زمان انتشار : ۹ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۱۳ | کد خبر : 490538 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از اسدالله افلاکی؛ پیشکسوت عرصه مطبوعات

اسدالله افلاکی؛ پیشکسوت حوزه محیط زیست/ عکاس: حسین شهلایی

شفقنا رسانه-شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی اهل رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم، با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌های مناسب به مسئولان کمک می‌کردند، امروز هم می‌توانند با انتقال تجربیات خود به خبرنگاران جوان در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها به ارتقای کیفی حرفه روزنامه‌نگاری کمک کنند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند.
با همین برآوردهاست که شفقنا‌ رسانه می کوشد هر هفته پای دیدار یکی از پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی بنشیند و تجربیات آنان را در اختیار جامعه قرار دهد.

این بار شفقنا، میزبان اسدالله افلاکی از روزنامه نگاران پیشکسوت حوزه محیط زیست است که از همان دوران تحصیل رویای انتخاب شغلی برای کمک به ارتقای آگاهی و فرهنگ کشور در سر داشت. افلاکی در رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران ادامه تحصیل می دهد و همزمان با دوره دانشجویی وارد حوزه نشر می شود. او بعد از پایان تحصیل در دانشگاه، دوره های نشر، چاپ، ویراستاری و… را می گذراند و سال ۷۱ کار خود را با روزنامه جهان اسلام آغاز می کند. پس از مدت کوتاهی همکاری با روزنامه جهان اسلام در همان سال وارد سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران می شود و تا اواخر سال ۷۴ با این سازمان همکاری می کند. تا اینکه در سال ۷۶ روزنامه همشهری اعلام می کند، برای بخش انتشارات نیاز به یک ویراستار دارد و افلاکی برای این بخش انتخاب می شود. او می گوید: هدفم از ورود به بخش انتشارات همشهری این بود تا بتوانم کم کم به تحریریه ورود کنم و روزنامه نگار شوم تا از این طریق به هدفم که کمک به ارتقای آگاهی و فرهنگ کشور بود، برسم.

افلاکی همزمان با ورود به انتشارات همشهری، فعالیت رسانه ای اش را با «کتاب ماه» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز شروع می کند و با همکاری گروهی از ویراستاران و چکیده نویسان به تهیه معرفی کتاب های تازه منتشر شده در حوزه های مختلف می پردازد که این نوشته ها آخر هر ماه در چند مجله منتشر می شد. او این کار را تا سال ۸۴ ادامه می دهد و همزمان از ۸۲ و زمانی که آقای ناصر کرمی دبیر گروه شهری بود و به مسایل محیط زیست در صفحه شهری پرداخته می شد، وارد تحریریه همشهری می شود.

این پیشکسوت مطبوعات می گوید: قبل از اینکه وارد تحریریه همشهری شوم، مطالبی در ارتباط با معضلات شهری می نوشتم که در صفحه شهری منتشر می شد. چون پیش از ورود به همشهری از سال ۷۱ تا اواخر ۷۴ با سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در بخش تحقیقات همکاری می کردم و در آنجا مشغول ویرایش پروژه های تحقیقاتی بودم در نتیجه با پروژه های شهری آشنایی داشتم.

افلاکی می گوید: اگرچه من دوره های خبرنگاری و روزنامه نگاری را نگذراندم ولی چون علاقه زیادی به روزنامه نگاری داشتم از همان اوایل کتاب ها و متون مربوط به این حوزه را می خواندم؛ ضمن آنکه همشهری برای من یک مدرسه روزنامه نگاری بود. چون روزنامه نگاران توانمندی در آنجا مشغول کار بودند و این فرصتی بود برای آموختن و من در طول کار از همکارانم بسیار آموختم.

اگرچه همشهری از سال ۷۱ شروع به کار می کند و با همت اسماعیل عباسی برای نخستین بار در تاریخ مطبوعات کشور، مباحث مربوط به محیط زیست جایی در مطبوعات پیدا می کند و ناصر کرمی هم با عباسی در عرصه اطلاع رسانی در حوزه محیط زیست در همشهری مشغول فعالیت می شود با این حال تا قبل از ورود افلاکی به حوزه محیط زیست، تنها در سرویس شهری، گهگاهی به مسائل محیط زیستی پرداخته می شد و خبرنگار مستقلی برای این حوزه وجود نداشت.

بعد از ورود افلاکی به تحریریه از سال ۸۲، مباحث محیط زیست در سرویس شهری پررنگ تر می شود و او خبرنگار حوزه محیط زیست و منابع طبیعی همشهری می شود. افلاکی می گوید: در آغاز کار در حوزه محیط زیست، کوچکترین اطلاعی از مسائل محیط زیست نداشتم. به همین دلیل وقتی گفته می شد بخشی از جنگل های هیرکانی به دلیل اجرای یک پروژه عمرانی تخریب شده است، من ابتدا مطالب مربوط به جنگل های هیرکانی و اهمیت این جنگل ها را با دقت مطالعه می کردم و براساس آن با دست پر به سراغ کارشناسان می رفتم تا تبعات چنین کاری بر روی محیط زیست کشور را در گزارش منعکس کنم.

از اواخر سال ۸۴ صفحه ای به محیط زیست اختصاص داده می شود که افلاکی مسئولیت آن را بر عهده می گیرد. سپس گروه محیط زیست مستقل و افلاکی دبیر این گروه می شود. صفحه محیط زیست با عنوان هایی چون زادبوم، محیط زیست، سرزمین و زیست بوم منتشر می شد که افلاکی تا سال ۹۸ در آنجا فعالیت می کند. انتشار این صفحه با عنوان زیست بوم همچنان ادامه دارد.

اگرچه این خبرنگار پیشکسوت حوزه محیط زیست امسال در روزنامه همشهری بازنشسته شد اما همچنان با نوشتن مطالبی برای رسانه ها و نشریات به فعالیت حرفه ای خود ادامه می دهد و بخشی از فعالیت او به آموزش علاقه مندان خبرنگاری در حوزه محیط زیست اختصاص دارد. افلاکی معتقد است روزنامه نگاری بازنشستگی ندارد.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here