زمان انتشار : ۲۹ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۱ | کد خبر : 491484 |

ویترین روزنامه ها/ جزئیات ساختمان پلاسکو به روایت «ایران»/ انتقاد «فرهیختگان» به پیچیده بودن نحوه سوخت‌گیری در جایگاه‌ها/ کنایه «همشهری» به نحوه عملکرد جناح های سیاسی برای آماده شدن در انتخابات

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ایران گزارش کاملی از وضعیت ساختمان پلاسکو، سه سال بعد از آتش سوزی کار کرد و با برخی از کارگران در حال کار در ساختمان پلاسکو، کسبه چشم انتظار برای اماده شدن ساختمانشان، کسبه مجتمع تجاری نور –که بعد از آتش سوزی در واحد های این مجتمع موقتاً به فعالیت پرداختند- و عضو هیأت مدیره ساختمان پلاسکو گفتگو کرد تا جزئیاتی از وضعیت این ساختمان ارائه دهد. روزنامه در تیتری انتقادی نوشت: «رها شدگان چهارراه استانبول» و در زیر تیتر به نقل از یکی از کارگران این ساختمان اشاره کرد که به کوب در حال کار کردن هستند.

نکته مهم این گزارش علاوه بر نگاه جامع خبرنگار به مسئله، پیگیری رسانه از وضعیت، چند سال بعد از بروز حادثه است. به عبارتی علاوه بررسی مسئله در حین و قبل از وقوع بحران توسط رسانه باید بعد از بحران هم به پیگیری آن پرداخت، چراکه یکی از وظایف رسانه ها پیگیری موضوعات مردمی تا رسیدن به نتیجه مطلوب است.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی انتقادی به پیچیده‌ بودن نحوه سوخت‌گیری در جایگاه‌ها پرداخت و در تیتری انتقادی نوشت: «برای بنزین زدن باید ریاضیدان باشید» و توضیح داد که چند روزی است ماجرای مضرب سوخت و پیمانه سوخت و حساب و کتاب‌های اینچنینی بر سر زبان‌ها افتاده و همین اعداد ماجرا را پیچیده کرده و مطالباتی را ایجاد کرده است. نحوه اطلاع‌رسانی‌ها و واکنش‌ها و حتی عدم اقناع افکار عمومی در پیشبرد چنین برنامه‌ای فعلا اندک مطالباتی است که تا امروز جز چند اطلاعیه و اظهارنظر واکنش خاصی نسبت به آنها صورت نگرفته است و حتی در جریان پیگیری‌ها، مسئولان مربوطه حاضر به پاسخگویی نبودند.

فرهیختگان در پایان این گزارش تاکید کرد که سوختگیری‌های معادله‌ای، فلسفه پیمانه‌ای کردن حجم سوخت، ایجاد مضرب و سیاست‌های این مدلی هنوز برای مردم مشخص نیست و سوال اینجاست که چرا به جای چنین مسیرهای پیچیده‌ای مکانیسمی طراحی نمی‌شود که بعد از قطع شدن سوختگیری یا خروج کارت از دستگاه میزان محاسبه بنزین خروجی به لیتر و دهم لیتر و … محاسبه و قیمت‌گذاری شود؟

«درماندگی چپ/ پراکندگی راست» تیتر جالب روزنامه همشهری است که در گزارشی به ناتوانی اصلاح طلبان از جمع آوری یک فهرست و سردرگمی اصولگرایان در میان چندین فهرست پرداخت و توضیح داد که «هرچه به تاریخ دوم اسفند ماه نزدیک تر می شویم، رقابت ها برای حضور در این کارزار قوام بیشتری می یابد و رنگ و بوی جدی تری می گیرد.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here