زمان انتشار : ۱۵ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۶:۲۱ | کد خبر : 492180 |

کریمی: رسانه ها با دیدی فراجناحی و صیانت از منافع ملی به انتخابات نگاه کنند

شفقنا رسانه– سردبیر خبرگزاری تسنیم می گوید که رسانه ها باید در یک نگاه فراجناحی و با نگاه به حفظ و صیانت از منافع ملی، آرمان ها و ارزش های نظام و انقلاب اسلامی به موضوع انتخابات بپردازند و معتقد است که رسانه ها در میدان انتخابات وارد یک آزمون جدی مبنی بر اطلاع رسانی صریح، آسان، آزاد و فارغ از گرایش های آشکار سیاسی خواهند بود چراکه صحنه انتخابات وزن کارکرد ملی و حرفه ای رسانه ها را نشان می دهد. این سردبیر همچنین بهترین ابزار برای بالا بردن شور و شعور سیاسی مردم جهت شرکت در انتخابات پیش رو را استفاده از فیلم، تصویر و کلیپ های کوتاه مستند، مستدل، بدون تحریف، جامع و کامل می داند.

 

محمد کریمی سردبیر خبرگزاری تسنیم با اشاره به بالا رفتن شور و اشتیاق سیاسی مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو به شفقنا رسانه می گوید: براساس تازه ترین نتایج نظرسنجی ها از سازمان ها و ارگان های معتبر کشور، پس از شهادت سپهبد سردار دل ها، شهید قاسم سلیمانی شور و شعور سیاسی مردم برای حضور در صحنه انتخابات روبه افزایش است. اگرچه برخی از جریان های سیاسی به ویژه جریان هایی که شکست خودشان را با مشارکت بالای مردم پیش بینی می کنند، اینگونه القا می کنند که شور مردم کاهش پیدا کرده با این حال علائم و قرائن نشان می دهد که این شور و اشتیاق بعد از شهادت سردار سلیمانی افزایش پیدا کرده است. اما اینکه چه باید کرد تا صحنه حضور مردم برای تمامی آرا و اندیشه ها صحنه ای مبدل به بیعت دوباره آحاد مردم با نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی شود، نیازمند راهکار ها، برنامه تبلیغی و رسانه ای است.

کریمی درباره نقش رسانه‌ها در افزایش شور و اشتیاق سیاسی مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو می گوید: در دهه اخیر نقش رسانه در اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم در بینش عمومی جامعه غیرقابل انکار است. امروزه با ظهور و بروز ابزار نوین رسانه ای به ویژه استفاده از شبکه های اجتماعی در فضای مجازی اولاً تولید محتوا و ثانیاً انتقال پیام های متنوع به مخاطبان سرعت یافته و سهل تر و آسان تر شده است. اما رسانه به تنهایی نمی تواند میدان دار جریان سازی سیاسی برای حضور تفکرات متنوع پای صندوق های رای باشد. بلکه علاوه بر رسانه ها باید مسئولان اجرایی انتخابات و متولیان امور مختلف در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با تولید محتوا و با اشاره به دستاوردهای غیرقابل انکار مجلس شورای اسلامی در تصمیم سازی های خرد و کلان جامعه سبب تقویت اعتماد عمومی جامعه نسبت به مجلس شورای اسلامی شوند.

او ادامه می دهد: به عبارتی علاوه بر رسانه، مدیران اجرایی هم باید نسبت به سازوکار برگزاری انتخابات، سهل و آسان شدن زمینه حضور مردم پای صندوق های رای توضیحاتی ارائه دهند و از طرفی هم مسئولان در عرصه های مختلف به دستاوردهای حضور فعالانه مجلس در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها اشاره کنند. اگرچه نسبت به عملکرد مجلس دهم نقدهای غیرقابل انکاری وجود دارد از جمله اینکه چرا توافق نامه بسیار جنجالی برجام بدون فرصت مطالعاتی و بدون استماع نظر منتقدان در کمترین زمان ممکن به تصویب رسید تا بعد از ۵ سال این نتیجه را از برجام شاهد باشیم. بنابراین باید نقدهایی هم به مجلس دهم و به ویژه عملکردهای اقتصادی و شبه برانگیز برخی از نمایندگان حال حاضر مجلس شورای اسلامی کرد.

