زمان انتشار : ۲۶ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۴ | کد خبر : 491393 |

ویترین روزنامه ها/ واکاوی«فرهیختگان» از دلایل سیل در «بلوچستان»/ بررسی میدانی«ایران» درباره اثرات بخشنامه کاهش دلالان در طلاق زوجین

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، امروز روزنامه ایران گزارشی مهم درباره اقدامات غیر قانونی برای درآمدزایی از طلاق با عنوان «سودهای میلیونی از طلاق» نوشت که حاوی نکات قابل تاملی است. روزنامه در ابتدا از نقش دفاتر ازدواج و طلاق و دلالان به عنوان عاملی در افزایش طلاق نام می برد و در ادامه به بررسی و جزئیات بخشنامه ای که قرار است قوه قضاییه اعلام کند، پرداخته است. بر اساس این بخشنامه ثبت طلاق در دفاتر اسناد رسمی با محدودیت و سقف معینی انجام خواهد شد. رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق درباره جزئیات و مزیت های این بخشنامه به «ایران» توضیح داده:«بر اساس این بخشنامه در هر شهر میانگین ثبت طلاق در سال گذشته به نسبت دفاتر طلاق همان شهر به اضافه ۲۰ درصد، سقف تعداد طلاق هایی است که دفاتر ازدواج و طلاق آن شهر می توانند به ثبت برسانند. در واقع با قفل شدن خودکار سامانه، امکان ثبت بیش از این عدد برای دفاتر وجود ندارد.» روزنامه در ادامه تلاش کرده در مصاحبه با سردفتران تهرانی به مهم ترین مزایا و معایب این بخشنامه بپردازد. سوژه با اهمیتی که روزنامه با پیگیر شدن و ادامه مصاحبه هایش ضمن ایرادات و مزیت های آن، به اجرایی شدن یا نشدن آن کمک کند.

این روزها کمتر رسانه ای را سراغ داریم که به بحران سیلاب در استان های جنوبی نپردازد. موضوع دردناکی که خبرنگاران در تلاش اند با تهیه  روایت هایی از مردمان آنجا، گزارش های میدانی خوبی تنظیم کنند. روزنامه فرهیختگان امروز در اقدامی خوب علاوه بر گزارشی از وضعیت حال حاضر  زندگی در سیستان و بلوچستان، به بررسی عوامل این سیل در گفتگو با کارشناسان پرداخته که می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در زمینه زیر ساخت و توجه مسئولان باشد. محمد درویش پژوهشگر و فعال محیط‌زیست در ارتباط با ماجرای سیل بلوچستان به «فرهیختگان» توضیح داده:«شدت بارندگی رخ‌داده در منطقه بلوچستان از شدت بارندگی در لرستان، ایلام و خوزستان کمتر بوده، شاید این سوال ایجاد شود که با اینکه شدت کمتر بوده اما چرا حجم دبی سیلاب بیشتر بوده است، دلیلش برمی‌گردد به ماهیت بستر سیلابی که در بلوچستان داریم. ما در این منطقه سفره‌های آب زیر‌زمینی به آن معنا نداریم. دشت‌های رسوبی ریزدانه داریم، آبرفت‌های درشت‌دانه که بتواند نفوذ کند در دل خاک نداریم، به همین خاطر میزان نفوذ‌پذیری آب در خاک کم است و با اندک بارندگی، سیلاب‌های شدید اتفاق می‌افتد.»

در ادامه سایر روزنامه ها را ببینید….

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here