زمان انتشار : ۱۲ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۵۷ | کد خبر : 491978 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از عبدالله ناصری؛ پیشکسوت عرصه رسانه

عبدالله ناصری/ عکاس حسین شهلایی

شفقنا رسانه– شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی برای اهالی رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم بودند و با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌هایشان به مسئولان کمک می‌کردند، باید  در حال حاضر هم با انتقال تجربیات و توصیه‌های خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها در جامعه یاری رسانند.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند و جایگاه‌شان را ارج نهند. به همین خاطر شفقنا‌ رسانه در نظر دارد هر هفته  دیداری با پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی داشته باشد و از تجربیات آنان بهره بگیرد.

این بار شفقنا مهمان عبدالله ناصری، فعال سیاسی و پیشکسوت رسانه ای شد. او در سال ۵۹ اگرچه دانشجو بود ولی با توجه به اینکه دانشگاه ها به دلیل انقلاب فرهنگی مدتی تعطیل می شود، برحسب ضرورت خدمت سربازی اش را انجام می دهد و در سپاه خدمت می کند. در نیمه سال ۶۰ بعد از انفجار حزب جمهوری اسلامی و تحولاتی که در سطح مدیریت در صداوسیما رخ می دهد، توسط معاونت سیاسی وقت به صداوسیما دعوت می شود. ناصری این را نقطه آغاز کار رسانه ای اش عنوان می کند و می گوید: در نیمه سال ۶۰ وارد صداوسیما شدم و در ابتدا به عنوان مسئول امور شهرستان های برون مرزی صداوسیما فعالیت کردم و حدود یک سال و نیم بعد و در بحبوحه جنگ، مدیر واحد مرکزی خبر شدم.

این تجربه مدیریت، اگرچه کوتاه بود ولی در اواخر سال ۶۳ که به لبنان می رود در آنجا هم کار مطبوعاتی را در حوزه مطبوعات علمی و آکادمیک دنبال می کند. ناصری تعریف می کند: آن زمان ایران در لبنان رادیویی به نام صوت المستضعفین داشت که بعد از حمله اسرائیل به لبنان راه اندازی شده بود. زمانی که از سوی دولت وقت و وزیر ارشاد به لبنان رفتم، مدیریت این رادیو هم به من واگذار شد و مدتی هم در آنجا با دوستان عرب و لبنانی تجاربی داشتم. این تجربه تا دهه ۷۰ ادامه پیدا کرد و من در حوزه مطبوعات علمی و آکادمیک فعالیت می کردم.

او از ۲ خرداد ۷۶  کار ژورنالیستی را در روزنامه «بیان» به عنوان عضو شورای سردبیری آغاز می کند و در دوره اصلاحات به عنوان مدیرعامل خبرگزاری ایرنا انتخاب می شود که آن را نقطه آغاز کار جدی و حرفه ای اش در حوزه رسانه می داند. از کارهای خوب این فعال رسانه ای می توان به راه اندازی دفتر ایرنا در الجزایر در دوره اصلاحات اشاره کرد که در دولت بعد تعطیل شد.

این فعال رسانه ای معتقد بود که خبر باید از انحصار بیرون بیاید، اگر در انحصار باشد هم آفت پذیر است و هم رشد نمی کند. به همین دلیل در زمان مدیریت اش در ایرنا نه تنها مانع شکل گیری سایر خبرگزاری ها نشد بلکه به خبرگزاری های غیر دولتیِ تازه تاسیس جهت راه اندازی و چگونگی شروع فعالیت مشورت می داد. به طوری که تمام آموزش های سیاسی، فنی، تحریریه ای و… را به همکارانش در سایر خبرگزاری ها در بدو شروع یاد می داد.

ناصری در کنار فعالیت سیاسی و رسانه ای اش، استاد دانشگاه است که اخیرا به دلیل بیماری، تدریس را کنار گذاشته و همچنان به فعالیت خود در عرصه سیاست و رسانه ادامه می دهد.

 

 

 

∗ ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here