زمان انتشار : ۱۸ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۲۴ | کد خبر : 491035 |

یک مدرس حقوق ارتباطات: تبعیت اینستاگرام از قوانین آمریکا باعث ریزش مخاطب و کاهش محبوبیت آن می شود/ ایجاد کمپین های مجازی توسط کاربران می تواند بهترین شیوه اعتراض به سانسور اینستاگرام باشد

شفقنا رسانه- بعد از ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی و چند تن از همراهانش توسط نیروهای آمریکایی،  مردم در شبکه های اجتماعی با انتشار تصاویر و متن هایی ابراز ناراحتی کردند و رسانه های داخلی هم به انتشار اطلاعاتی از جزئیات این حادثه پرداختند. در پی انتشار چنین مطالبی، اینستاگرام اقدام به حذف این پست ها و صفحات رسانه ها کرد. به طوری که صفحه اینستاگرام جماران، تسنیم، خبر فوری و بسیاری از صفحات شخصی توسط اینستاگرام بسته شد. با این حال اقدام اینستاگرام به عنوان یک شبکه اجتماعی بین المللی چقدر با اصل آزادی بیان مغایرت دارد؟ راهکار چیست و اهالی رسانه باید در چنین شرایطی چکار کنند؟

 

فرزانه نزاکتی، دکتری علوم ارتباطات و مدرس حقوق ارتباطات در این باره به شفقنا رسانه می گوید: به عقیده من این اقدام اینستاگرام ربطی به تحریم ندارد. اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که شرکت و دفترش در آمریکا واقع شده و طبیعتاَ تابع قوانین آمریکا است. درسی که در این چند روز گرفتیم این بود؛ آزادی بیانی که دائماَ از آن حرف می زنند به صورت مطلق در هیچ جای جهان وجود ندارد. حتی در خود آمریکا که ادعای مهد آزادی بیان دارد.

او یکی از محدودیت های آزادی بیان رسانه ها در حقوق ارتباطات همه کشورها را بحث امنیت ملی می داند و می گوید: وقتی آمریکا سران سپاه قدس ما را جزو تروریست ها قلمداد و کشور را بدین شکل تحریم می کند، بدین معناست که در قانون آمریکا این مسائل جزو امنیت ملی قرار می گیرد و براین اساس اگر رسانه های آمریکا بخواهند اقدام به انتشار اخبار حمایتی از این افراد کنند، امنیت ملی کشورشان را نقض کرده اند.

این مدرس حقوق ارتباطات تاکید می کند: خب در اینجا ما از یک طرف می خواهیم احساساتمان را در اینستاگرام به اشتراک بگذاریم و از طرفی هم تضاد منافع بین احساسات ما و آنچه در امریکا امنیت ملی محسوب می شود، وجود دارد. اینکه چرا باید در این تناقض اسیر شویم به این دلیل برمی گردد که ما از یک شبکه اجتماعی خارجی استفاده می کنیم.  به عبارتی از یک طرف پتانسیل مشابه آن در ایران وجود نداشته است و از طرفی دیگر شبکه های اجتماعی داخلی مورد استقبال مردم قرار نگرفته است. به نوعی از بیرون تحریم بودن و از داخل محروم بودن سبب شده تا مردم در چنین وضعیت تناقض آمیزی  قرار بگیرند و احساس کنند که هیچ وسیله آزادی برای بیان افکار و احساساتشان وجود ندارد و رسانه های خارجی هم در همه موارد آن ها را حمایت نمی کنند.

به عقیده نزاکتی وقتی اینستاگرام از لحاظ ملاحظات قوانین امنیت، تابع قوانین آمریکا است ولی از لحاظ برد و گستره فعالیتش جهانی تعریف شده است، به محبوبیتش ضربه می زند و باعث ریزش کاربرانش می شود و توضیح می دهد: جمعیت عظیمی در ایران، عراق و کشورهای دیگر می خواهند در این باره از اینستاگرام استفاده کند ولی نمی تواند. خب این باعث کاهش محبوبیت اینستاگرام خواهد شد و یک چالش رسانه ای برای این شبکه اجتماعی است.

با این حال راهکار چیست و بهتر است تا با چه روشی به چنین اقدامی اعتراض کرد، او پاسخ می دهد: مطمئناَ همین که تعداد کاربران زیادی در این مورد اعتراض دارند خود به خود یک قدرت ایجاد می کند و باید از این قدرت استفاده کرد. فدراسیون جهانی روزنامه نگاران و سازمان های حامی فعالیت های آزاد رسانه ها، سازمان های حامی آزادی بیان و… در دنیا وجود دارند. حتی خود کاربران می توانند با ایجاد کمپین ها و امضای طومارهای مجازی، اعتراضشان را نسبت به این اقدام اینستاگرام نزد این سازمان ها اعلام کنند.

نزاکتی تاکید می کند: احتمال زیادی وجود دارد که این اقدام به یک بحث جدی رسانه ای تبدیل شود و رفتارهای یکسویه آمریکا و سیاست زدگی در عرصه رسانه ای را به چالش بکشد. بهتر است این اعتراض، مردمی و از سوی کاربران باشد، چراکه اعتراض دولتی حاشیه هایی به همراه دارد. بنابراین ایجاد کمپین های مجازی برای گردآوری امضا، هشتگ زدن در توییتر، فراخوان اعتراض توسط کاربران شناخته شده با دنبال کننده بالا و… می تواند حرکت خوبی برای انتقال صدای اعتراض کاربران ایرانی باشد.

او ادامه می دهد: از طرفی نهاد رسانه می تواند این اعتراض ها را ساماندهی کند. به عنوان مثال هشتگی درباره اعتراض به اقدام اینستاگرام به دلیل نقض آزادی بیان طراحی کند. یا در این حوزه اطلاع رسانی کند که طوماری جهت محکوم کردن این حرکت ایجاد شده و مردم می توانند آن را امضا کنند. حتی چنین کاری می تواند از طریق صفحات خودشان در شبکه های اجتماعی، شروع و تبدیل به یک جریان شود.

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here