زمان انتشار : ۱۶ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۳۲ | کد خبر : 490921 |

از «جنایت جنگی» تا «بربریت» ترامپ؛ واکنش‌ها به تهدید ترامپ در حمله به مراکز فرهنگی

شفقنا رسانه– روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در صفحه توییتر خود ایران را با حمله به مراکز فرهنگی تهدید کرد و نوشت: «در صورتی که ایران به هر آمریکایی یا منافع آمریکا حمله کند، آمریکا ۵۲ سایت در داخل ایران (به نمایندگی از ۵۲ آمریکایی که ایران سال‌ها پیش به گروگان گرفته بود) حمله خواهد کرد که برخی از آنها بسیار سطح عالی و مهم برای ایران و فرهنگ ایران  است و این اهداف و خود ایران بسیار سریع و خیلی سخت مورد هدف قرار خواهند گرفت. آمریکا تهدید بیشتری نمی‌خواهد». این تهدید ترامپ علاوه بر اعتراض کاربران عادی شبکه های اجتماعی با واکنش های زیادی از سوی فعالان رسانه ای و سیاستمداران همراه شد و دامنه این اعتراضات به شخصیت های بین المللی هم رسید. در ادمه برخی از این واکنش های را می خوانید…

 

به گزارش شفقنا رسانه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این تهدید ترامپ نوشت: «دونالد ترامپ که با ترورهای بزدلانه روز جمعه، مرتکب نقض شدید قوانین بین‌المللی شده است، بار دیگر تهدید به ارتکاب نقض جدید «هنجار بنیادین» کرده است. هدف گرفتن اماکن فرهنگی یک جنایت جنگی است. خواه با لگد یا فریاد، پایان حضور شرورانه آمریکا در غرب آسیا آغاز شده است. آنهایی که خود را به شکل دیپلمات درآورده‌اند و آنهایی که به صورت بی‌شرمانه نشسته‌اند تا اهداف فرهنگی و غیرنظامی ایران را شناسایی کنند، حتی زحمت بازکردن فرهنگ لغت حقوقی را به خود نداده‌اند».

او در ادامه نوشت: ««هنجار بنیادین» به هنجارهای مقرر در حقوق بین‌الملل اشاره دارد یعنی خطوط قرمز بین‌المللی که یک «نه،نه» بزرگ است. یادآوری برای آنانی که توهم تقلید از جنایات جنگی داعش با هدف قرار دادن میراث فرهنگی ما را دارند: طی چند هزار سال تاریخ، وحشی‌ها آمده‌اند و شهرهای ما را تخریب کرده‌اند، بناهای مهم را با خاک یکسان کرده‌اند و کتابخانه‌های ما را سوزانده‌اند. اکنون آن‌ها کجا هستند؟ ولی ما همچنان با سربلندی این جا هستیم».

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی هم در واکنش به تهدید مراکز فرهنگی ایران گفته بود: «امیدوارم این توییت یک اشتباه لفظی بوده باشد؛ چراکه حمله به مراکز فرهنگی کاملاً بر خلاف عرف و قوانین بین‌المللی است. تهدید مراکز فرهنگی در میان هیچ ملتی و با هیچ توجیهی پذیرفته نیست و بر اساس قطعنامه ٢٣۴٧ شورای امنیت سازمان ملل حمله به مراکز فرهنگی جنایت جنگی محسوب می‌شود».

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات هم در توییتی نوشت: «ترامپ مانند داعش، هیتلر و چنگیز است. مانند همه آنها از فرهنگ متنفر است، او یک تروریست کت‌وشلواری است که به‌زودی تاریخ را یاد خواهد گرفت؛ هیچ کس نمی‌تواند ملت و فرهنگ بزرگ ایران را شکست دهد.»

عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان هم در توییتی به این سوال پاسخ داد که محور تهدید قرار دادن مراکز فرهنگی ایران توسط ترامپ به چه معناست و نوشت: «یعنی جنگ ما، جنگ تمدنی و فراتر از جمهوری اسلامی است. آنچه او را آزار می دهد بی ریشه گی آمریکا مقابل تمدنی چند هزار ساله است. وقتی می گوید، ملت_تروریست مشکل را در شکوه اهواز، مشهد، قم، تهران و کرمان امروز و فردا می بیند.»

جواد حیدریان، روزنامه نگار دیگری بود که به عملکرد رسانه های فارسی زبان در خارج از کشور نسبت به این تهدید ترامپ انتقاد کرد و نوشت: «رسانه‌های فارسی خارج از ایران تعمدا «مراکز فرهنگی که برای ایرانیان اهمیت دارند» را از خبر توییت‌های جنگ طلبانه ترامپ حذف کرده‌اند. این اوج بی‌شرفی و بی‌شرمی است و نه تنها در جهت خواست مردم ولو معترض ایران نیست بلکه دقیقا قلب واقعیت است و نتیجه عکس خواهد داد».

مجید تفرشی، تاریخ نگار، سند پژوه هم در این باره توییت زد: «برای توجه به تاثیرگذاری عملکرد بی نظیر و تاریخی سردار قاسم سلیمانی و سربازانش، در مقابله با صدامیان، القاعده، طالبان و داعش همین بس که ترامپ در ادامه اقدامات ناتمام و ناقص تروریست های دست پرورده آمریکا، سعودی، اسراییل و متحدانشان تهدید کرد که به مراکز فرهنگی ایران عزیز تعرض می کند».

او با اشاره به این تهدید ترامپ، یادآور شد: «اندکی پس از اشغال عراق توسط آمریکا و متحدانش، دنی جورج رییس مسیحی موزه ملی عراق، با ارایه گزارشی دقیق در دانشگاه لندن اشک ریزان به افشای جنایت آمریکایی ها و مزدوران شان در تخریب، غارت و سرقت سازمان یافته میراث ملی عراق پرداخت».

میشا کالینز، نویسنده و بازیگر آمریکایی هم در واکنش به این توییت ترامپ در توییتر خود نوشت: «ما مردم آمریکا می‌دانیم که مردم ایران و فرهنگ‌شان از گنجینه‌های دنیا هستند. ما رئیس‌جمهورمان نیستیم».

«چانگ هوا» سفیر چین در تهران، هم با انتشار عکس‌هایی از مراکز تاریخی و فرهنگی ایران، در توییتر خود نوشت: «میراث فرهنگی جهان متعلق به تمام بشریت است».

راجر کوهن، نویسنده نیویورک تایمز هم در این باره توییت کرد و نوشت: «فقط در یک لغت باید ترامپ را در مورد آسیب به مراکز فرهنگی ایران توصیف کرد «بربریت». اصفهان ، از عجایب جهان و اماکن بی شمار دیگر در ایران هیچ ربطی به سلیمانی و بقیه مراکز فرهنگی دنیا ندارد!».

در این میان فعالان گردشگری ایران ضمن محکومیت این اظهارات، هر گونه آسیب به میراث بشر در هر نقطه از جهان توسط هر شخصی را برابر با جنایت جنگی علیه فرهنگ و تمدن انسانی دانستند و در متنی به دو زبان انگلیسی و فارسی خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کردند: « با امضای این بیانیه اعلام می‌کنیم که تهدید رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در حمله به مراکز فرهنگی و تاریخی ایران، ارتباطی به اختلافات و اهداف سیاسی ندارد، میراث تاریخی و فرهنگی تمدن ایران، متعلق به تمدن بشری و همه انسان‌های گذشته، امروز و آینده جهان است و هر گونه آسیب به میراث بشر در هر نقطه جهان و توسط هر شخصی برابر است با جنایت علیه فرهنگ و تمدن انسانی.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here