زمان انتشار : ۱۵ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۱۳ | کد خبر : 492130 |

ویترین روزنامه‌ها/ هشدار «رسالت» به عواقب استفاده و تجویز بی‌رویه آنتی‌بیوتیک/ راهکار «ابتکار» درباره بازگشت اعتماد مردم به رسانه‌های داخلی در بحران‌های جهانی/ روایت «جام جم» از مشکلات و محدودیت‌های ایرانی‌های مانده در چین

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ابتکار در گزارشی به بررسی این سوال پرداخت که چرا مردم در مورد بحران‌های جهانی به شبکه‌های اجتماعی بیش از منابع رسمی داخلی مراجعه می‌کنند؟ و در تیتر، بی‌اعتمادی بخش قابل توجهی از مردم به رسانه های رسمی داخلی درباره اخبار مربوط به ویروس کرونا و ترجیح آن ها به باور اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی را «بحرانی ترسناک‌تر از «کرونا» » دانست و در گفتگو با یک کارشناس رسانه به بررسی دلایل این مسئله پرداخت و تاکید شد که بی‌اعتمادی به رسانه‌های رسمی در یک مقطع و زمان خاص اتفاق نمی‌افتد و معمولاً پروسه بلندمدت حدود ۵ تا ۱۰ سال طی می کند تا جامعه به این نقطه می‌رسد. بنابراین بازگشت این اعتماد هم همین زمان را نیاز دارد. با این حال کارشناس در این گفتگو معتقد است، اگرچه ایجاد اعتماد کار بسیار سختی است و باید به دنبال راهکارهای بلندمدت رفت، ولی در شرایط فعلی، رسانه‌ها می‌توانند از رسانه‌های بین‌المللی و مراجع علمی و پزشکی جهانی نقل قول کنند. این راهکار ممکن است تا حدودی بر ایجاد اعتماد مردم تاثیر بگذارد.

«پشت دیوار چین» سوژه متفاوت روزنامه جام جم درباره گفتگو با ۸ ایرانی که ویروس کرونا، آن ها را در چین زندانی کرده است. روزنامه توضیح داده که ایرانی های زیادی در کشور یک و نیم میلیاردی چین زندگی می کنند. ترس، دلهره، نگرانی، محدودیت در عبور و مرور و کمبود ماسک حرف مشترک همه ایرانی هایی است که در شهرهای مختلف چین زندگی می کنند و در ادامه به درد دل برخی از ایرانی های ساکن شهرهای مختلف چین و مشکلات و محدودیت هایشان بعد از شیوع این بیماری پرداخته است.

روزنامه رسالت در یکی از مطالب فرعی خود به بررسی عواقب استفاده و تجویز بی رویه آنتی بیوتیک پرداخت و در تیتر هوشمندانه ای نوشت: «تجویزهای ضدحیات» و هشدار داد که «اگر این مصرف بدون دلیل و بی رویه انتی بیوتیک ها ادامه یابد، در سال ۲۰۵۰ به نقطه ای خواهیم رسید که دیگر هیچ انتی بیوتیک تاثیرگذاری نداریم و اگر فردی دچار یک عفونت جدی شود، باید منتظر بماند تا مرگش فرا رسد.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here