زمان انتشار : ۱ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۳ | کد خبر : 491594 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش دردمندانه «همدلی» از روایت بی سرپناهی زنان کارتن خواب/ پیش بینی «هفت صبح» درباره تبعات جایگزینی کولرهای گازی راندمان بالا به جای کولرهای فرسوده

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «زنانگی فراموش شده» تیتر نگران کننده روزنامه همدلی است که گزارشی میدانی از زنان کارتن خواب کار کرد و روایت تلخی از زندگی و درد دل های این زنان را به تصویر کشید. روزنامه در توصیف آن ها نوشت: «زن‌هایی رها شده در کوچه و پس‌کوچه‌های شهر، زن‌هایی بدون پشتوانه که همه‌ آنچه را که از دنیا برایشان باقی مانده است، در یک کوله‌پشتی کهنه به پشت گرفته و انگار با هر قدمی که برمی‌دارند از زندگی دور می‌شوند، آنقدر دور که دیگر کسی آنها را نمی‌بیند، دیگر کسی آنها را نمی‌خواهد، دیگر کسی منتظر آنها نیست، دیگر قرار نیست مادر باشند، قرار نیست دختر یا خواهر باشند، قرار نیست همسر باشند، فراموش شده‌ و منزوی، با دستانی زمخت، پوششی آشفته و دردی که به مدد «دوا» فراموش می‌شود، زن‌هایی که سقف خانه‌شان آسمان شده است و رخت خوابشان کارتن، این همه‌ آن چیزی است که آنها دارند. سختی و تلخی زندگی گویی پیشانی نوشت آنها است، پای حرف‌هایشان که بنشینی چندان خبری از خوشبختی نیست، از سال‌های دور از خانه برایت می‌گویند، از کارتن‌خوابی و بی‌سرپناهی، از سرماهایی که آنها را تا یک قدمی مرگ برده، از تهدیدها و پیشنهادهای بی‌شرمانه‌ای که روان آنها را به بازی گرفته است و… .»

روز گذشته در جلسه شورای اقتصادی، پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر اجرای طرح خرید و جایگزینی یک میلیون کولرگازی راندمان بالا به جای کولرهای فرسوده در شهرهای دارای تعرفه برق مناطق گرمسیر مورد موافقت شورا قرار گرفت. روزنامه هفت صبح در تیتر یک  به بررسی تبعات اقتصادی این موضوع بر بازار لوزام خانگی پرداخت و توضیح داد: این مسئله به رونق کار فروشندگان کولرگازی یا لوازم خانگی به طور کلی منجر می شود، در صورت عدم تامین این میزان کالا از سوی تامین کنندگان، شاهد افزایش قیمت چشمگیر و رشد واردات در کشور خواهیم بود. در عین حال این میزان تقاضا حتما باعث خواهد شد که بازار کولبری و نیز بازارچه های مرزی با رونق روبه رو شوند اما از طرفی هم بازار تعمیر کولرگازی که به دلیل گرانی در سال های گذشته پررونق بوده با افت شدید و بیکاری این تعمیرکاران همراه خواهد بود. از سوی دیگر این روزنامه پیش بینی کرد که شرکت های تولید کننده لوازم خانگی در کشور با استفاده از این فرصت به سمت تولید کولرهای گازی می روند که در این صورت شاهد رونق تولید در این کارخانه ها و بالا رفتن اشتغال آن ها خواهیم بود.

روزنامه جام جم عکس یک خود را به مسئله پخش بوی بد در هوای تهران اختصاص داد و در تیتر هوشمندانه ای نوشت: « مثلث بودار». جام جم در سوتیتر توضیح داد که مجتمع آراد کوه، تصفیه خانه فاضلاب و مجتمع دام گستر در حالی مقصر اصلی انتشار بوی نامطبوع در تهران معرفی شدند که تا همین اواخر هر سه از این اتهام تبرئه می شدند. تیتر اگر چه الهام گرفته از مثلث برمودا است اما در یک نکته کاملاً مشترک هستند و اینکه این مسائل با وجود گذشت زمان هنوز مرموز و حل نشده باقی مانده اند و این قضیه نیز در مورد انتشار بوی بد در تهران هم صدق می کند. همچنین تیتر با عکس همخوانی دارد. زیرا وصل کردن مناطقی که به عنوان منشا بوی بد شناخته شده اند به صورت یک مثلث است و همین  گستردگیِ محدودِ مثلث شکل، تشخیص قضیه را مرموز تر کرده است.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here