زمان انتشار : ۷ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۷:۴۰ | کد خبر : 491899 |

سردبیر «آفتاب یزد»: تاثیر گذاری رسانه ها در انتخابات به فراهم کردن شرایط مورد نیاز توسط مسئولان برمی گردد

شفقنا رسانه– سردبیر روزنامه آفتاب یزد معتقد است رسانه های مستقل که ارتباط نزدیکتری با مردم دارند، باید سعی کنند تا  با اطلاع رسانی و آگاهی افزایی به افزایش مشارکت مردم در انتخابات مجلس کمک کنند و به طرق مختلف به مردم هشدار دهند که اگر مشارکتی صورت نگیرد چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. با این حال او تاکید می کند: رسانه ها زمانی می توانند شرایط را عوض کنند که مسئولین ابزار مورد نیاز برای این کار را ایجاد کنند.

 

علیرضا کریمی، سردبیر روزنامه آفتاب یزد با اشاره به پایین آمدن شور و اشتیاق سیاسی مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو به شفقنا رسانه می گوید: تحولات چند ماه گذشته تا حدودی بر روی کنش های سیاسی مردم تاثیرگذاشته است. در حقیقت زمان زیادی تا برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده و این نگرانی هم در بین اهالی رسانه، فعالین سیاسی و مسئولین نسبت به مشارکت مردم در انتخابات و شور و نشاط مورد انتظار مشهود است.

او در پاسخ به این سوال که رسانه چه نقشی می تواند در ایجاد شور و نشاط سیاسی مردم ایفا کند، توضیح می دهد: وقتی شما از آشپزی توقع دارید تا غذای لذیذی را برایتان تهیه کند، طبیعتاً باید ابزار آن را هم در اختیارش قرار دهید. شما نمی توانید برای آن آشپز، اجاق گاز، ظروف، مواد غذایی و … تهیه نکنید و از او انتظار داشته باشید که غذایی باب طبع شما آماده کند. طبیعتاً درباره رسانه ها و اینکه چگونه می توانند فضا را برای انتخابات گرم کنند، همین مثال صدق می کند.

کریمی می گوید: برخی از رسانه هایمان هدفشان فقط رسیدن به قدرت است. به عبارتی نسبت به بخشی از رای سنتی که همیشه در سبدشان هست، اطمینان خاطر دارند و این باعث شده تا خیلی نسبت به میزان مشارکت مردم نگرانی نداشته باشند. ولی رسانه هایی هم هستند که در این زمینه احساس خطر می کنند و تاکید بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دارند. این ها دستشان واقعاً خالی است. به عبارتی ابزاری وجود ندارد تا از طریق آن نشاط سیاسی ایجاد و مردم را برای شرکت در انتخابات دعوت کنند.

او تاکید می کند: رسانه ها زمانی می توانند شرایط را عوض کنند که مسئولین ابزار مورد نیاز برای این کار را ایجاد کنند. به هرحال یک تحول مثبت، اتفاق خوب و یا حرکتی که به مردم ثابت کنند، در اشتباهات ماه ها و سال های گذشته تجدید نظر شده و قرار است تا اتفاقات مثبتی بیفتد. مسئولین بعد از هر اتفاق بدی اعلام می کنند که از آن درس گرفته اند ولی می بینیم که هیچ گاه از اتفاقات درس نمی گیرند و در یک دور باطل قرار می گیرند. به همین دلیل فکر می کنم مسئولین ما در این زمینه مسئولیت مهمتری از رسانه ها دارند.

سردبیر روزنامه آفتاب یزد معتقد است رسانه های مستقل که ارتباط نزدیکتری با مردم دارند، باید سعی کنند تا  با اطلاع رسانی و آگاهی افزایی به افزایش مشارکت مردم در انتخابات کمک کنند. او می گوید: رسانه ها باید با طرق مختلف به مردم هشدار دهند که اگر مشارکتی صورت نگیرد چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. طبیعتاً این موضوع باعث می شود انتخابات پیش رو، عادلانه تر، دموکراتیک تر و با علم بیشتری باشد.

کریمی ادامه می دهد: هرچقدر رسانه ها بر حضور و تاثیرگذاری مردم در انتخابات تاکید کنند، وقتی مردم عملکرد مجلس فعلی را می بینند، متوجه می شوند که مجلسی زینتی بود تا تاثیرگذار. به عبارتی در موضوعات مهم و ملی نتوانست تاثیرگذاری داشته باشد و در راس امور بودن را از خودش نشان دهد. خب این مسئله عامل مهمی است و ما شاهد بودیم که در موضوعاتی مثل بنزین نهادهای موازی و تازه تشکیل به مرور قدرت تاثیرگذاری مجلس را کم کردند و شأن آن را پایین آوردند. به عبارتی چیزی که در قانون درباره جایگاه مجلس آمده، در واقعیت وجود نداشته است.

با این حال در چنین شرایطی یک رسانه باید به چه مولفه هایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس توجه کند؟ سردبیر روزنامه آفتاب یزد پاسخ می دهد: رسانه ها ضمن دغدغه های سیاسی و جناحیشان باید ارزش های اخلاقی و ملی را فراموش نکنند و مدام بر روی آن ها مانور دهند. طبعاً در ادوار مختلف مجلس درباره چنین ارزش هایی صدمه دیدیم چراکه صرف نظر از اینکه فیلترهای نظارتی چه گزینه هایی برای انتخاب مردم گذاشته بودند، انتخاب هایی هم که شد به ما ضربه زد یا برخی اظهار نظرهایی که گویی گرا دادن به دشمن بود و دقیقاً منافع ملی را زیر سوال می برد. این ها مولفه هایی هستند که رسانه ها باید در چارچوب اطلاع رسانی باید مدنظر داشته باشند و بر روی آن مانور دهند. البته من تنها مد نظرم مجلس فعلی نیست و در دوره های گذشته هم شاهد چنین مسائلی بودیم.

 

∗ ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here