زمان انتشار : ۲۱ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۸ | کد خبر : 491106 |

ویترین روزنامه ها/ وقتی برخی از روزنامه‌ها قضاوت‌های عجولانه را مناسب‌ترین تاکتیک مقابله با جنگ روانی می‌دانند

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی ارتش تروریستی آمریکا موسوم به «عین الاسد» در عراق، یک فروند بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین در نزدیک شهر پرند سقوط کرد و تمام  مسافران و خدمه آن کشته شدند. علت این حادثه و همزمانی آن با حمله موشکی ایران، به بحث داغ رسانه ها و شخصیت های بین المللی تبدیل شد و با انتشار توییت ها، گزارش ها و نیز فیلم هایی، این حادثه را ناشی از حمله موشکی ایران عنوان کردند. این موضوع به تیتر و عکس یک روزنامه های امروز هم آمد. برخی از این روزنامه ها سعی کردند تا بررسی و اعلام نتیجه مرجع تخصصی از هرگونه گمانه زنی دوری کنند و برخی هم با اطمینان کامل ساقط شدن هواپیما با موشک را رد کردند.

 روزنامه کیهان در یکی از تیترهای فرعی خود «سقوط بوئینگ ۷۳۷ اوکراین را دستاویز آمریکا برای فرار از تحقیر عین‌الاسد» خواند و قبل از اعلام نتیجه کمیته های بررسی سانحه نوشت: «به دنبال سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال در حوالی صباشهر تهران، مقامات دهشت‌زده آمریکایی که این روزها پس از سیلی موشکی سپاه از حالت گستاخی و کری‌خوانی به شوک ضربه حیثیتی و لاک انفعال رفته‌اند، کوشیدند با جنگ روانی و عملیات رسانه‌ای علت سقوط هواپیما را برخورد‌اشتباهی یک موشک به آنجا بزنند تا پوزه به خاک مالیده شده خود در پایگاه عین‌الاسد را ترمیم کنند و از ضرر شرکت بوئینگ نیز بکاهند».

روزنامه جمهوری اسلامی هم عملکردی مشابه روزنامه کیهان داشت و در تیتر یک به جنگ روانی آمریکا بر سر سقوط هواپیمای اوکراین اشاره کرد و آن را بی نتیجه خواند. جمهوری اسلامی تاکید کرد که «مقامات آمریکایی و رسانه های خبری غربی در قالب یک جنگ روانی حساب شده، ایران را به شلیک موشک به سوی این هواپیمای مسافربری متهم کردند، تا موضوع درهم کوبیده شدن پایگاه های آمریکایی در عراق در حمله موشکی سپاه به حاشیه کشیده شود. یک منبع آگاه در فرودگاه امام خمینی گفت: هواپیما نقض فنی داشت. مهندس ایرانی طبق فرم موجود، اجازه پرواز را نداده بود اما مهندس اوکراینی ایرلاین مخالفت و اعلام کرده که مشکلی برای پرواز نیست و پرواز می کنیم. گفته می شود ترامپ یکی از سهامداران عمده بوئینگ است و خبرگزاری آسوشیتدپرس رسماً اعلام کرده کارکنان شرکت بوئینگ، مشکلات هواپیمای خود را مخفی کرده اند.»

روزنامه جوان هم اگرچه عملکرد رسانه های بین المللی را قبل از بررسی جعبه سیاه هواپیما مصداق بارز عملیات روانی خواند با این حال خود نیز نتوانست موضع گیری نکند و در تیتر از «نجات «بوئینگ قاتل» با عملیات روانی قبل از جعبه سیاه» نوشت. آوردن عبارت «بوئینگ قاتل» هم قبل از اینکه پیام جعبه سیاه رمز گشایی شود یک نوع حکم صادر شده از سوی روزنامه است که هواپیمای بوینگ، قاتل است و نقص داشته.

روزنامه آفتاب یزد در این میان متفاوت تر عمل کرد و سرمقاله امروز خود را به اظهارات جلال عبادی، کارشناس حمل و نقل هوایی اختصاص داد. این کارشناس به بیان ادعاهای مختلفی در مورد وقوع این حادثه پرداخت و هرکدام را با بیان دلایلی توضیح داد. در این سرمقاله کارشناس از بیان دلایل با اطمینان پرهیز و تاکید کرد که « همه این‌ها حدس و گمان است و نمی‌توان درباره آن صحبت کرد. باید مواردی مثل مکالمات خلبان‌های هواپیما و پارامتر‌های پرواز مثل سرعت، ارتفاع، میزان اوج گرفتن هوا پیما در دقیقه و سایر موارد مورد بررسی قرار بگیرد بعد درباره دلایل سقوط هواپیما اظهارنظر کرد. علاوه بر همه این‌ها هر کشوری هم سیستم‌های مربوط به بازیابی این اطلاعات را ندارد و تنها کشورهای سازنده هواپیما هستند که این سیستم را دارند ، ظاهرا سازنده موتور‌های این هواپیما نیز کشور فرانسه است و از آن جایی که در حال حاضر یک هواپیما را یک کشور به تنهایی نمی‌سازد و قطعات و بدنه یک هواپیما در کشورهای مختلفی ساخته می‌شود، بنابراین همه کشورهای سازنده این هواپیما با توجه به عواملی که پیش تر مطرح شد حق اظهار نظر دارند. اما به هرحال بایستی تا مشخص شدن نتایج، صبر و تامل کرد.»

سازندگی هم سعی کرد تا اعلام نتایج قطعی تیتر خنثی «جعبه سیاه ۷۳۷» را انتخاب کند و در مطلب دیگری از «داغ جانسوز نخبگان ایرانی» نوشت و توضیح داد که «بسیاری از جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی دانشجویان نخبه ایرانی بودند که در دانشگاه های کانادا درس می خواندند و در فرصت تعطیلات سال نوی میلادی برای دیدن خانواده ها و حتی ازدواج به ایران آمده بودند، همین روایت ها این حادثه را سوزناک تر و اسف بارتر کرده است.»

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here