زمان انتشار : ۱۰ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۰۹ | کد خبر : 490615 |

ویترین روزنامه ها/ مقایسه قابل تامل«همدلی» از وضعیت بازار مسکن در کشورهای بزرگ دنیا با ایران/ گزارش نگران کننده«آرمان ملی» از فروش دختران در ازای افزایش وام ازدواج

شفقنا رسانه_ یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «سقفی برای تثبیت قیمت ها» سوژه کاربردی همدلی است که به بررسی تجربه برخی کشورها در زمینه تامین مسکن و جلوگیری از افزایش قیمت بازار پرداخت. همدلی سعی کرد نگاهی به بازار مسکن کشورهای بزرگ دنیا چون آمریکا، انگلستان، آلمان، ترکیه و سنگاپور داشته باشد تا با مشکلات آنها در بازار مسکن و تسهیلاتی که در اختیار مردم‌شان قرار می‌دهند یا حتی با نحوه برخوردشان با مشکلات این بازار آشنا شود و در آخر تاکید کرد: «تجربه‌ سال‌های گذشته نشان می‌دهد که در ایران با هر اتفاق سیاسی یا اقتصادی بخش مسکن دچار تغییرات قابل‌توجهی می‌شود و رشد قیمت هر متر مربع واحد مسکونی بازار اجاره‌بها را هم نا آرام می‌کند. تلخ‌تر اینکه حتی ارائه تسهیلات برای خرید خانه نیز در کشور ما راه را برای خرید خانه هموار نمی‌کند؛ چرا که متناسب با رشد تسهیلات و شاید درصدی بیشتر از میزان رشد وام‌های خرید خانه، قیمت‌ها رو به بالا صعود می‌کند و قانون مشخصی برای قیمت‌گذاری بالای سر صاحبخانه‌ها نیست و هر بهانه‌ای فضا را برای گرانی مساعد می‌کند. این در حالی است که ارزیابی‌های انجام شده نشان می‌دهد، تورم بخش مسکن در دیگر کشورها به اندازه‌ای که در ایران وجود دارد مطرح نیست، چون این دولت و مردم کشورهای دیگر به مسکن به دید کالای مصرفی نگاه می‌کنند، اما در ایران مسکن تا بوده کالای سرمایه‌ای تلقی شده است. آیا راهی ارزانتر و ساده‌تر از قانون‌گذاری در بخش قیمت‌گذاری مسکن و حتی جلوگیری از رسیدن تورم به این بازار وجود دارد؟»

«تلخ‌ترین فروش دختران» گزارش ناراحت کننده روزنامه آرمان ملی است که از طلاق ۲۰۶ کودک در سال گذشته خبر داد و نوشت کار به جایی رسیده که دختران را به مبلغ وام ازدواج می فروشند. روزنامه توضیح داد: «بسیاری از کارشناسان افزایش وام ازدواج را در رواج این پدیده موثر می‌دانند و بسیاری از خانواده‌های فقیر و محروم به‌دلیل گرفتن وام ازدواج تن به ازدواج دخترانشان می‌دهند و پس از مدتی این زوج‌ها به‌دلیل مشکلات از هم جدا می‌شوند. ظاهرا این مبلغ در بسیاری از مناطق محروم، دستمایه تغییر زندگی مردم شده تا آنها با ازدواج دختران خود و اخذ تسهیلات ازدواج مشکلات زندگی خود را کاهش دهند. آمارهای بانک مرکزی نیز این موضوع را تایید می‌کند و تعداد متقاضیان زیر ۱۵ سالِ وام ازدواج در سال ۱۳۹۷، نسبت به سال قبل یعنی سال ۱۳۹۶، حدودا ۷۰ برابر شده است. همچنین در پنج‌ماهه نخست امسال، تعداد متقاضیانِ وام ازدواج برای افراد زیر ۱۵ سال نسبت به سال ۱۳۹۶، حدودا ۹۰ برابر شده است».

روز گذشته مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد «از ۱۵ بهمن ماه هر کالای خارجی که شناسه نداشته باشد قاچاق محسوب و ضبط خواهد شد و این زمان برای کالاهای تولید داخل از ۱۵ دی ماه است». روزنامه آفتاب یزد هم در یکی از مطالب فرعی خود با اشاره به چنین تصمیمی به این پرسش پرداخت که «آیا بازار آماده تامین لوازم خانگی مردم است؟» بررسی میزان آمادگی بازار و نیز تبعات و مزایای چنین تصمیمی مسئله مهمی است که باید رسانه ها در گفتگو با کارشناسان به بحث بگذارند.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here