زمان انتشار : ۱۴ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۲ | کد خبر : 490730 |

ویترین روزنامه ها/ ادای احترام «رسالت و وطن امروز» به شهادت سلیمانی با پایین آوردن لوگوی خود/ واژه آرایی عالی «سیاست روز» برای آسمانی شدن این سردار شهید/ تبعات شهادت سپهبد سلیمانی بر بازار جهانی به روایت «دنیای اقتصاد»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در پی حمله هوایی نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چند تن از همراهان وی از جمله فرماندهان و رزمندگان حشد الشعبی، به شهادت رسیدند. به همین دلیل روزنامه های امروز صفحه اول خود را به خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی اختصاص دادند، به طوری که روزنامه های ستاره صبح، رسالت، وطن امروز، سیاست روز، دنیای اقتصاد، اطلاعات، ابتکار، شرق، همشهری، آفتاب یزد، سازندگی، فرهیختگان، خراسان، اعتماد، جام جم، کیهان، ایران، همدلی و شهروند در تیترها از «بازتاب ترور فرمانده»، «ایران ملک سلیمانی ها»، «جانم فدای ایران»، «ققنوس»، «سردار بزرگ آسمانی شد»، «عروج سردار»، «ترور ابر قهرمان»، «ایران در سوگ سردار»، «شکوه سردار»، «انتقام در راه است»، «خداحافظ شهید زنده»، «به نام خدای قاصم»، «اول بسم ا…»، «غمش در باور ما نیست»، «# انتقام»، «انتقام سخت در راه است»، «وطن در سوگ این مرد»، «… دلی شدی!»، «وداع در سپیده دم» و … نوشتند.

 

در این میان رسالت و وطن امروز در اقدامی بی سابقه لوگوی روزنامه را در پایین صفحه قرار دادند که این امر از چند بُعد قابل تأمل است. در درجه اول احترام به مقام شامخ شهدا بخصوص شهید سپهبد قاسم سلیمانی، دوم؛  اهتزاز پرچم زیر نگاه متبسم آمیز شهید برای افق روشن و ادامه راه جمهوری اسلامی است که در وطن امروز، خورشید در پس شهید طلوعی دوباره دارد. سوم؛ در هر دو روزنامه بخصوص رسالت، آسمانی شدن و خدایی شدن سردار سلیمانی بر لگوی این روزنامه که امری زمینی قلمداد شده، برتری و رجحان داده شده است.

روزنامه سیاست روز هم در اقدامی هوشمندانه برای آسمانی شدن این سردار شهید از واژه «ققنوس» استفاده کرد. ققنوس در این تیتر بر اساس باور و اسطوره های ایرانی و مشترک با اساطیر جهان انتخاب شده است. بدین معنی هر هزار سال یک بار، این پرنده بر توده‌ای بزرگ از هیزم بال می‌گشاید و آواز می‌خواند و چون از آواز خویش به وجد و اشتیاق آمد، به منقار خویش آتشی می‌افروزد و با سوختن در آتش تخمی از وی پدید می‌آید که بلافاصله آتش می‌گیرد و می‌سوزد و از خاکستر آن ققنوسی دیگر متولد می‌شود. بنابراین روزنامه از سردار قاسم سلیمانی به مانند ققنوس تعبیر کرده که از برکت وجود او در سالیان  گذشته نیروهایی پرورش یافته است و شهادت او مانعی برای نبود سلیمانی های دیگر در ایران نیست.

روزنامه دنیای اقتصاد علاوه بر اختصاص تیتر و عکس یک به این موضوع سعی کرد در مطلب دیگری به تبعات این اقدام تروریستی بر بازار جهانی بپردازد و در تیتر روشنی از «وضعیت قرمز در بازار جهانی» نوشت. روزنامه توضیح داد: «اکثر رسانه های جهانی در روز جمعه اعلام کردند که به دنبال اقدام تنش آمیز آمریکا در بغداد، اغلب بازارهای جهانی دچار وضعیت قرمز شدند. بازارهای سهام در نقاط مختلف دنیا از جمله آلمان، انگلستان و چین با کاهش ارزش شاخص خود روبه رو شدند. از سوی دیگر بازارهایی که خاصیت پناهگاه های سرمایه ای در شرایط نااطمینانی ژئوپلیتیک را دارند، با افزایش تقاضا روبه رو شدند. طلا، ین ژاپن و بیت کوین از جمله پناهگاه هایی بودند که روز گذشته میزبان سرمایه های نگران بودند و افزایش ارزش داشتند. این اتفاق حاکی از ترس سرمایه ها از اقدامات اخیر آمریکا و عواقب آن است».

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here