زمان انتشار : ۱۱ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۶ | کد خبر : 490671 |

صداوسیما؛ همچنان تریبون یک‌طرفه

روزنامه اعتماد درمطلبی با عنوان «مدیر مسوول کیهان از آنتن صداوسیما بار دیگر ادعاهایی علیه سید محمد خاتمی مطرح کرد؛همچنان تریبون یک‌طرفه» این گونه نوشت:
«از کشورهای عربی پول گرفتند… همین سران فتنه» حسین شریعتمداری، مدیرمسوول روزنامه کیهان که نام سیدمحمد خاتمی را بر زبان نمی‌آورد اما در اتهام‌زنی به او چیزی کم نگذاشته و نمی‌گذارد، بار دیگر به طرح ادعایی پرداخته که پیش از این ‌بارها تکذیب شده است. اتهام‌زنی قدیمی که پرونده‌ رسیدگی به آن نیز در قوه قضاییه مسکوت مانده است. نهم دی‌ماه امسال، ساعت ۱۰ شب، آنتن زنده شبکه افق صداوسیما در برنامه‌ «جهان‌آرا» در‌اختیار حسین شریعتمداری قرار گرفت تا در برنامه‌ای با عنوان «واکاوی رویداد ۹ دی ۱۳۸۸» از چهره‌هایی نام ببرد که نه در ۱۰ سال گذشته و نه احتمالا پس از این برنامه، فرصت حضور در صداوسیما و دفاع از خود علیه ادعای مدیر مسوول کیهان را داشته و خواهند داشت.

«جهان‌آرا» برنامه گفت‌وگومحوری که به‌صورت زنده ۳روز در هفته از شبکه افق پخش می‌شود، همواره تریبون یک جریان فکری-سیاسی خاص بوده و بعضا اظهارات یک‌طرفه مدعوین آن، حاشیه‌هایی به همراه داشته است. با این حال، دوشنبه شب آنقدر ادعاهای شریعتمداری با یکدیگر ناهمخوان بود و پیش از این تکذیب شده ‌بود که حتی مجری برنامه هم که خود به عنوان یکی از فعالان رسانه‌ای نزدیک به جبهه پایداری شناخته می‌شود، چندین نوبت در میانه گفت‌وگو با تاکید پرسید که آیا شریعتمداری برای مدعیاتش اسنادی دارد یا خیر؟!

مدیرمسوول کیهان در برنامه «جهان‌آرا» مدعی شد که سیدمحمد خاتمی در دوران ریاست‌جمهوری از پادشاه عربستان پول دریافت کرده است. پیش از این نیز سردار نقدی در مصاحبه‌ای با روزنامه «شرق» مدعی شده ‌بود که «آقای خاتمی رفته برای کار سیاسی از شاه عربستان پول گرفته» و در واکنش به اینکه این موضوع تکذیب شده، پاسخ داد که اگر اظهاراتش خلاف واقع است، «خاتمی شکایت کند.» همچنین مرحوم آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی نیز این ادعا را به نوعی دیگر مطرح کرده و گفته بود اصلاح‌طلبان ۴۰۰ میلیون دلار از ملک عبدالله پول دریافت کرده‌اند. این موضوع البته بارها تکذیب شده است. سیدمحمد خاتمی به مناسبت سالگرد طرح پیشنهاد گفت‌وگوی تمدن‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل، در سال ۹۲ با «اندیشه پویا» گفت‌وگو و ضمن شرح ماوقع تاکید کرد که «متهم هستیم میلیاردها دلار از این و آن کمک مالی دریافت کرده‌ایم. در حالی که من یک ریال از کسی نگرفتم. حتی احتیاط‌هایی کردم.»

در حالی که مجری برنامه اذعان دارد سیدمحمدرضا خاتمی، برادر سیدمحمد خاتمی این موضوع را تکذیب کرده، شریعتمداری اصرار دارد که محمدعلی ابطحی از این موضوع مطلع است. محمدعلی ابطحی که در دوران اصلاحات ریاست دفتر رییس‌جمهوری را بر‌عهده داشت، اما دیروز در کانال تلگرامی خود خطاب به شریعتمداری نوشت: «به اطلاع ایشان می‌رسانم بر‌خلاف ادعای ایشان من هم مثل آقا رضا خاتمی در آن سفر همراه آقای خاتمی نبودم. اما بارها از سوی دفتر آقای خاتمی و من این مساله تکذیب شده است. حتی یک‌بار که سردار نقدی قبلا همین اتهام را زده بودند، از سوی دفتر آقای خاتمی از ایشان رسما شکایت شد که متاسفانه رسیدگی به آن پرونده هم گویا متوقف شده است.» با این حال شریعتمداری اصرار دارد که حتی اگر پولی هم در این میان رد و بدل نشده، مهم این است که خاتمی این پول را از ملک‌عبدالله خواسته است. او ضمن اصرار بر این موضوع گفته است که اسناد ادعایش وجود دارد؛ اسنادی که البته هرگز باعث نشد شکایت از سردار نقدی بررسی شده و در نهایت او تبرئه شود.

او البته ‌جز طرح این موضوع مدعی می‌شود که ریشه اتفاق‌های سال ۸۸ «خارجی» بوده و بر اثر رفت‌و‌آمد برخی متفکرانی است که عطا‌الله مهاجرانی آنها را به ایران دعوت کرده‌ بود. عطا‌الله مهاجرانی که سال ۸۲ از ایران مهاجرت کرده و سال ۸۸ اساسا در ایران حضور نداشته، در توییتر خود نوشت که منظور شریعتمداری هابرماس بوده است؛ کسی که به‌ گفته مهاجرانی ۳ گروه با حضورش در ایران مخالف بودند: لابی صهیونیستی، سلطنت‌طلبان و مجاهدین خلق. همچنین مهاجرانی در توییتر خود به شرح چگونگی دعوت از هابرماس پرداخت و توضیح داده بود که از طریق حبیب‌الله ثابت یک بازرگان ایرانی با وزیر امور خارجه آلمان ارتباطی برقرار شده تا هابرماس را برای حضور در ایران قانع کنند که موفقیت‌آمیز بوده است

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here