زمان انتشار : ۸ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۸:۰۸ | کد خبر : 491951 |

نصراللهی: باید در بحران ها از همه ظرفیت ها استفاده کرد/ سازمان مدیریت بحران در بحران است

شفقنا رسانه– رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی در مناظره داغ با اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در رادیو ایران گفت: سازمان مدیریت بحران در بحران است و برای رفع آن باید از از همه ظرفیت ها استفاده کند.

 

به گزارش شفقنا رسانه، اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی در این گفتگو تاکید کرد: ناکارآمدی، غلبه شعار برعمل، وعده های غیرقابل محقق مسئولان، وجود دستگاه های موازی، استفاده ناکافی از ظرفیت های کشور از جمله ظرفیت های دانشگاهیان، نیروهای مسلح و سلبریتی ها و نداشتن برنامه موثر برای مراحل قبل و بعد از بحران و نیز تمرکز بر مرحله بحران از جمله چالش های سازمان مدیریت بحران کشور است که هزینه های زیادی را به کشور تحمیل کرده است.

نصراللهی بی اعتمادی و یا اعتماد ناکافی مردم به متولیان مدیریت بحران را از دیگر چالش های سازمان مدیریت بحران کشور دانست و گفت: زلزله بزرگتر از زلزله‌ها و سیل مخرب‌تر از سیل‌های‌ اخیر، بی‌اعتمادی مردم به متولیان مدیریت بحران است.

او گفت: کمک‌های مردمی از طریق سلبریتی‌ها در دنیا طبیعی است و نمونه های آن را در گذشته در ایران و در طوفان آمریکا موسوم به هاروی می توان دید. اما آنچه که در مورد جمع آوری کمک های مردمی از زلزله ازگله به بعد از سوی سلبریتی ها در ایران روی داد، غیرطبیعی‌ و درخور تامل است.

نصراللهی با تاکید بر ضرورت قانونمند کردن مشارکت سلبریتی ها در بحران ها، مقابله با سودجویان و فرصت طلبان و همچنین دادن گزارش های رسمی و باور پذیری مسئولان به مردم از کمک های مردمی گفت: نوع برخورد مسئولان با سلریتی ها به گونه ای بود که از این پس کسی جرئت نمی کند به این حوزه وارد شود.

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران در رسانه های حرفه ای افزود: مسئولان باید بررسی کنند چه اتفاقی افتاده است که مردم به جای ارسال کمک به بحران زده ها از طریق دستگاه‌ها و نهادهای مسئول به سلبریتی های سیاسی، هنری و ورزشی مراجعه می کنند و یا به تعبیر آقای نجار ترجیح می دهند که خودشان مستقیم کمک ها را به مردم مناطق سیل و زلزله زده ببرند. اگر مردم به وعده‌های مسئولان مدیریت بحران و اقدامات آنها باور و اعتماد داشتند، چرا اصرار دارند خودشان کمک‌ها را به آسیب‌دیدگان برسانند؟

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بین آنچه که در بحران های کشور وعده داده می‌شود با آنچه که عمل می‌شود، فاصله زیاد وجود دارد. آقایان به دلایل سیاسی از بحران‌ها از جیب مردم و نظام بویژه در انتخابات سود می‌برند اما هزینه‌های آن را مردم و نظام می‌دهند.

نصراللهی در واکنش به اظهارات نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور مبنی بر کمک ۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت در سیل های اخیر گفت: وظیفه دولت کمک به آسیب دیدگان در سیل و زلزله است و در کشوری که به لحاظ تعداد بحران ها از حدود بیش از ۴۰ بحران طبیعی شناخته شده جهان بیش از ۳۰ نوع آن در ایران قابل تحقق است و به لحاظ تنوع بحران در رده پنجم و به لحاظ میزان تلفات در بحران ها در رده زیر ۱۰ کشور در جهان است، نمی شود با نگاه اداری و بدون کمک از همه بخش ها و استفاده از همه ظرفیت ها بر آنها فایق آمد.

نصراللهی در پاسخ به نجار گفت: سازمان مدیریت بحران در مراحل قبل و بعد از بحران برنامه‌های عملی و موثر ندارد، آقای نجار از ظرفیت‌های‌ بخش‌های مختلف استفاده نمی‌کند، عادت دارد که تنها حرف بزند اما حرف دیگران را نشنود.

لازم به ذکر است که در این مناظره دکتر عسگریان، معاون کمیته امداد نیز حضور داشت. رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به سئوالات مجری برنامه به گزارش هایی از عملکرد این سازمان پرداخت گفت: از ظرفیت سلبریتی ها و نیروهای مسلح استفاده می شود و مردم با کمک های خود در بحران های مختلف زیبایی آفریدند. مردم بم زمانی که من استاندار کرمان بودم بیشترین کمک ها را به سیل زده های پاکستان کردند.

 

برنامه کامل مناظره را در فایل پایین بشنوید…

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here