زمان انتشار : ۸ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۳۲ | کد خبر : 490494 |

ویترین روزنامه ها/ گزارش تحقیقی «ایران» درباره ظهور پدیده تاجر اجاره ای/ گزارش نگران کننده «شهروند» از فقیر شدن سفره دریای خزر

شفقنا رسانه_ یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ایران در بخش ایران اقتصادی، گزارش تحقیقی خوبی از میانبرهای صدور کارت بازرگانی کار کرد و در تیتر کوتاهی به پدیده جدید «تاجر اجاره ای» اشاره کرد. روزنامه ضمن تاکید بر اینکه معایب روند ارائه کارت بازرگانی را از این جهت بررسی می‌کند تا مشکلات آنها حل و جلوی رانت‌ها گرفته شود، نوشت:« گذراندن دوره آموزشی کوتاه یک ونیم روزه، نداشتن فرصت کافی برای مطالعه، آشنا نبودن اکثر شرکت کنندگان با قوانین تجارت، الزام شرکت ها برای معرف شدن حداقل سه نفر متقاضی ناشناس کارت بازرگانی از سوی دریافت کنندگان کارت، بازدید‌های صوری و تایید دفترکار متقاضی کارت بازرگانی از طریق رانت و… از معایب ارائه کارت بازرگانی است. از طرفی طی سال‌های اخیر شاهد پدیده‌ای به‌نام «تاجر اجاره‌ای» هستیم. تاجرانی که فعالان اقتصادی قدیمی آنها را باور ندارند و به آنها لقب قاچاقچی هم می‌دهند. به‌عنوان مثال، پیرزن ۸۰ ساله‌ای که با کارت بازرگانی صادر شده به اسمش، اکنون یکی از بدهکاران بزرگ مالیاتی کشور است. به اسم او بیش ۱۰۰ پورشه وارد کشور شده است.»

«خزان خزر» تیتر کوتاه و نگران کننده روزنامه شهروند است و به فقیر شدن سفره دریای خزر در پی انقراض ماهیان تجاری و خاویاری اشاره کرد. شهروند توضیح داد که «۶۰ رودخانه، مزارع سمی گیلان، مازندران و گلستان را می شوید و به دریای بسته خزر می ریزد. اعضای هیئت علمی سازمان تحقیقات گیاه پزشکی ایران گزارش داده اند که مازندران به تنهایی ۷۰ درصد سموم کشاورزی ایران را مصرف می کند و پسابش را به خزر می ریزد. هوشنگ فردی است که روی شالیزار مردم کارگری می کند و دل پری از سم های بی خاصیت چینی دارد که هم مصرف کشاورزها را بالا برده است و هم خرج و مخارج شان را.»

«قصه تلخ قند» تیتر هوشمندانه روزنامه جام جم برای کمبود انسولین در داروخانه‌ها و مشکلات بیماران دیابتی است. روزنامه در گزارشی توضیح داده است که « کمتر از یک ماه پیش سعید نمکی اعلام کرد دیگر کمبود انسولین در کشور وجود ندارد. البته او در گفته‌هایش به کمبود انسولین در یک بازه زمانی اشاره کرد، اما به صراحت گفت کمبودها برطرف شده است. با این حال رصد اخبار و گفته‌های مسؤولان استانی و مشاهدات بسیاری از افراد مبتلا نشان می‌دهد که این موضوع از همان سه ماه پیش همچنان وجود دارد. به عنوان مثال چهار روز پیش معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرده بود: «کمبود انسولین نوومیکس بیشترین تماس با سامانه ۱۹۰ را به خود اختصاص داده است» یا مدیر داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص کمبود انسولین در سطح شهر مشهد بیان کرده است: «مقداری کمبود در حوزه انسولین به وجود آمده است که مجبور به سهمیه‌بندی آن شده‌ایم.» بسیاری هم در این میان معتقدند کمبود انسولین حالا مدتی است کابوس افراد مبتلا به دیابت شده، اما چون این کمبودها هنوز به تهران نرسیده، بنابراین در سطحی فراگیر مطرح نشده است. مصداق این باور هم همه اخبارهایی است که از یزد و مشهد و خوزستان و همدان در این ارتباط منتشر شده است.»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here