زمان انتشار : ۱۵ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۵۹ | کد خبر : 490844 |

یک مدرس سواد رسانه ای: در جنگ حاضر رسانه‌ای، سنگرهای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی نیازمند متخصصان رسانه‌ای است

شفقنا رسانه- مریم سلیمی، دکترای علوم ارتباطات اجتماعی، مدرس سوادهای رسانه ای، بصری و داده ای در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

در جنگ حاضر رسانه ای، سنگرهای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی نیازمند مبرم متخصصان رسانه ای است…… در مقابل جنگ رسانه ای عظیم و سنگین حاضر، پیشنهاد می کنم دوستان کارشناس حوزه رسانه و ارتباطات و به ویژه سواد رسانه ای و خبری، هوشیارانه تر و مسئولانه تر عمل کرده و به روشن سازی فضای رسانه ای و افکار عمومی کمک کنند. در برابر هجمه های اخیر (با تاکتیک‌ها و تکنیک‌های مختلف) که از اخبار جعلی و گمراه کننده، سوگیرانه، تهدیدکننده، ادبیات تند، تفرقه افکن (بین افراد با دیدگاه‌های مختلف و حتی در ارتباط و تعامل با کشورهای همسایه)، بدبینانه (حتی نسبت به سردار شهید سلیمانی و نزدیکانش و…) ، دروغ پردازانه، تناقض گویی (طرح ادعای جنگ نمی کنیم…. / پنجاه دو نقطه را می زنیم و… )، و غیره در آن بهره گرفته می شود، ضمن اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، باید کوشید تا موثر در افزایش سوادهای بصری، خبری، اطلاعاتی و رسانه ای مخاطبان و کاربران بود.

به دولت نیز پیشنهاد می شود از کارشناسان مجرب حوزه رسانه در قالب اتاق فکر جنگ رسانه ای بهره گرفته شود و تا حد ممکن به رفتارهای رسانه ای پاسخی متناسب داده شود.

جنگ حاضر، از بعد صرفا اقتصادی و سیاسی و از تهدیدهای کلامی و غیرمستقیم خارج شده و با شدت بیشتر وارد فاز جنگ سنگین رسانه ای، جنگ سایبری و… شده است.

کدها و نشانه هایی بعضا پیش از برخی اقدامات طرف مقابل از بعد رسانه ای وجود دارد که نیازمند رمزگشایی است.

همکاری و همیاری دوستان فعالان حوزه رسانه و ارتباطات بیش از هر زمان حس می شود.

همچنین نیاز به ایجاد اتحادهای رسانه ای از رسانه های بزرگ و مهم ایران برای شناسایی اخبار جعلی و گمراه کننده و تلاش برای عدم درج و انتشار آنهاست. (مشابه تجربه برخی کشورها در قالب تشکیل میز شناسایی و تشخیص اخبار جعلی)

در این میان، هوشیاری رسانه ای بیش از پیش سلبریتی های حوزه های مختلف مورد تاکید است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here