زمان انتشار : ۳ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۱۵ | کد خبر : 491706 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل به موقع «ابتکار» درباره انحصار صدا و سیما بر«صوت و تصویر فراگیر»/ نگاه روانشناسانه «شهروند» به وضعیت سلامت روانی جامعه

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، چند روز پیش  حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در بخشنامه‌ای اعلام کرد هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر» صرفاً در صورت اخذ مجوز از صداوسیما مجاز است. این خبر با واکنش های زیادی روبرو شد و امروز هم به صفحه یک برخی روزنامه ها آمد. روزنامه ابتکار در بررسی خود به زوایای پیدا و پنهان این فعالیت و نظارت در صدا و سیما پرداخت و در تیتری سوالی عنوان کرد:«صوت و تصویر در انحصار؟». روزنامه در ابتدای بررسی خود به این مسأله اشاره کرده نظارت بر محتوای تصویری و صوتی که در بستری جز صدا و سیما منتشر می‌شود، مانند وی.او.دی‌ها بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد است. اما چند سالی است که موضوع نظارت صدا و سیما بر این بخش‌ها مطرح شده. از زمان به وجود آمدن بخش‌های تولید محتوای صوتی و تصویری خارج از محیط صدا و سیما، خارج شدن این بخش از انحصار این سازمان امیدهای بسیاری را در جهت ایجاد رقابت و بهبود کیفیت برنامه‌های تولیدی هم در بخش‌های خصوصی و هم صدا و سیما به ‌وجود آورد. در ادامه یکی از دغدغه های جدی این گزارش طرح این سوال بوده که، از زمانی که موضوع نظارت صدا و سیما بر دیگر بخش‌های تولید محتوای تصویری و صوتی مطرح شده، چنین اقدامی چقدر ممکن است به کاهش فضای رقابتی و افزایش انحصار صدا و سیما منجر شود؟ جبار آذین منتقد سینمایی ضمن واکنش به این خبر درباره احتمال افزایش انحصار در صدا و سیما و نتیجه آن به «ابتکار» توضیح داد«واقعیت این است که عملکرد صدا و سیما و وزارت ارشاد نشان‌دهنده موفق بودن آنها در عرصه‌های فرهنگی نیست. به ‌ویژه که نوع عملکرد، مدیریت و برنامه‌سازی در صدا و سیما بسیار کمتر از آنچه است که باید در خدمت جامعه قرار بگیرد. به عبارت صریح‌تر، صدا و سیما در شرایط کنونی از اداره و تولید برنامه‌های مناسب نیز ناتوان است. با ارجاع این نظارت تنها به سازمان صدا و سیما، چه بسا بر مشکلات سازمان صدا و سیما و رسانه‌های دیگر افزوده شود. متاسفانه از آنجا‌ که کار اساسی و تعیین‌کننده در عرصه فرهنگ تا کنون به شکلی هدفمند و سازنده در کشور صورت نگرفته است، ممکن است‌ نوعی کشاکش و چالش میان برخی گروه‌هایی که ابزارهای رسانه‌ای و فرهنگ را در اختیار دارند، از جمله وزارت ارشاد و صدا و سیما رخ دهد که نه‌تنها به نفع رسانه‌ها و اصحاب رسانه‌ها نیست که ممکن است در چارچوب انحصار و زیاده‌خواهی قرار گرفته و همه چیز را نابسامان‌تر از اوضاع کنونی کند.»

روزنامه شهروند تیتر و عکس یک خود را به موضوع بسیار مهمی اختصاص داد. این رسانه با توجه به اتفاقات رخ داده در چند ماهه اخیر به بررسی سلامت روان جامعه، از دید روانشناسان پرداخت و در تیتر خوبی نوشت:« اختلال جمعی سوگ» و در رو تیتر از افزایش تعداد مراجعه کنندگان به روانشناسان خبر داد. سوژه بسیار مهمی که شاید در لابلای اخبار حوادث و سیاسی این روزها گم شود. اما رسانه با مطرح کردن آن و ارائه راهکار به مخاطب، می تواند تسکینی بر روان او باشد. امیر حسین جلالی ندوشن روانپزشک در این باره به شهروند توضیح داد« جامعه ایران احساس رها شدگی دارد مانند کودک رها شده که والدینش را در کنار خود می بیند اما از او غافل اند. متاسفانه سالانه صد برابر آمار کشته شدگان هواپیمای اوکراین در جاده های کشور جانشان را از دست می دهند. مسأله ای که بارها در مورد آن صحبت و تحقیق شده و همچنان شاهد تکرار آن هستیم. موضوع آلودگی هوا که هر ساله تکرار می شود و با شروع پاییز در مورد آن نوشته و گفته می شود، اما سال های بعد هم دوباره شاهد آن هستیم. با این تفاسیر آنچه وضعیت روانی جامعه را متزلزل کرده، این است که جامعه دردی را تحمل می کند که مدت ها به آن مبتلا بوده اما حالا با حوادث اخیر به یک باره چشمش به روی آن باز شده است. جامعه ایران قبل از این حوادث دچار کرختی بود یا به اصطلاح روانشناسی دچار نابینایی هیجانی بوده است. به این معنا که فرد به سبب تکرار اتفاقات و حوادث نسبت به آنها بی تفاوت شده است. به عنوان مثال ما مرتب از کودکان کار و فقر مطلق و … می شنویم. اما واقعیت این است که به مرور نسبت به آنها بی تفاوت شده ایم. بنابراین حوادث تلخ روزهای گذشته در کنار ابعاد منفی که بارها و بارها درباره آنها صحبت شده، یک وجه مثبت دارد که نباید بی تفاوت از کنار آن گذشت، آگاه شدن جامعه از شرایطی که در آن قرار دارد.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here