زمان انتشار : ۱۲ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۵۱ | کد خبر : 492014 |

اولویت جان مردم است

شفقنا رسانه– اکبر نصراللهی، رییس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در روزنامه اعتماد نوشت:

به همـان سرعتـی کـه «کرونا ویروس» سلامت مردم را در برخی کشورها نشانه گرفته است، اخبار و اطلاعات مربوط به آن هم در حال دست به دست شدن است. نکاتی درباره چگونگی اطلاع‌رسانی درباره این بیماری در ادامه مورد توجه قرار گرفته که محور آن این جمله است؛ «جان مردم اولویت نخست است». با این توضیح موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرند.

نکته اول؛ به نظر من اطلاع‌رسانی صحیح، دقیق، جامع و قابل اعتماد در موضوعات بهداشتی و درمانی اهمیتی بسیار بیشتر از سایر موضوعات دیگر دارد و هر گونه تعلل در این خصوص خطایی نابخشودنی است و نقض حقوق مردم. حتی ممکن است این خطا منجر به شیوع بیماری احتمالی «کرونا ویروس» شده و بروز و ظهور آن را تسریع کرده و غیرقابل کنترل کند. خوشبختانه سیستم درمانی ایران قوی و توانمند است و در این باره نیز احتمال ورود «کرونا ویروس» را رد نکرده و در عین حال هشدارهایی هم داده‌اند. اما اطلاع‌رسانی در این زمینه باید کامل و بدون هیچ‌گونه پنهانکاری انجام شود و به کمک رسانه‌ها به مردم آموزش‌های لازم هم داده شود. همه این موارد باید با رعایت این نکته انجام شود که به دلایل احتمالی اقتصادی یا سیاسی نباید جان مردم به خطر بیفتد، در یک کلام جان مردم باید در اولویت نخست باشد.

نکته دوم؛ اگرچه اعتماد مردم به مسوولان و رسانه‌های رسمی کشور و همین‌طور به کارشناسان به دلیل بعضی عملکردهای ناصحیح قبلی و اطلاعات پیشینی که مسوولان در موضوعات اخیر داده‌اند، به ‌شدت مخدوش شده است و به این زودی‌ نیز ترمیم نمی‌شود، اما مردم در مورد «کرونا ویروس» چاره‌ای جز پیگیری ماجرا از طریق منابع و مراجع و کارشناسان رسمی در این زمینه ندارند. مردم باید بر اساس داده‌های دریافتی از این مراجع اقدام کنند و راهی جز این برای آنها قابل تصور نیست. دلیل آن هم این است که مردم خود پزشک و متخصص نیستند و ابزارها و اطلاعات لازم در این زمینه را ندارند تا بتوانند آن را راستی‌آزمایی کنند. به ویژه آنکه در شرایط حاضر اطلاعات بسیار متعدد و بسیار متناقض منتشر می‌شود. در این وضعیت مردم چاره‌ای ندارند جز آنکه با وجود اشکالات موجود در مراجع رسمی که تاکنون وجود داشته است باز هم به آنها متکی باشند و به اطلاعاتی که از طریق مراجع رسمی پزشکی ایران و منابع و مراجع پزشکی بین‌المللی منتشر می‌شود، استناد کنند.

نکته سوم؛ روابط بین کشورها یا همان روابط بین‌الملل بسیار پیچیده شده است و کنشگران بین‌المللی هیچ محدودیتی در جنگ در حوزه‌های اقتصادی قائل نیستند. در این عرصه به اخلاقیات هم پایبند نیستند. بنابراین رسانه‌ها و کنشگران فضای مجازی باید مراقبت کنند اطلاعات را از مراجع معتبر علمی دریافت کنند و راهبردشان در این زمینه نیز «واقع‌نمایی» باشد و از بازنشر اطلاعات جعلی و بزرگنمایی مطالب مرتبط با «کرونا ویروس» اجتناب کنند و اگرچه رعایت جانب احتیاط در این عرصه ضروری است، اما به این نکته توجه داشته باشند که هیچ بعید نیست در کنار این بیماری که بسیار موضوع مهمی است و نباید از آن غفلت کنیم و حتی احتمال خیلی کم آن را هم باید جدی بگیریم، اهداف سیاسی و اقتصادی هم پیگیری شود. بنابراین رسانه‌ها باید همیشه این احتمال را در نظر بگیرند که کنشگران عرصه بین‌الملل با اهداف اقتصادی و بین‌المللی اخباری از این جنس را بزرگنمایی می‌کنند و گاه باعث وحشت و ترساندن مردم در این زمینه‌ها می‌شوند.

نکته‌ای دیگر که می‌خواهم در این میان بر آن تاکید کنم، این است که نمی‌گویم به موضوع «کرونا ویروس» کم‌توجهی شود یا به آن اهمیت لازم داده نشود. «کرونا ویروس» مهم است و رسانه‌ها و کشورها هم به این بیماری توجه کرده‌اند حتی اقدام به خارج کردن اتباع خود از محدوده شیوع بیماری کرده‌اند و در این زمینه حساسیت لازم را از خود بروز داده‌اند. آنچه می‌خواهم بگویم، این است که نباید این بحران را بیش از آنچه هست بزرگ جلوه داد تا به امنیت روحی و روانی مردم آسیب غیرضروری وارد شود. نیازی نیست توجه غیرضروری به این موضوع داده شود. شما می‌بینید هفته‌هاست در استرالیا آتش‌سوزی جنگل‌ها موجب از بین رفتن منابع مهمی از طبیعت شده است یا سیل در برزیل یا همین موضوع سیاسی اخیر یعنی معامله قرن در مورد فلسطینیان. آنچه می‌خواهم عرض کنم، این است که حتما باید به وقایع دیگر هم توجه شود و به بحث «کرونا ویروس» در حد و اندازه خودش پرداخته شود و نباید به وضعیتی دچار شویم که از بزرگ کردن این بیماری برای فراموش کردن موضوعات دیگر که اتفاقا از نظر زیست‌محیطی یا اقتصادی و سیاسی بسیار مهم است، استفاده شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here