زمان انتشار : ۱۲ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۷ | کد خبر : 490691 |

ویترین روزنامه ها/ نگاه چند بُعدی «ابتکار» به دلایل تحریم دارو در کشور/ گزارش میدانی«خراسان» از وضعیت مناطق مرزی سیل زده «خراسان شمالی»

شفقنا رسانه_یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ابتکار امروز در گزارشی نگاهی به دلایل کمبود دارویی به خصوص برای بیماران خاص پرداخته و در تیتری کلی نوشت:«تحریم های مالی، مقصر اصلی کمبود دارویی». گزارشگر در همان ابتدا با محکوم کردن رئیس جمهور ایالات متحده به انتقاد عملکرد او در خصوص تحریم های دارویی، غذایی و تجهیزات کشاورزی برای صادر کردن به ایران پرداخت. یکی از ویژگی های خوب این گزارش نگاه چند بعدی روزنامه به دلایل تحریم و کمبود دارو در کشور است که در این چند سال اخیر آسیب های زیادی را متوجه مردم ایران کرده است. در بخشی از این گزارش آمده«موضوع کمبود دارو، زوایای گوناگونی دارد. اگر از نقش شرکت‌های واردکننده و ابهاماتی که درباره عملکرد آن‌ها وجود دارد – و به عنوان مثال تخلفات یکی از آن‌ها اخیرا منجر به محکومیت‌های سنگین قضایی برای مدیرانش هم شده است – و آنچه به عنوان مافیای دارو مطرح می‌شود، بگذریم، این موضوع از جنبه‌های دیگر نیز قابل طرح است. به طور رسمی ایران مورد تحریم دارویی قرار ندارد، اما برخی تحریم‌های دیگر به طور ثانویه بر موضوع دارو تاثیرگذارند. برخی شرکت‌های دارویی به‏ویژه در حوزه رادیوداروها هم به دلیل همپوشانی با تحریم‌های خاص توسعه صنعت هسته‌ای ایران مورد تحریم قرار گرفتند. سوی دیگر ماجرا مسئولانی هستند که از تحریم‌ها به عنوان فرصت برای ایران یاد می‌کنند و با اشاره به قرارگیری ایران در رتبه هفتم کشورهای تولیدکننده داروی جهان و پیشرفت‌های دارویی به‏ویژه در حوزه داروهای های‌تک، مشکل را کوچک قلمداد می‌کنند.»

«سیل زدگان جرگلانی پس از ۱۰ ماه» گزارش میدانی روزنامه خراسان از وضعیت مناطق مرزی سیل زده خراسان شمالی است که حاکی از نگاه پیگیرانه و مسئولانه روزنامه دارد. خبرنگار بیشتر سعی کرده در این گزارش به اقدامات انجام شده و حال خوب مردم پس از ده ماه اشاره کند تا اینکه به انعکاس کم کاری ها و یا مشکلات آنجا اشاره ای داشته باشد. هر چند این نگاه هم قابل تحسین است اما به نظر می رسد مخاطب پس از خواندن این مطلب به این نتیجه برسد که پر از اغراق گویی است. به همین خاطر لازم است که رسانه ها در عین انعکاس کارهای انجام شده، نگاهی به معضلات آن مناطق داشته باشند تا شاید مسائل آن هابه گوش مسئولان برسد.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here