زمان انتشار : ۲۸ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۷ | کد خبر : 491433 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی کارشناسانه «ایران» درباره تبعات حذف محدودیت های تاسیس داروخانه/ هشدار جدی «شهروند» به مسئولان جهت ارائه راهکاری برای کارتن خواب ها

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ایران موضوع مهمی را به صفحه اول آورد که کمتر مورد توجه سایر روزنامه قرار می گیرد. این روزنامه در گزارشی به بررسی تصمیم برخی نهادها در حذف محدودیت های تأسیس داروخانه‌ پرداخت و با کارشناسان در این باره صحبت کرد و در تیتری هشداری نوشت: «داروخانه ها به مناطق مرفه شهرها می روند!». رئیس انجمن داروسازان تهران به روزنامه ایران گفت که «تأسیس بی‌قید و شرط داروخانه منجربه تجمع داروخانه‌ها در مناطق لوکس می‌شود. از طرفی افزایش بی‌حساب داروخانه‌ها کار اشتباهی است و به‌طور قطع به بازار دارویی کشور آسیب جدی وارد خواهد کرد. قیمت فروش و اجاره مجوز داروخانه‌ها به محل قرار‌گیری داروخانه و نزدیکی شان به نقاط پر رفت و آمد و نزدیکی شان به مراکز پزشکی بستگی دارد. برای مثال مجوز فروش یک داروخانه در مرکز پایتخت با مجوز فروش داروخانه در حاشیه شهر تفاوت زیادی دارد. برای همین آزاد‌سازی محدودیت تأسیس داروخانه موجب می‌شود سرمایه‌گذاران یا داروخانه داران برای سود بیشتر در نقاط خاصی از شهر تمرکز کنند و عدالت در دسترسی به خدمات سلامت را از بین می‌برد به گونه‌ای که تمرکز تأسیس داروخانه از نقاط کم برخوردار به نقاط توانمند در شهرهای پرجمعیت سوق پیدا می‌کند. وضع سیاست‌های اینچنینی به‌طور قطع منجر به القای مصرف دارو می‌شود». از طرفی هم عضو انجمن اقتصاد دارویی تاکید کرد که «باید یک راه حل میانی برای تأسیس داروخانه‌ها در نظر بگیریم که هم از ایجاد رانت جلوگیری کنیم و از طرفی بحث اشتغال داروسازان جوان را هم در نظر بگیریم طوری که همزمان نه دسترسی مردم به دارو آسیب ببیند و نه در یک فضای بازار رقابتی هر کسی هر جایی خواست داروخانه تأسیس کند.»

 

روزنامه شهروند هم در یادداشتی به مسائل و مشکلاتی که کارتن خواب ها دارند و برای جامعه می توانند به بار بیاورند پرداخت و در تیتری تاکیدی نوشت: «مسئولان سبک زندگی کارتن خوابی را بشناسند». انتخاب تیتر برای این یادداشت از واقعیتی به نام سبک زندگی کارتن خوابی پرده بر می دارد که گویا این نوع زندگی نه تنها دیگر مخفی نیست بلکه در پی مشکلات اجتماعی و اقتصادی به یک رویه و سبک تبدیل شده است. در بخش دیگری هماهنگ با تیتر نوشته است، افراد معتاد با زور و اجبار ممکن است پاک شوند اما به محض اینکه از کمپ ها یا گرمخانه ها آزاد شوند دوباره به پاتوق هایشان بر می گردند. آنها با همه سختی ها با شیوه زندگی کارتن خوابی خو گرفته اند و به نظر باید سبک زندگی آنها را برای حل مشکلات شان شناخت تا مبادا این نوع سبک زندگی در جامعه فراگیر و پذیرفته شود و اقشار دیگری نیز با توجه به مشکلات معیشتی به آن بپیوندند.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here