زمان انتشار : ۱۸ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۲۱ | کد خبر : 490993 |

ویترین روزنامه ها/ تیتر غیرحرفه‌ای «وطن‌امروز» برای روایت از استقبال گسترده مردم در خاکسپاری سردارسلیمانی/ گزارش میدانی «ایران» از ترک‌تحصیل و ازدواج زودهنگام دختران یک روستا به دلیل نبود مدرسه

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه وطن امروز در تیتر کوتاه «کرمان به قربانت» به استقبال از تشییع پیکر شهیدسپهبد سلیمانی رفت. اگر چه عکس های انتخاب شده می تواند گویای تشییع تاریخی و استقبال بی نظیری از سردار سلیمانی باشد، اما تیتر انتخاب شده با توجه به مرگ و مصدوم شدن تعدادی از هموطنان در کرمان تنش زا است. به نظر می رسد تیتر نه تنها خالی از عشق و ارادت صمیمانه و بی ریا مردم است بلکه به نوعی تشنجی ایجاد کرده که برخی هم در این بین می توانند از تیتر انتخاب شده رمزگشایی قربانی داشته باشند. زیرا زمانی این تیتر می توانست خالی از جهت گیری باشد که این رویداد بزرگ به مرگ هموطنانمان منجر نمی شد. بنابراین در این مواقع  روزنامه ها باید در گزینش واژگان حساسیت برانگیز، دقت بیشتری از خود نشان دهند تا نه تنها معنای خود را دقیق برسانند، بلکه بتوانند نفاقی را کم کنند که در فضای واقعی شاید کمتر نمود پیدا کند ولی در فضای مجازی، عینیت بیشتری می یابد.

روزنامه همشهری اما تیتر بهتری برای بدرقه و خاکسپاری سردار قاسم سلیمانی انتخاب کرد. به طوری که «وداع جانکاه» روایت از اوج محبوبیت سردار در نزد مردم و سختی خداحافظی با پیکر او را دارد. از طرفی هم، تیتر می تواند اشاره ای به اتفاق تلخ روز گذشته و جان باختن تعدادی از عزاداران در کرمان اشاره داشته باشد.

روزنامه ایران گزارش میدانی خوبی از دختران روستاهایی در خوزستان که ترک تحصیل کرده اند، کار کرد. خبرنگار با حضور در این روستاها سعی کرد با زنان ۱۳-۱۴ ساله وارد گفتگو شود و دلیل ازدواج زودهنگامشان را بپرسد. این زنان دلیل عمده ترک تحصیل و ازدواج در سن پایین را نداشتن مدرسه در روستا برای ادامه تحصیل و دیدگاه سنتی بزرگترها مبنی بر ازدواج دختران در سنین پایین عنوان کردند و از سختی زندگی و زایمان های اولشان گفتند. علاوه بر میدانی بودن گزارش و توجه به مشکلات مردم یک منطقه، آنچه گزارش را خواندنی تر کرده نثر روان و ساده گزارشگر است که به خوبی توانسته است فضای روستا و وضعیت زنان آنجا را به تصویر بکشد.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here