زمان انتشار : ۵ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۳ | کد خبر : 491739 |

ویترین روزنامه ها/دفاع روزنامه ها از تظاهرات ضد آمریکایی عراقی ها/ خطای «ایران» در درج تیتر مربوط به رنج های چند همسری

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روز  گذشته مردم عراق در یک همبستگی کم نظیر، به خیابان ها آمدند و خواهان خروج نظامیان آمریکایی از خاک کشورشان شدند و در پلاکاردهایی خطاب به آمریکایی ها نوشته بودند: «عراق را ترک کنید تا زنده بمانید». این موضوع به صفحه اول روزنامه ها آمد. روزنامه خراسان با انتخاب عکس مناسبی از «سیلی تاریخی عراق» نوشت و روزنامه اعتماد هم تیتری به نقل از تظاهرات کنندگان عراقی انتخاب کرد و نوشت: «از عراق برو بیرون ». روزنامه جام جم هم آن را «یوم ا… عراق» خواند و علاوه بر جزئیاتی از این تظاهرات، با سفیر اسبق ایران در عراق گفتگو کرد. «خیزش برای خروج» تیتر جالب روزنامه ایران است که تصویر بهتر با کادربندی مناسبتری انتخاب کرد.

«همه پرسی استقلال» تیتر روزنامه روزان برای این تظاهرات میلیونی بود که نتوانست عکسی متناسب با تیتر انتخاب کند. با این حال روزنامه دنیای اقتصاد عکس بهتری با انتخاب زاویه دید مناسب تری به کار برد که با تیتر هماهنگی خوبی دارد و از «نه، میلیونی به حضور آمریکا» نوشت.

«قیام عراق برای انتقام سخت» تیتر معنادار روزنامه جوان است که سعی کرد علاوه بر تصویر کلی حضور میلیونی تظاهرات کنندگان، تهدید نمادین سید حسن نصرالله بعد از ترور سردار سلیمانی را  در نمایی نزدیک از تظاهرات کنندگان کار کند و این ارتباط عکس و تیتر را بیشتر کرد.

در این میان روزنامه های جمهوری و کیهان نیم تای کامل صفحه اول را به این تظاهرات اختصاص دادند. کیهان به نقل از تظاهرات کنندگان در تیتری تهدید گونه نوشت: «بروید تا زنده بمانید». جمهوری اسلامی هم صفحه بندی متفاوتی به کار برد و علاوه بر جزئیاتی از این تظاهرات سعی کرد بازتاب آن را در رسانه های غربی کار کند.

 

روزنامه ایران در یکی از مطالب فرعی خود دچار خطا در درج تیتر شد. این روزنامه گزارشی درباره چند همسری در سیستان و بلوچستان و تبعات آن بر روی زندگی مردم کار کرد با این حال در تیتر از «خودپردازهای اجاره‌ای» نوشت و از پشت پرده قاچاق دستگاه‌های خودپرداز خبر داد. این اشتباه اگرچه در رسانه ها بی سابقه نیست با این حال در مطبوعات به دلیل نبود امکان اصلاح لحظه ای، توجه و دقت بیشتری را می طلبد.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here