زمان انتشار : ۱۷ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۰۶ | کد خبر : 490928 |

ویترین روزنامه ها/ وداع مردم با سردار دل ها در قاب روزنامه ها

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، دیروز تهران شاهد خیل عظیمی از جمعیت عزادار بود که برای وداع با پیکر سپهبد قاسم سلیمانی به خیابان ها آمده بودند. جمعیت عظیمی که شکوه و عظمت آن در رسانه های جهان و صفحه اول روزنامه های داخلی برای ماندگاری در تاریخ نقش بست به طوری که روزنامه دنیای اقتصاد حضور این جمعیت عظیم را «قدرت نمایی سپاهیان «سپهبد»» خواند و جمهوری اسلامی از «وداع تاریخی مردم تهران» نوشت. روزنامه ابتکار با اختصاص عکس خوبی به صفحه اول از «شکوه وداع» نوشت.

روزنامه شهروند هم حضور پرشور مردم در مراسم وداع با پیکر سردار را «پاسخ مردم به ترامپ» خواند و روزنامه جوان هم این حضور پرشور را «قیام سپاه قدس» خواند و نوشت: «مردم تهران در «قیامی سلیمانی» در ساعت صفر تغییر تاریخ چنان به میدان آمدند که تهران برای تشییع فرمانده کوچک شد. تاریخ سازی سرباز انقلاب به روایت هوشیاران جهان حیات دوباره امت اسلامی با روح سلیمانی بود. در این میان روزنامه همدلی عکس بهتری در زاویه عالی انتخاب کرد و در تیتر خوبی نوشت: «پایتخت سلیمانی شد».

وطن امروز اما اگرچه تیتر کوتاه «قیام انتقام» را برگزید با این حال در کنار هم قرار دادن مناسب تصاویر و صفحه بندی خوب، موفق نشد. بهتر بود از خلاقیت بیشتری در جایگذاری عکس ها استفاده می کرد. روزنامه اعتماد هم نتوانست ارتباط خوبی بین عکس انتخاب شده و تیتر «ملک سلیمان» برقرار کند. در چنین مواقعی نیاز است تا تحریریه ها حساسیت بیشتری در انتخاب عکس و تناسب آن با تیتر داشته باشند.

روزنامه اطلاعات اما تیتر جالب تری انتخاب کرد و پیکر سردار سلیمانی را به سان «ستاره ای بر شانه های محزون شهر» دانست. صفحه بندی های اخیر روزنامه اطلاعات و حساسیتش در انتخاب تیتر، آن را از عملکرد گذشته اش در صفحه بندی متمایز کرده است.

«نگین خاتم سلیمانی» در سیاست روز اگرچه تیتر هوشمندانه ای است با این حال روزنامه در انتخاب عکسی متناسب با آن موفق نشد. چراکه فضای دود آلود، حضور پرشور مردم را به حاشیه برده و به نوعی ارتباط تیتر با عکس را مختل کرده است.

با این حال روزنامه فرهیختگان در انتقال این مفهوم به مخاطب موفق تر عمل کرد. به گونه ای که تصویر سردار قاسم سلیمانی بر بلندای برج آزادی و حضور مردم در اطراف آن، بهتر تیتر «نگین آزادی» را در ذهن مخاطب القا می کند.

«اقیانوس عشق» تیتر متفاوت و خوب روزنامه ایران است که با عکس هماهنگی خوبی دارد. با این حال بهتر بود سایز تیتر کمی بزرگتر انتخاب می شد تا در میان تصویر، واضح تر دیده شود.

«شکوه یک وداع»، «رستاخیز»، «قیامت در برزخ انتقام»، «منتقمین خون حاج قاسم»، «جانم فدای ایران» و «شور قیامت است این…» تیترهای روزنامه های شرق، همشهری، رسالت، آفتاب یزد، سازندگی و خراسان برای وداع پرشور مردم با پیکر سردار قاسم سلیمانی هستند.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here