زمان انتشار : ۲۳ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۶ | کد خبر : 491195 |

ویترین روزنامه ها/ واج آرایی عالی «همشهری» برای صعود تیم ملی والیبال/ پرداخت حرفه ای «ایران» به دلایل وقوع سیلاب در استان‌های جنوبی

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، در روزهای اخیر فیلم هایی از وضعیت سیل در سیستان و بلوچستان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد بسیاری از شهرهای این استان در محاصره سیل قرار گرفته‌ و در پی آن مردم برخی شهرها و روستاها تا کمر در آب فرو رفته‌اند و خیلی ها خانه های خود را تخلیه کرده اند. وضعیتی بحرانی که در میان انبوه خبرها و حوادث اخیر مورد غفلت واقع شد. این بحران اگرچه به صفحه اول اکثر روزنامه ها آمد با این حال روزنامه هایی چون هفت صبح، اعتماد، آفتاب یزد، ایران، همدلی، شهروند، وطن امروز و رسالت برجسته تر به آن پرداختند و عکس یک را به وضعیت بحرانی مردم سیستان و بلوچستان اختصاص دادند. به طوری که روزنامه اعتماد گزارش جامعی از وضعیت سیل زده ها کار کرد و در تیتری تاکیدی نوشت: «سیل زده ها را دریابید». روزنامه همدلی هم در تیتر به «آشوب سیل در سیستان و بلوچستان» اشاره کرد و در زیر تیتر تاکید کرد که «مردم منطقه می گویند به دلیل حوادث طبیعی احتمال وقوع یک فاجعه انسانی در جنوب و جنوب شرقی کشور وجود دارد». روزنامه هفت صبح اما با اشاره به اینکه «۱۵۰ میلیمتر باران در یک روز» باریده، سعی کرد عمق این بحران را نشان دهد و انتقاد خود را به سمت هلال احمر نشانه برود که در چنین بحران بی سابقه ای همچنان بدون رئیس است. در این بین روزنامه ایران سعی کرد با نگاهی حرفه ای تر به این بحران بپردازد. این روزنامه ضمن ارائه گزارش جامعی از وضعیت مردم، با کارشناسان درباره دلایل وقوع سیلاب در استان های جنوبی گفتگو کرد و در تیتری انتقادی از «سیل بی برنامگی» نوشت.

بعد از صعود مقتدرانه تیم ملی والیبال ایران به المپیک توکیو، برخی از روزنامه ها از جمله همشهری و جام جم این موضوع را به عکس یک آوردند. روزنامه همشهری در تیتری حرفه ای که واج آرایی خوبی دارد، نوشت: «مرهم یک صعود بر زخم سقوط». تیتر به لحاظ روان کاوی نیز می تواند تأثیرگذار باشد، زیرا زدودن غم و اندوه نیز رسالت اجتماعی رسانه است و در بین این همه خبر نگران کننده و تداعی نابسامانی اوضاع، روزنامه همشهری با واج آرایی از یک صعود در مقابل شوک یک سقوط، امید و نشاط را در سرلوحه تیتر خود جای داده است. این پیروزی با تیتر ساده تر «بالاخره یک خبر خوب» به عکس یک روزنامه جام جم هم آمد و در روتیتر توضیح داد: «در روزهایی که پی در پی شاهد اخبار تلخ بوده ایم، صعود تیم ملی والیبال به المپیک کمی حال مردم را عوض کرد».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here