زمان انتشار : ۱۶ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۱۳ | کد خبر : 490915 |

حسین امامی: حذف مطالب مرتبط با شهادت سردار سلیمانی توسط اینستاگرام، یک سانسور دولتی است

شفقنا رسانه- بعد از ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی و چند تن از همراهانش توسط نیروهای آمریکایی،  مردم در شبکه های اجتماعی با انتشار تصاویر و متن هایی ابراز ناراحتی کردند و رسانه های داخلی هم به انتشار اطلاعاتی از جزئیات این حادثه پرداختند. در پی انتشار چنین مطالبی، اینستاگرام اقدام به حذف این پست ها و صفحات رسانه ها کرد. به طوری که صفحه اینستاگرام جماران، تسنیم، خبر فوری و بسیاری از صفحات شخصی توسط اینستاگرام بسته شد. با این حال اقدام اینستاگرام به عنوان یک شبکه اجتماعی بین المللی چقدر با اصل آزادی بیان مغایرت دارد؟ راهکار حقوقی چیست و اهالی رسانه باید در چنین شرایطی چکار کنند؟

 

حسین امامی، مدرس ارتباطات و پژوهشگر رسانه های نوین در این باره به شفقنا رسانه می گوید: اقدام اینستاگرام در بستن صفحات و حذف مطالب مرتبط با شهادت سردار قاسم سلیمانی مصداق بارز سانسور دولتی و نقض آزادی بیان است. این اقدام تکمیل کننده اقدام غیرقانونی و نابجای ترور ایشان به دستور ترامپ است که به منظور فریب افکار عمومی و توجیه آن صورت می گیرد.

این شبکه اجتماعی تاکید کرده که این اقدامش در جهت اجرای تحریم های اعمال شده دولت آمریکا است. با این وجود آیا یک شبکه اجتماعی می تواند به دلیل تحریم بودن، کاربرانش را از واکنش احساسی و یا خبری نسبت به ترور سردار سلیمانی محروم سازد؟ امامی پاسخ می دهد: موضوع حذف و بستن صفحات و مطالب مرتبط با شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی توسط اینستاگرام ارتباطی با تحریم ندارد، بلکه مرتبط با سیاست هایی است که دولت ترامپ دنبال می کند. حدود پنج ماه پیش ترامپ طرحی را ارایه کرد که رسانه های اجتماعی و در راس آن‎ها توییتر و فیس بوک راساً پست، ویدئو و مطالب کاربرانی را سانسور و حذف کنند که به نوعی در مغایرت با امنیت ملی آمریکا هستند. از نیمه دوم سال ۲۰۱۸ هم توییتر به بهانه انتشار مضامین تروریستی، صدها هزار اکانت را تعلیق کرد که البته در میان آن‌ها چندین حساب کاربری فارسی از افراد حقیقی و حقوقی  نیز از دسترس خارج شد.

او ادامه می دهد: ترامپ سختگیری هایی را به سرویس دهندگان رسانه های اجتماعی در خصوص سانسور این محتواها اعمال کرده و خواسته است که کمیسیون ارتباطات فدرال موسوم به FCC به این موضوع به صورت کامل نظارت کنند و او را از اقدامات انجام شده این رسانه ها مطلع سازند. این نکته را فراموش نکنید که این نوع سانسورها در آینده بیشتر خواهد شد و کمتر نخواهد شد.

این پژوهشگر رسانه های نوین درباره راهکار حقوقی چنین اقدامی می گوید: اگرچه به صراحت در حقوق بین الملل ارتباطات این موضوع نقض آزادی بیان و نقض حقوق بشر خوانده می شود، ولی به نظرم پیگیری این موارد مخصوصاً با وجود کشوری مثل آمریکا و رفتارهای ترامپ، ضمانت اجرایی ندارد و کاری از پیش نخواهد برد. در داخل کشور هم وزارت امور خارجه به اتفاق وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات باید این موضوع را دنبال کنند.

امامی یکی از وظایف اصلی رسانه ها را جریان سازی غیرقانونی بودن و سلیقه ای عمل کردن اقدام اینستاگرام می داند که باید برای افکار عمومی جهان تبیین شود. او می گوید: کاربران اینستاگرام و توییتر نقش مهمی در این جریان سازی و محکوم کردن این اقدام اینستاگرام دارند. بی شک در این روزهای ملتهبی که مردم ایران در غم از دست دادن سردار حاج قاسم سلیمانی عزادارند، دسترسی آزادانه شان به توییتر، می توانست فضای توییتر و جو حاکم در ایران را بهتر و واقعی تر برای جهانیان ترسیم کند و همبستگی ملی که مردم در استقبال و تشییع پیکر ایشان داشته اند را بهتر نشان دهد.

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here