زمان انتشار : ۱۵ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۱ | کد خبر : 490811 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه حقوقی «اعتماد» به ترور سردار سلیمانی / طرح هوشمندانه «سازندگی» در کنایه به ادعای ترامپ مبنی بر حمایت از صلح /هشدار «دنیای اقتصاد» به خریداران در بازار سهام برای متعادل‌تر شدن قیمت‌ها

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، محسن عبداللهی استاد حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی در روزنامه اعتماد به صورت جامع و روشن به این مسئله پرداخت که ترور سردار سلیمانی از لحاظ قانونی چه وضعیتی دارد و با دلایل محکم به «رد تروریسم آمریکایی در حقوق بین الملل» پرداخت و تاکید کرد: «حتی با استناد به دکترین امریکایی و خلاف حقوق بین‌الملل «جنگ علیه تروریسم» نیز حمله امریکا به سردار سلیمانی قابل توجیه حقوقی نیست. در حقوق بین‌الملل رویه‌ای که در آن یک دولت، نیروهای مسلح دولت دیگر را تروریستی نامیده و بعدها اقدام به ترور رییس نیروهای مسلح همان کشور بکند در دسترس نیست».

روزنامه سازندگی در عکس یک خود با طرحی به سراغ ادعای ترامپ مبنی بر حمایت از صلح رفته است و در تیتر کوتاه و کنایه ای نوشت: « پیش به سوی صلح ». اما روزنامه از طرح خوبی برای این ادعای متناقض ترامپ استفاده کرد بدین معنی که با اعزام هزاران سرباز، پیاده نظام و اسلحه نمی توان به سوی صلح رفت.  به عبارتی سازندگی با این طرح خواست تا این ضرب المثل معروف که «دم خروس بیرون زده، قسم نخور» را با توجه به اتفاقات اخیر همچون اعزام هزاران سرباز به خاورمیانه، فروش اسلحه به کشورهای خاورمیانه و اخیراً ترور شهید سپهبد سلیمانی و همراهانش، یادآور شود. انتخاب این طرح ها می تواند در مرور حافظه تاریخی مخاطب کمک شایانی کند.

بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی بازار جهانی در وضعیت قرمز قرار گرفت که روزنامه دنیای اقتصاد مطالب کامل و جامعی درباره آن کار کرد. این روزنامه امروز با اعلام این خبر که «نوسان ارزی ناکام ماند»، به بیان باید ها و نباید ها در هیجان بورس پرداخت و توضیح داد که «بازار سهام مطابق انتظارات در فضایی هیجانی معاملات خود را پشت سر گذاشت و ریزش بیش از ۱۶ هزار واحدی را در سطح شاخص کل تجربه کرد. همزمان اما حمایت مناسب سهامداران حقوقی در کنار ارائه تحلیل های دقیق تر، احتمال متعادل تر شدن سریع قیمت ها را تقویت کرده است. بنابراین نباید به حاشیه سازی ها و برخی درخواست های نامعقول که به هیجانات سهام دامن می زند، توجه کرد. در سوی دیگر بازار ارز که معاملات خود را با موج سعودی سفته بازان آغاز کرده بود، به در بسته خورد و خیلی زود با حضور بازار سازه نرخ دلار از اوج روزانه عقب نشست.» یکی از وظایف رسانه ها در کنار جنبه خبری و هشداری مسئله، پرداختن به جنبه آموزشی و ارائه راهکار به مخاطبان در این زمینه ها است تا با استفاده از تحلیل کارشناسان بتوانند تصمیم مطمئن تری درباره سرمایه های خود داشته باشند.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here