زمان انتشار : ۱۳ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۲ | کد خبر : 492030 |

ویترین روزنامه ها/ تبعات مخرب کرونا بر اقتصاد چین و جهان به روایت گزارش تحلیلی «جام جم» / گزارش انتقادی «ابتکار» به فقدان رقابت بین جناحی در انتخابات پیش رو

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه جام جم در گزارش خوبی به بررسی پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در چین و جهان پرداخت و در تیتری تحلیلی از «حمله ویروسی به اقتصاد جهان» نوشت و توضیح داد که «چین دومین اقتصاد جهان است اما اخیرا ویروسی به نام کرونا باعث شد تا این کشور از نظر اقتصادی زیان های زیادی را متحمل شود. با توجه به این که چین بزرگ ترین بازار مصرف دنیا محسوب می شود و همین طور حجم بالای مراودات تجاری چین با سایر کشورهای جهان و سرمایه گذاری های گسترده شرکت های چند ملیتی در این کشور، اثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا در حال سرایت از چین به سایر نقاط جهان است. قطعا بزرگ ترین شرکای تجاری چین بیشترین زیان را از رکود اقتصادی این کشور خواهند دید که امریکا هم در میان همین کشورها قرار دارد. اما از سوی دیگر به نظر می رسد زیان اقتصادی چین از ویروس کرونا برای امریکا خبر بدی هم نباشد. چند سالی است که چین با آمریکا در یک ماراتن تجاری قرار دارد و این بهترین خبر برای واشنگتن بود که بدون هزینه بتواند فاصله خود را با کشوری که دومین قدرت اقتصادی جهان است بیشتر کند. دیروز هم وزیر بازرگانی آمریکا به همین نکته اشاره کرد که ویروس کرونا خبر اقتصادی خوبی برای آمریکا به حساب می آید!». این روزنامه همچنین در گزارش دیگری به کارنامه ۴ ویروس مرگبار از جمله آنفلوآنزای خوکی، زیکا، ابولا و فلج اطفال که دنیا را تکان داده اند، اشاره کرد.

روزنامه ابتکار در مطلبی به بررسی سوژه این روزهای جریان های سیاسی در انتخابات پیش رو پرداخت و در تیتر جالبی نوشت: «رقابت در غیاب رقیب». همچنین در رو تیتر این ادعا را مطرح کرد که کثرت مدعیان اصولگرایی در انتخابات مانع وحدت آن ها شده است. تیتر در نوع خود جالب است و به خوبی به یک رقابت درون گروهی(یک جناح) اشاره دارد تا یک رقابت بین جناحی. روزنامه این امر را با استفاه از هم نشینی «رقابت»، «غیاب» و «رقیب» به اوج رسانده است تا با متن هماهنگی کاملی برقرار سازد به طوری که در جایی از متن از اختلاف چهار گروه اصولگرا با ضرب المثل «از هول حلیم پیروزی، در دیگ انتخابات افتادن» استقبال کرده است و در جایی دیگر از متن با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان در ۱۵۸ حوزه هیچ کاندیدایی ندارند ولی در جریان اصولگرایی ما شاهد چهار لیست از جمله احمدی‌نژادی‌ها، پایداری‌ها، سنتی‌ها و همچنین جریان جوانان انقلابی هستیم که هرکدام خواهان پیروزی در انتخابات مجلس هستند، تنش ناشی از میل به قدرت اصولگرایان در نبود رقابت رقیبان را به خوبی با تیتر هماهنگ کرده است.
با این وجود در متن دو کلمه «کاندید» را به جای کاندیدا و «هلیم» به جای حلیم اشتباه به کار برده است.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here