زمان انتشار : ۱۰ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۱۰ | کد خبر : 491966 |

دبیر سیاسی روزنامه خراسان: رسانه با تجربه نگاری به رشد بلوغ سیاسی جامعه کمک کند

شفقنا رسانه- دبیر سیاسی روزنامه خراسان معتقد است، رسانه باید با نشان دادن این مسئله که اشتباهات در همه جوامع وجود دارد به رشد بلوغ سیاسی در جامعه کند. از طرفی هم باید از تجربیات جوامع دیگر و یا تجربیات جامعه خودمان در زمان های مختلف استفاده کند و با تجربه نگاری به بلوغ سیاسی جامعه کمک کند.

 

امیرحسین یزدان پناه دبیر سیاسی روزنامه خراسان درباره نقش رسانه‌ها در افزایش شور و اشتیاق سیاسی مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو به شفقنا رسانه می گوید: انتخابات یک مقوله چند عاملیتی است و همه این عوامل در پرشور بودن و نبودنش نقش دارند. رسانه هم بخشی از این عوامل اثرگذار است. بخش های دیگر می تواند متأثر از شرایط اجتماعی و معیشتی مردم، برنامه نامزدهای انتخاباتی، برنامه های دولت کنونی، دولت های قبل و… باشد.

او ادامه می دهد: بخش حوزه رسانه مربوط به اقناع کردن و اقناع پذیری مخاطبان است. باید دید چقدر از برنامه هایی دولت فعلی و دولت های گذشته که برای اقتصاد و معیشت مردم درنظر داشتند، اجرایی شده است؟ در چند سال اخیر ۱۳ نامگذاری سال ها از طرف رهبر انقلاب در حوزه اقتصادی بوده است. چقدر مجلس شورای اسلامی  این درگیری در تصمیم گیری و تصمیم سازی را داشته است؟ درگیری اش در حوزه های سیاسی که مسئله معیشت مردم نبوده چقدر بوده است؟ چند درصد از نطق های نماینده ها که در فضای مجازی بازنشر گسترده پیدا کرده، مربوط به معیشت مردم بوده است. این ها مسائل مهمی است که باید پاسخ داده شوند.

یزدان پناه معتقد است که اگر مجلس بپذیرد در حوزه معیشت و اقتصاد مردم کم کاری کرده بهتر می تواند مردم را قانع کند. او می گوید: تا پایان مجلس هشتم حدود ۶ درصد مصوبات مجلس مربوط به حوزه اقتصاد بوده است. خب این نشان می دهد که معیشت و اقتصاد خیلی دغدغه قانونگذار نبوده است.  در شرایطی که گفته می شود با انباشت قانون مواجه هستیم، آیا واقعاً سهم حوزه اقتصادی و معیشتی مردم باید کمتر از ۱۰ درصد باشد؟

دبیر سیاسی روزنامه خراسان توضیح می دهد: در رسانه مفهومی با نام انتقال چند مرحله ای پیام داریم. در جریان چند مرحله ای پیام، وقتی رسانه ها پیامی را به مخاطب منتقل می کنند مرحله اقناع سازی، تصمیم سازی و ارزیابی دارد. به عبارتی وقتی مخاطب می خواهد در انتخابات شرکت کند و به جریانی در انتخابات رای دهد، در وهله اول باید قانع شود، بعد تصمیم بگیرد و آن را مورد ارزیابی قرار دهد و در نهایت آن را اجرایی کند. در این مرحله ها لایه های مختلفی هستند که می توانند اثرگذاری رسانه را کم یا زیاد کنند.

او با بیان اینکه رهبران فکری جامعه در برهه ای بر این عقیده بودند که رسانه ها تاثیر مستقیم بیشتری بر روی مردم دارند، می گوید: الان رسانه ها تاثیرگذاری چند مرحله ای دارند، از طرفی در جامعه الان اثرگذاری رسانه کمتر از اثرگذاری ارتباطات فردی است. بنابراین رسانه ها در بخش کوچکی که برای اقناع مردم اثرگذارند، چند مرحله را پشت سر می گذارند. به عبارتی اول باید تلاش کنند تا رهبران فکری را قانع و شور سیاسی را در آن ها ایجاد کنند و رهبران فکری، پیام را به جامعه هدف خود منتقل کنند و… . خب این تاثیرات چند مرحله ای است. اگرچه رسانه در ایجاد شور سیاسی مردم نقش جدی دارد ولی همه چیز نیست.