کریمی تاکید می کند: بازنگری در انتخابات دوره های گذشته اعم از انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و حتی ریاست جمهوری نشان می دهد هرکجا که مسئولان به رسانه به عنوان یک ابزار توانمند، آگاهی بخش و بصیرت افزا اعتماد کردند به همان نسبت میزان شور و شعور سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه در ثبت یکی از بهترین و ناب ترین لحظات پیوند مردم با نظام و حکومت موثر بوده است. به عبارت دیگر اگر مسئولان زمینه دسترسی رسانه ها به اطلاعات و مدارک مستند را با هدف تقویت و اثرگذاری بر ذهن و نگاه افکار عمومی فراهم کنند، بی تردید رسانه هم می تواند در ایجاد موج و شور و شعور سیاسی نقش آفرین باشد. چراکه در دنیای امروز نقش رسانه برای هدایت افکار عمومی غیرقابل انکار است.

کریمی در ادامه به ارزیابی عملکرد رسانه ها برای انتخابات پیش رو می پردازد و توضیح می دهد: فضای انتخاباتی به دلیل تجربیات گذشته جریان های سیاسی در بداخلاقی ها، سوء استفاده ها و ترورهای شخصیتی از سال های گذشته به تدریج فضای خاموش و سکوت آمیزی بوده است و در آستانه انتخابات به یکباره با استفاده از رسانه های هردو جریان تنور انتخاباتی داغ شده است. با این اوصاف با توجه به اتفاقات و حوادث ماه های گذشته طبیعتاً انتخابات در محورهای اول فعالیت رسانه ای نبوده است، اما قطعاً از روزهای آینده و هفته های نزدیک به زمان انتخابات، انتخابات، حضور و مشارکت حداکثری مردم در صدر محورهای فعالیت رسانه های هردو جریان و جریان های تازه وارد سیاسی قرار خواهد گرفت.

با این اوصاف کدام قالب رسانه ای می تواند بهتر این نقش را ایفا کند؟ سردبیر تسنیم پاسخ می دهد: با توجه به مشغولات امروزه مردم برای تامین بخشی از دغدغه های اقتصادی و مالی شان فرصت مناسب و زمان اوقات فراغت کافی برای خواندن و مطالعه تحلیل ها و یادداشت های طولانی ندارند. از طرفی ظهور و بروز پدیده هایی چون فیلم، تصویر و صوت و نیز تکنیک های نوین رسانه ای شامل اینفوگرافیک، موشن گراف و … سبب تغییر ذائقه عمومی شده است. به نظر من بهترین ابزار در شرایط حال حاضر، استفاده از فیلم، تصویر و کلیپ های کوتاه مستند، مستدل، بدون تحریف و جامع و کامل است.

در چنین شرایطی یک رسانه باید به چه مولفه هایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس توجه کند؟ کریمی پاسخ می دهد: رسانه در نظام های حکومتی به عنوان یکی از ابزارهای موثر حفظ، صیانت و پاسداری از منافع ملی اعم از منافع فردی و گروهی شناخته شده است. بنابراین رسانه ها باید در یک نگاه فراجناحی و با نگاه به حفظ و صیانت از منافع ملی، آرمان ها و ارزش های نظام و انقلاب اسلامی- که صدها هزار شهید برای به ثمر رساندن این انقلاب جان فشانی کرده اند- به موضوع انتخابات بپردازند. اگر رسانه ها موضوع انتخابات را به حالت انحصارگرایی و در قالب یک نگاه حزبی و جریانی خاص تنزل دهند، بی تردید آن انتظاری که برای ایجاد شور و شعور سیاسی در افکار عمومی نیاز است، حاصل نخواهد شد. به عقیده من رسانه ها در میدان انتخابات وارد یک آزمون جدی مبنی بر اطلاع رسانی صریح، آسان، آزاد و فارغ از گرایش های آشکار سیاسی خواهند بود. صحنه انتخابات وزن کارکرد ملی و حرفه ای رسانه ها را نشان می دهد.

 

 

∗ ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here