زمان انتشار : ۷ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۵ | کد خبر : 491856 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه آسیب شناسانه «همدلی» به مشکلات زنان سرپرست خانوار/ تیتر غیراخلاقی «وطن امروز» در واکنش به سخنان «ظریف»/ پاسخ «ایران» به ابهامات موجود در گفتگوی وزیر امور خارجه با مجله «اشپیگل»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه همدلی در گزارشی به بررسی مشکلات معیشتی زنان سرپرست خانوار در زمینه نبود شغل مناسب و تأمین زندگی پرداخت و در تیتری انتقادی از «سهم ناچیز زنان نان‌آور از اشتغال» نوشت. همدلی در متن به آمار ارائه شده توسط فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس اشاره کرد و آمار این زنان به همراه بچه‌هایی که سرپرستی آنها را به عهده دارند، حدود هفت میلیون نفر عنوان و تاکید کرد که «اگر آنها به حال خود رها شوند، هم خودشان آسیب می‌بینند و هم امکان دارد جامعه با آسیب مواجه شود.»

روزنامه توضیح داد که «لزوم شناخت آسیب‌ها و مشکلاتی را که متوجه این قشر از جامعه می‌شود، باید به عنوان گام نخست در مسیر بهبود شرایط زنان سرپرست خانوار قرار داد، اما مشکلات و گرفتاری‌های این قشر به یکی یا دو تا خلاصه نمی‌شود، بدون تردید آنها با کوهی از مشکلات مواجه هستند که شاید بتوان مهم‌ترین آن را شغل پایدار و با کیفیت دانست». روزنامه در ادامه با کارشناسان و مسئولان مربوطه درباره مشکلات این زنان گفتگو کرد.

گفتگوی محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان با مجله آلمانی اشپیگل و پاسخ توییتری ترامپ به اظهارات او با واکنش تند برخی از رسانه های اصولگرا همراه بود. به طوری که روزنامه جام جم در تیتری واکنشی نوشت: «آقای ظریف! ما هنوز داغداریم». روزنامه کیهان هم با اختصاص عکسی از حضور مردم در تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی و پلاکاردی با عنوان «انتقام سختی در راه است…» در تیتر یک، مطالبه ملت را انتقام خواند نه مذاکره با قاتل شهید سلیمانی.

روزنامه وطن امروز اما در انتخاب عکسِ یک، شیطنت بخرج داد تا به نوعی تیتر «شرم!» با عکسِ انتخاب شده هماهنگی بهتری پیدا کند و در سوتیتر توضیح داد که «ابراز انزجار عمومی نسبت به اظهارنظر نابجای ظریف درباره امکان مذاکره با آمریکا حتی پس از ترور حاج قاسم سلیمانی که پاسخ توهین آمیز ترامپ خطاب به او و ملت ایران را در پی داشت».

در این میان روزنامه ایران با اختصاص عکس یک به این مسئله سعی کرد گزارش کاملی از صحبت های وزیر امور خارجه در گفتگو با این نشریه آلمانی را کار کند و در تیتر کوتاهی از «تحریف ظریف» نوشت. ایران توضیح داد که «ماجرا از این قرار است، وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گو با مجله «اشپیگل» آلمان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه پس از ترور سردار قاسم سلیمانی شما مذاکره با امریکا را منتفی می‌دانید، پاسخ داد: «خیر.من هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم که افراد رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیات را بپذیرند. برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی در کاخ سفید حضور دارد. آنچه اهمیت دارد، چگونگی رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند، گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد. ما هنوز در میز مذاکره مانده‌ایم. آنها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. ایالات متحده، آسیب بزرگی به مردم ایران وارد کرده است. روزی خواهد رسید که آنها باید این آسیب را جبران کنند. ما شکیبایی زیادی داریم». این سخنان وزیر امور خارجه ایران و انتقال ناقص آن به رئیس جمهوری امریکا بود که باعث شد ترامپ با اشاره به تیتری که «فاکس نیوز» از سخنان ظریف انتخاب کرده بود، در پستی توئیتری این گونه بنویسد: «وزیر خارجه ایران گفته است ایران می‌خواهد با ایالات متحده مذاکره کند، اگر تحریم‌ها را بردارد، نه مرسی».»

روزنامه ایران در ادامه توضیح داد که «وزیر خارجه ایران در واکنش به این موضعگیری مدعی جویانه ترامپ در پیام دیگری که در توئیتر منتشر کرد، به او یادآور شد، بهتر است به جای استناد به رسانه‌های مورد علاقه یا مترجمان فارسی‌اش، اصل صحبت‌های او را بخواند؛ آنجا که در پاسخ به سؤال مربوط به امکان مذاکره با امریکا، احتمال چنین رویدادی را منوط به تغییر رویکرد دولت امریکا در پیگیری سیاست فشار علیه ایران می‌داند.»

این روزنامه در ادامه تاکید کرد که این سخنان ظریف موضع همه مقام‌های ایرانی از رهبر معظم انقلاب گرفته تا تصمیم گیران مرتبط با سیاست خارجی جمهوری اسلامی بود.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here