحه اول خودنمایی می کند. آنچه محل توجه است، قرار گرفتن تصویر اشرف غنی بر شانه چپ فردوسی است.

باید اشاره کرد دو تیتر انتخاب شده همزمان با موضع گیری اخیر اشرف غنی از سوی روزنامه سازندگی نشان از اهمیت پیگیری این موضوع دارد. به طوری که روزنامه تیتر عکس یک را در واکنش به اظهارات اشرف غنی انتخاب کرد و با توجه به پشتویی بودن غنی، ادعای او را « دستبرد به زبان فارسی» خواند و تیتر را قرمز انتخاب کرد تا سطح هشدار آن را بالا ببرد. این روزنامه همچنین مطلب دیگری به این موضوع اختصاص داد و در تیتری فرعی ضمن واکاوی موضع گیری رئیس جمهور افغانستان از دوگانگی «افغانستان کشور یا دولت» پرده بر می دارد و این دوگانگی را حاصل پروژه ناموفق دولت سازی بر مبنای یک کشور واحد – افغانستان تحت نفوذ دیگری غیر از ایران -می داند که می خواهد وارث و میراث دار برادری و تمدن ایرانی نباشد.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here