زمان انتشار : ۱۹ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۲ | کد خبر : 491047 |

ویترین روزنامه ها/ موشکافی«همشهری» از دلایل حادثه مرگبار در«کرمان»/ گزارش میدانی«ایران» از روایت شاهدان سقوط هواپیمای عازم«اوکراین»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، در مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان تعداد زیادی از هموطنانمان به دلیل ازدحام جمعیت جان باختند و ۲۱۳ نفر نیز مصدوم شدند. بر اساس گمانه ها، برخی علت وقوع این حادثه را به داربست های تنظیم شده در آنجا مرتبط دانستند. این خبر که با واکنش های زیادی روبرو شد به دلیل اولویت و اهمیت مراسم تشییع سردار سلیمانی آنچنان مورد توجه رسانه ها قرار نگرفت. به همین خاطر بسیاری از اهالی رسانه به دلیل بی توجهی خبرنگاران به این مهم انتقادهای زیادی را وارد کردند. روزنامه همشهری امروز در اقدامی خوب گزارشی را به مصاحبه با مسئولان برگزاری مراسم تشییع در کرمان اختصاص داد و در تیترخوبی عنوان کرد:«معمای داربست های کرمان». انعکاس جزئیات این حادثه و اهمیت رسانه ها به آن، نشان از نگاه مسئولانه رسانه دارد.

روز گذشته یک فروند بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین اندکی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران نزدیک شهرک پرند سقوط کرد و تمام مسافران و خدمه آن کشته شده‌اند. این حادثه به صفحه اول بسیاری از روزنامه ها به صورت گزارش خبری آمد و بیشتر آن ها از واژه هایی چون «مهاجرت ابدی»، «پرواز مرگ در بامداد بهت»، «پایان ۱۷۶ آرزو»بهره بردند. یکی از تیترهای خوب این حادثه مربوط به روزنامه ایران است که با اختصاص عکس یک خود در تیتر عنوان کرد:« پرواز ناتمام در پرند». همچنین خبرنگار این روزنامه گزارش جامعی از محل حادثه و حال بازماندگان تهیه کرد که خواندنی است. یکی از نقاط قوت این گزارش، میدانی بودن آن و انعکاس صحبت های شاهدان در محل حادثه است که باعث رفع شبهات و شایعات در زمینه سقوط هواپیما می شود. روزنامه در پایان اظهارات رئیس سازمان هواپیمایی کشور را نقل کرده که به چه دلایلی ایران نمی‌تواند جعبه سیاه هواپیما را به اوکراین تحویل دهد. علی عابدزاده- رئیس سازمان هواپیمایی کشوری-  به این روزنامه گفت«جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی را به کشور سازنده آن ارائه نخواهیم داد. براساس قوانین ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) رسیدگی به سوانح هوایی در کشور مورد سانحه و توسط سازمان هواپیمایی همان کشور انجام می‌شود که این سانحه نیز توسط سازمان هواپیمایی کشوری مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت اما اوکراینی‌ها نیز می‌توانند در هنگام بررسی سانحه حضور داشته باشند. البته هنوز معلوم نیست جعبه سیاه برای بازخوانی به کدام کشور می‌رود.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here