زمان انتشار : ۶ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۹ | کد خبر : 491807 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل متفاوت «هفت صبح» از سهمیه بندی طلاق در دفترخانه ها/ انتقاد کارشناسانه «شرق» به خلا راهکارهای مدیریت در استفاده بهینه از سیلاب جنوب کشور/ حمله «همشهری» به انحصار صوت و تصویر فراگیر صداوسیما

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، در حالی که برخی از روزنامه های امروز از سهمیه بندی طلاق نوشته اند، روزنامه هفت صبح در تیتر یک از «طلاق بدون سهمیه بندی» خبر داد. روزنامه با بیان اینکه «هرچقدر می خواهید طلاق بگیرد» توضیح داد که «خبر محدودیت محضر خانه ها برای ثبت طلاق به یکی از پربحث ترین سوژه های فضای مجازی تبدیل شد و اغلب کاربران فضای مجازی خبر را اشتباه برداشت کرده بودند. در نگاه اول اینطور به نظر می رسید که مسئولان با هدف کاهش آمار تصمیم گرفته اند که هر استان سالانه اجازه ثبت تعداد مشخصی طلاق داشته باشد. همین برداشت اولیه هم باعث شد که صدای خیلی ها دربیاید. کاربران شبکه های اجتماعی به شوخی و جدی به این تصمیم انتقاد کردند و آن را پاک کردن صورت مسئله دانستند. عده زیادی هم چنین تصمیمی را دردسری تازه برای زوج هایی اعلام کردند که تصمیم خودشان را برای طلاق گرفته اند و مراحل قانونی را هم طی کرده اند در حالی که ماجرا به کلی چیز دیگری بوده و هدف از این کار قطع کردن پای دلال ها و تقسیم عادلانه سود ناشی از طلاق برای تمام دفترداران بوده است.»

 

«چگونه پروژه های نیمه کاره، سیلاب شد» سوژه خواندنی روزنامه شرق است که به بررسی راهکارهای مدیریت و استفاده بهینه از سیلاب جنوب شرق کشور پرداخت و با مسئولان و کارشناسان مربوطه به گفتگو نشست. این روزنامه توضیح داد که استاندار سابق سیستان و بلوچستان گفته، بیش از پنج دهه است که شبکه زیرساخت برخی از این سدها تکمیل نشده است. به همین دلیل آب پشت سدهای بلوچستان ذخیره می شود اما مردم به دلیل نبود شبکه زیر دست سد، نمی توانند از این منابع استفاده کنند. به اعتقاد این مسئول، وزارت نیرو برای مدیریت منابع آب سیستان و بلوچستان هیچ برنامه ای ندارد. از سخنان کارشناسان چنین برمی آید که در سیلاب اخیر فرصت سوزی شده و به دلیل عدم برنامه ریزی درست، یک میلیارد متر مکعب از آبی که در جنوب شرق کشور حکم طلا را دارد، از دست رفته است. در مقابل این کمبودها و ضعف برنامه ریزی که کارشناسان آن را کوشزد می کنند، معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان هم گفته که نبود منابع مالی باعث شده است تا شبکه زیردست سدها کامل نشود. اگرچه این مسئول اشاره کرده که مطالعاتی برای ساخت سازه های جدید در جنوب سیستان و بلوچستان انجام شده است با این حال این پرسش مطرح است که چطور در استانی نظیر سیستان و بلوچستان با گذشت پنج دهه، شبکه زیردست سدها کامل نمی شود و پروژه های نیمه کاره توسط مسئولان افتتاح می  شود؟

 

چند روز پیش  حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در بخشنامه‌ای اعلام کرد هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر» صرفاً در صورت اخذ مجوز از صداوسیما مجاز است. این خبر با واکنش های زیادی روبرو شد. روزنامه همشهری با اختصاص طرح جالبی به این موضوع انتقاد کرد و ضمن گفتگو با استادان ارتباطات به بررسی دیدگاهشان درباره انحصار صوت و تصویر در فضای مجازی از سوی صداوسیما پرداخت و در تیتری انتقادی آن را «عقب گرد رسانه ای» خواند. طرح انتخاب شده، تلویزیون را یک رسانه پیر و فرسوده توصیف کرده که همواره سعی در محدود کردن فعالیت رسانه های رقیبش دارد.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here