زمان انتشار : ۶ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۵۴ | کد خبر : 491852 |

دبیر سیاسی روزنامه ابتکار: رسانه ها، پیگیر وعده های انتخاباتی کاندیداهای مجلس باشند

شفقنا رسانه- دبیر سیاسی روزنامه ابتکار معتقد است که رسانه باید پیگیر مطالبات جامعه از کاندیداهای انتخاباتی باشد و از طرفی باید بررسی کند که خود کاندیداهای مجلس چه برنامه ای برای مطالبات مردم دارند. به عبارتی راهکارشان برای برون رفت از مشکلات بخصوص مشکلات معیشتی و اقتصادی چیست. او می گوید: اگر رسانه ای در این مدت باقی مانده تا انتخابات، پیگیر وعده های انتخاباتی کاندیداها باشد و اخلاق رسانه ای را رعایت کند، بهتر می تواند اعتماد مردم را جلب کند و شور و اشتیاق سیاسی شان را بالا ببرد.

 

الهام یوسفی، دبیر سیاسی روزنامه ابتکار درباره نقش رسانه‌ها در افزایش شور و اشتیاق سیاسی مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو به شفقنا رسانه می گوید: این مسئله به فضای سیاسی حاکم برمی گردد. به عبارتی مردم از جریان های سیاسی، احزاب، نخبه ها و فعالان سیاسی انتظاراتی داشتند ولی آنگونه که باید و شاید نتوانستند مطالبات مردم را پیگیری کنند و یا در رابطه با اعتماد سازی مردم گام بردارند. به همین دلیل شاهد بودیم که این کاندیداها در زمان انتخابات به وعده های انتخاباتی اکتفا می کردند. خب این مسئله باعث شد تا اعتماد مردم از بین برود.

او با تاکید بر این مسئله که در بروز بی اعتمادی مردم، رسانه ها هم مقصر هستند، می گوید: رسانه ها سعی نکردند تا وعده های انتخاباتی کاندیداها را پیگیری کنند. از طرفی تاثیری که رسانه بر افکار عمومی می گذارد چند برابر نخبه ها و جریان های سیاسی است که می خواهند افکار عمومی را برای شرکت در انتخابات تهییج کنند. از طرفی هم متاسفانه در کشور ما رسانه ها مستقل نیستند. به عبارتی مردم به اندازه جریان های سیاسی از رسانه های ما سهم ندارند. بخشی از این ماجرا به عدم استقلال مالی در رسانه هایمان مربوط می شود.

یوسفی تاکید می کند: اگر رسانه ای از نظر مالی و حزبی مستقل باشد و وابسته به جریان و حزب خاصی نباشد، بر افکار عمومی بهتر می تواند تاثیر بگذارد. وقتی بدنه اجتماعی جامعه متوجه می شود که رسانه ای سوگیرانه جریان سیاسی خاصی را حمایت و یا به آن حمله می کند، قطعاً تاثیرگذاری اش از بین می رود. این درحالی است که یک رسانه زمانی می تواند تاثیرگذار باشد و اعتماد عمومی را به سطح جامعه برگرداند که پیگیر وعده های انتخاباتی نامزدها باشد. اگر رسانه ای در این مدت باقی مانده تا انتخابات، پیگیر وعده های انتخاباتی کاندیداها باشد و اخلاق رسانه ای را رعایت کند، بهتر می تواند اعتماد مردم را جلب کند و شور و اشتیاق سیاسی شان را بالا ببرد.

با این اوصاف کدام قالب رسانه ای می تواند بهتر این نقش را ایفا کند؟ دبیر سیاسی روزنامه ابتکار پاسخ می دهد: با توجه به تاثیرگذاری فضای مجازی نمی تواند به طور قطع از سایت ها و روزنامه ها برای ایفای بهتر این نقش نام برد. متاسفانه اعتماد مردم به رسانه های رسمی از بین رفته است به همین دلیل لازم است تا اول اعتماد را به رسانه برگردانیم و این امر با استقلال رسانه تحقق پیدا می کند.

او ادامه می دهد: اگرچه نمی توان قالب خاصی را ارجحیت داد، با این حال رسانه ملی به دلیل قابل دسترس بودن برای همه مردم و پوشش سراسری اش تاثیرگذاری بیشتری نسبت به سایر قالب های رسانه ای دارد. ولی متاسفانه عملکرد صداوسیما در جامعه ما قابل پذیرش نیست و عملکرد درستی نداشته است چراکه همواره درباره مسائل سیاسی و انتخاباتی سوگیری و از جریان خاصی حمایت می کند و سعی ندارد تا به دور از  سوگیری های جناحی مردم را درباره انتخابات آگاه کند.

یوسفی تاکید می کند: در این سال ها جامعه شناسان، کارشناسان ارتباطات، افکار عمومی و… خیلی درباره این نوع عملکرد رسانه ملی انتقاد کردند چون این رسانه همواره در انتخاب کارشناسان برنامه هم حساسیت ویژه ای به خرج داده و هیچگاه به منتقد دیدگاه هایش اجازه صحبت در این رسانه را نداده و عملکردی یکسویه داشته است. حتی در حال حاضر شاهد این نیستیم که رسانه ملی سعی در ایجاد فضای انتخاباتی در کشور داشته باشد.

دبیر سیاسی روزنامه ابتکار به بیان ارزیابی اش از عملکرد رسانه ها برای ایجاد یک مشارکت آگاهانه در انتخابات پیش رو می پردازد و توضیح می دهد: رسانه ها در کشور ما مستقل نیستند و بیشتر نقش روابط عمومی را ایفا می کنند تا یک رسانه پیگیر و منعکس کننده مطالبات اجتماعی. در خیلی از ماجراها شاهد سوگیری، شتابزدگی رسانه ها هستیم که باعث می شود تحلیل هایشان واقع بینانه نباشد. این در حالی است که رسانه ها باید نقش بی بدیلی در آگاهی سیاسی و بالا بردن سطح مشارکت مردم داشته باشند.

او می گوید: از بین رفتن اعتماد مردم نسبت به رسانه های رسمی، یکی از عواملی است که مردم به سمت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی رفته اند. اگر رسانه های رسمی نقش خود را به خوبی ایفا می کردند قطعاً چنین تمایلی از سوی بدنه جامعه به شبکه های اجتماعی دیده نمی شد.

در چنین شرایطی یک رسانه باید به چه مولفه هایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس توجه کند؟ یوسفی پاسخ می دهد: رسانه باید پیگیر این موضوع باشد که جامعه از کاندیداهای انتخاباتی چه انتظارتی دارد و دنبال مطالباتشان برود. از طرفی باید بررسی کند که خود کاندیداهای مجلس چه برنامه ای برای مطالبات مردم دارند. به عبارتی راهکارشان برای برون رفت از مشکلات بخصوص مشکلات معیشتی و اقتصادی چیست. آیا وعده هایشان قابلیت اجرایی شدن دارد؟

 

∗ ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here