زمان انتشار : ۲۲ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۴ | کد خبر : 491138 |

ویترین روزنامه ها/ شرم همراه با عزا در کادر سیاه روزنامه‌ها

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه،روز گذشته با اعلام خطای انسانی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح در برخورد با هواپیمای مسافربری اوکراین، روزنامه های امروز ضمن همدردی با خانواده های داغدار، تیتر و عکس یک خود را در قالب یک سوگواری منتشر کردند و از مخاطبان شان به دلیل انتشار اخبار اشتباه عذرخواهی کردند و مسئولان مربوطه را به دلیل پنهان کاری و اطلاع رسانی نادرست مورد نقد قرار دادند.

در این میان روزنامه ایران نسبت به گذشته، صفحه بندی متفاوت تری کار کرد و تمام اسامی جانباختگان را در نقشی از هواپیما به صفحه اول آورد و در تیتری برگرفته از سخنان روحانی، مسببین این اشتباه را «نابخشودنی» عنوان کرد. اگرچه روزنامه صفحه بندی قابل توجهی داشت با این حال  این طرح تقلیدی از طرح وبگاه جشنواره تیرگان (https://tirgan.ca/) است که ضمن آوردن اسامی قربانیان این سانحه در نقشی از هواپیما نوشته بود: «کانادا در یادبود قربانیان سقوط در ایران عزادار است».


روزنامه سازندگی هم امروز صفحه یک خود را به خاطر سقوط هواپیما و فوت هموطنان با پس زمینه سیاه بست و در تیتری برجسته نوشت: «عزای ملی» . ابتدا در مورد طرح صفحه روزنامه باید گفت: اقدام به جایی در به سوگ نشستن و ابراز همدردی است. از طرفی هم تیتر انتخاب شده روزنامه «عزای ملی» است نه عمومی، چرا که عرق ملی و هویت ایرانیت در این قضیه مهم واقع شده است. نکته دیگر در مورد کلمه ملیِ  در تیتر این است که تصویر هواپیما را به رنگ سیاه برجسته کرده تا یک ماتم و عزای ملی را اعلام کند و این یعنی یک عزای ملی برای اعتبار ایران، فارغ از ایدئولوژی اسلامیت است.

نکته قابل تأمل دیگر اینکه در کنار عزای ملی آنچه برجستگی خاصی یافته است، توجه به صادق نبودن مسئولین با مردم از یکسو و از سوی دیگر باختن این غائله به نفع دیگری (رسانه های خارجی) به دلیل عدم صداقت با اهالی رسانه به عنوان مرجعیت رسانه ای کشور است که سبب شده تا عزای ملی معنای بزرگتری به خود بگیرد و سیاهی و ماتم آن برگرفته از یک خطا است که یک دروغ می تواند شیرازه یک ملت را از هم بپاشد.

«شرمساری» تیتر کوتاه روزنامه همشهری برای پنهانکاری در اعلام خبر دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی است که سعی کرد با انتخاب رنگ قرمز برای تیتر در پس زمینه سیاه، تناسب بیشتری با معنای تیتر ایجاد کند. افشین امیر شاهی، عضو شورای سردبیری این روزنامه توضیح داده است که «این حادثه تلخ با ۳ روز پنهان کاری از سوی افرادی در بالاترین رده ها همراه بود. این بار اما ضربه واقعیت بسیار سهمگین بود و نه تنها قلب مردم را جریحه دار کرد بلکه به سقوط اعتماد اجتماعی نیز منجر شد. تا پیش از این اگر نگران وضعیت تولید سرمایه اجتماعی بودیم اینک باید بیش از پیش نگران کاهش و زوال اجتماعی باشیم. این حادثه به اعتماد در وجوه مختلف از جمله «اعتماد نهادی» آسیب جدی وارد کرد…» .

« سوختیم و شرمنده شدیم» تیتر یک روزنامه همدلی با پس زمینه سیاه است و در متن به ابراز شرمندگی تحریریه همدلی برای انتشار اطلاعات اشتباه به مخاطبانش و خانواده جانباختگان پرداخت و پیشنهاد داد تا روز جان باختن این شهروندان در حادثه سقوط بویینگ را در روزشمار رسمی کشور با عنوان «روز واقعیت» ثبت کنند. روزنامه توضیح داد: «ماجرای سقوط هواپیمای اوکراین آنقدر تلخ است که سخت می‌توان از آن سخن گفت. در ابتدا و قبل از هر چیز باید بگوییم که ما به دلیل پذیرفتن ادعاهایی که واقعیت نداشتند، به عنوان یک رسانه شرمنده شدیم و با تمام وجود در مقابل همه شهروندان و مخاطبان سر تعظیم فرود می‌آوریم. این تنها جمله‌ای است که می‌تواند از میان انبوه بغض خودش را رها کند و روی این کاغذ پهن شود. اشتباه و خطای انسانی صورت گرفته و خطا را شاید بتوان بخشید، اما چیزی که در این میان اندوه را بیشتر می‌کند، پرتاب کردن واقعیت در پشت داستان‌های خیالی است که بغض را تا نزدیکی‌های پیشانی بالا آورده است. مسئولان اجرایی خطا کردند و ما رسانه‌ای‌ها نیز به دلیل باور آن خطا زهرآبه این فاجعه را دو چندان کردیم. اما شاید در ناخودآگاهمان قصد پذیرفتن واقعه به شکلی بود که بتواند بار اندوه را کمی آهسته و آرام کند. هر چه بود گذشت؛ روزگاری گذشت که بی‌شک تاریخ تلخی آن را فراموش نمی‌کند، اما به یقین جان باختن هموطنان عزیز در حادثه سقوط بویینگ می‌تواند میثاق و میعادی بزرگ برای جاودان کردن و نهادینه ساختن شکوه واقعیت و «واقعیت‌پردازی» در همه امور اجرایی کشور باشد. روز شهادت این شهروندان را به عنوان روز واقعیت در روزشمار رسمی کشور ثبت کنیم تا از این به بعد به پاس مظلومیت آنها همه تلاش کنیم تا تعهد خود را به واقعیت دوچندان سازیم».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

یک نظر

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here