زمان انتشار : ۱۴ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۷:۲۶ | کد خبر : 492126 |

مهاجری: با توجه به شرایط حساس کشور، رسانه ها باید مشوق مردم برای شرکت در انتخابات باشند

شفقنا رسانه- به عقیده عضو شورای سردبیری خبرآنلاین حضور مردم در انتخابات خیلی تاثیرگذار است و رسانه ها نباید در این فضای فعلی، کاری کنند تا مردم در انتخابات شرکت نکنند. بلکه باید مردم را تشویق به رای دادن کنند ولو اینکه تک رای دهند.

 

محمد مهاجری عضو شورای سردبیری خبرآنلاین درباره نقش رسانه‌ها در افزایش شور و اشتیاق سیاسی مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو به شفقنا رسانه می گوید: نمی توان رسانه ها را مستقل از فضای سیاسی کشور ارزیابی کرد. با توجه به اینکه هنوز اسامی نهایی کاندیداهای تایید شده و رد صلاحیت شده به طور قاطع اعلام نشده است، رسانه های طرفدار و حامی آن ها هم به صورت جدی به انتخابات ورود نکرده اند. در حال حاضر رسانه های اصولگرا با توجه به اینکه وضعیت لیست هایشان مشخص تر است، به نظر می آید باید بیشتر در ایجاد شور و نشاط سیاسی در بین مردم نقش داشته باشند، ولی من فکر می کنم رسانه های طرفدار جریان اصولگرا هم هنوز تلاشی در ایجاد شور و نشاط سیاسی در مردم نداشته اند. البته شاید این کار را به تعویق انداخته اند تا بعد از ۲۲ بهمن نتایج اعلام اسامی روشن شود.

او ادامه می دهد: من فکر می کنم یکی از دلایلی که رسانه های حامی جریان اصولگرا نمی توانند بر ایجاد شور و اشتیاق مردم جهت شرکت در انتخابات تاثیر گذار باشند، این است که رقبای آن ها یعنی اصلاح طلبان خیلی شور و نشاط انتخاباتی ندارند. خب وقتی یک جناح سیاسی شور و نشاط سیاسی نداشته باشد، طبیعتاً طرف مقابل هم اینگونه است. بنابراین باید منتظر ماند که اسامی تایید شده های نهایی اعلام شود تا رسانه ها هم بتوانند نقش خودشان را ایفا کنند. از طرفی هم به نظر می رسد موضوع افزایش شور و نشاط انتخاباتی در مردم هم خیلی برای صداوسیما موضوعیت پیدا نکرده است و گویی صداوسیما هم خیلی تمایلی ندارد تا خودش را برای حضور پرشور مردم در انتخابات به آب و آتش بزند. با این حال باید صبر کرد تا ببینیم در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

مهاجری با اشاره به اینکه طبق آخرین نظرسنجی های انجام شده توسط اصولگرایان در دی ماه، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد مردم کشور تمایل به حضور در انتخابات پیش رو دارند و این درصد در شهرهای بزرگ ۳۰ درصد است، می گوید: جریان اصولگرایان معتقدند حتی اگر ۵۰ الی ۶۰ درصد مردم در انتخابات شرکت کنند، طبیعی است که کاندیداهایشان رای می آورد. به عنوان مثال در انتخابات مجلس نهم نمایندگان آخر لیست تهران حدود ۲۰۰ هزار رای آوردند. خب با در نظر گرفتن جمعیت واجد شرایط – بالای ۴ میلیون نفر- جریان اصولگرا با ۲۰۰ هزار رای هم قانع بود. من فکر می کنم در شهرهای بزرگ به همین عددهای پایین قانع هستند و در شهرهای کوچک هم همین طور.

او ادامه می دهد: از طرفی هر دو جناح تقریباً به این نتیجه رسیده اند که در استان ها و شهرهای کوچک نماینده، خیلی درباره مسائل جناحی صحبت نمی کند بلکه مسائل منطقه ای بیشتر در آنجا پررنگ است. چون جریان اصولگرا درباره مسائل منطقه ای به تعداد کافی کاندیدا دارند و از جناح رقیب هم کسی وجود ندارد که بتواند بر روی مسائل منطقه ای تمرکز کند و براساس آن رای بیاورد، به نظر می رسد جناح اصولگرا در حال حاضر ۷۰ الی ۸۰ درصد مجلس را از آن خودش بداند. وقتی چنین احتمالی وجود دارد، دیگر انگیزه ای برای تبلیغات بیشتر نیست. چون ممکن است این تبلیغات بیشتر، برای جریان اصولگرا ضد تبلیغ محسوب شود.

با این اوصاف کدام قالب رسانه ای می تواند بهتر این نقش را ایفا کند؟ عضو شورای سردبیری خبرآنلاین پاسخ می دهد: متاسفانه در این زمینه فضای مجازی موثرترین قالب است. چون رسانه های رسمی تا حد زیادی رودرواسی، ملاحضه کاری و نگرانی دارند و بعضی از آن ها هم نمی خواهند که خیلی شفاف عمل کنند و این مسئله خود به خود مخاطب را به سمت فضای مجازی سوق می دهد. اگر دقت کنید، مطالب منتشر شده در رسانه های رسمی، به صورت خلاصه شده، گزینش شده و حتی گاهی تحریف شده در فضای مجازی مشتری بیشتری دارند.

با این حال در چنین شرایطی یک رسانه باید به چه مولفه هایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس توجه کند؟ مهاجری پاسخ می دهد: من معتقدم حضور مردم در انتخابات خیلی تاثیرگذار است و رسانه ها نباید در این فضای فعلی، کاری کنند تا مردم در انتخابات شرکت نکنند. بلکه باید مردم را تشویق به رای دادن کنند ولو اینکه تک رای دهند. یا اینکه به مردم بگویند بین بد و بدتر به فرد بد رای دهند چرا که خودِ حضور مردم در انتخابات موضوعیت دارد. چون در دوره کنونی شرایط کشور خیلی حساس است و متاسفانه فضای سیاسی کشور به گونه ای است که ما در معرض حمله و تهدید دشمنان قرار داریم و کاهش حضور مردم در انتخابت می تواند امریکایی ها را به کاهش اعتبار نظام جمهوری اسلامی ترغیب کند و فشار بر مردم را افزایش دهد. مردم بخاطر منافع خودشان هم که شده باید پای صندوق رای بروند. اینکه به چه کسی رای دهند و به چه کسی رای ندهند موضوع مهمی نیست و حتی به نظر من رای سفید به مراتب ارزشمند تر از آن است که کسی در انتخابات شرکت نکند.

 

∗ ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here