با این اوصاف کدام قالب رسانه ای می تواند بهتر این نقش را ایفا کند؟ دبیر سیاسی روزنامه خراسان پاسخ می دهد: اگر چند سال پیش این سوال را از من می پرسیدید، می گفتم رسانه های دیداری و شنیداری بهترین قالب برای چنین کاری هستند ولی الان معتقدم فضای مجازی بخصوص شبکه های اجتماعی که جمعیت بیشتری از مردم ایران در آن حضور دارند. در این فضای مجازی مولتی مدیا، پادکست های صوتی و تصویری و پیام های کوتاه خیلی بر عامه مردم اثرگذار هستند. اینکه مردم بخواهند به لیستی رای دهند که نماد کارآمدی باشد، خیلی مهم است که رسانه ها و فضای مجازی چگونه این مسئله را به مردم منتقل کنند.

او می گوید: جوامع مختلف غربی که دموکراسی را گذرانده اند و آزمون و خطاهای آن را تجربه کرده اند، اگرچه ممکن است مشارکت های کمی را هم داشته اند ولی در ۲۰۰ سال پیش کسی نمی فهمید در آمریکا چند درصد از مردم در رای گیری شرکت می کنند. در حال حاضر ما تحت ذیل شبکه های اجتماعی –که بسیار شفاف است-  در حال ادامه دادن نظام سازی خودمان هستیم و پویایی و بلوغ خودمان را جلو می بریم.

یزدان پناه  تاکید می کند: ما باید اجازه دهیم که این تجربه ها اتفاق بیفتد و از آن ها درس بگیریم. نباید دائماً به همدیگر بگوییم اشتباه کردین دور قبل به فلان جریان رای دادید یا رای ندادید. کسی اشتباه نکرده است بلکه افراد با تشخیص خودشان تصمیم گرفتند. به عبارتی در آن زمان به این نتیجه رسیدند که بهتر است به فلان لیست رای بدهند. به جای سرزنش کردنش باید اجازه دهیم الان رای اصلاح شده خود را بدهند. همه دنیا این بلوغ سیاسی را در طول ۲۰۰ سال طی کردند ولی ما در فاصله زمانی حدود ۴۰ سال طی کردیم. باید این بلوغ سیاسی در مردم ایجاد شود که در هر دوره می توانند اشتباه کنند و در دوره های بعدی آن را اصلاح.

به عقیده او رسانه ها نباید مدام مردم را سرزنش کنند و بگویند انتخابشان درست نبوده است و می گوید: رسانه ها باید اجازه دهند تا مردم در بلوغ سیاسی رشد کنند. در چنین شرایطی مردم انتخاب بهتری نسبت به دوره های بعدی دارند. راهی که کشورهای دنیا در ۲۰۰ سال طی کردند ما ۴۰ سال است طی می کنیم. آن هم در شرایطی که تمام اخبار و مسائل را به صورت شفاف با یک اسکرین شات در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند.

دبیر سیاسی روزنامه خراسان به بیان ارزیابی اش از عملکرد رسانه ها برای ایجاد یک مشارکت آگاهانه در انتخابات پیش رو می پردازد و توضیح می دهد: اگر بخواهم نگاه کلانی داشته باشم، فضای رسانه ها در ایجاد شور مستقیم سیاسی را خیلی مثبت نمی بینم. اما به صورت غیر مستقیم رسانه ها تلاش خودشان را می کنند، همین که به عملکرد نامزدها می پردازند، جلسه های انتخاباتی را برگزار می کنند، بر روی بررسی صلاحیت جریان ها و احزاب مختلف کار می کنند، از مسئولان سوال می پرسند و… یعنی در حال قدم برداشتن هستند. اگرچه شاید در جاهایی مواضعی برایشان قابل قبول نباشد ولی همینقدر که به این حوزه ها ورود می کنند، در ایجاد شور انتخاباتی کمک کننده است.

او تاکید می کند: بعد از بحث صلاحیت ها رسانه ها باید با بررسی فهرست بندی ها و شاخص های افرادی که فهرست بندی می کنند و… کم کم کمک کنند تا شوری که به صورت غیر مستقیم ایجاد می شود به صورت مستقیم تر اتفاق بیفتد. به عبارتی باید به دعوت های عمومی برسد و برای مردم جا بیفتد که اگر خدایی نکرده صندوق رای در ایران حذف شود، جنگ داخلی به وجود می آید. یکی از مهمترین مسیرهایی که از پروژه سوریه سازی، لیبی سازی و یا افغانستان سازی جمهوری اسلامی می گذرد، حذف صندوق رای است و باید این مسائل برای مردم جا بیفتد و این بلوغ سیاسی در مردم رشد کند.

در چنین شرایطی یک رسانه باید به چه مولفه هایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس توجه کند؟ یزدان پناه پاسخ می دهد: رسانه باید با نشان دادن این مسئله که اشتباهات در همه جوامع وجود دارد به رشد بلوغ سیاسی در جامعه کند. از طرفی هم باید از تجربیات جوامع دیگر و یا تجربیات جامعه خودمان در زمان های مختلف استفاده کند و با تجربه نگاری به بلوغ سیاسی جامعه کمک کند.

 

 

∗ ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here