زمان انتشار : ۷ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۷:۴۱ | کد خبر : 490481 |

دبیر سیاسی همشهری: برای افزایش مشارکت سیاسی باید دایره خط قرمز رسانه ها بازتر شود

شفقنا رسانه- دبیر سیاسی روزنامه همشهری معتقد است که شبکه های اجتماعی در ایجاد یک موج سیاسی در روزهای آینده نقش اول را بازی خواهند کرد. او می گوید: وظیفه رسانه ها در این ایام معرفی تک تک نماینده هایی است که در مجلس می توانند اثر گذار باشند. چراکه رسانه ها می توانند در تشکیل یک مجلس متخصص نقش داشته باشد. از طرفی عملکرد بیشتر نامزدهایی که در دوره های گذشته در مجلس بودند عیان و قابل ارزیابی است به همین دلیل رسانه های سراسری و محلی می توانند عملکرد این افراد را ارزیابی و به مردم معرفی کنند، ملزومات یک نماینده متخصص و متعهد را به مردم بگویند و نامزدهایی که به عناصر ثروت و قدرت وصل هستند را معرفی کنند. بنابراین برای افزایش مشارکت سیاسی احتمالاً باید دایره خط قرمزها برای رسانه ها بازتر شود.

 

مجید مهرابی دلجو دبیر سیاسی روزنامه همشهری درباره نقش رسانه‌ها در افزایش شور واشتیاق سیاسی مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو به شفقنا رسانه می گوید: ابتدا باید به این تحلیل برسیم که مخاطب هدف رسانه‌ها در این بزنگاه، کدام طیف از مردم هستند یا باید باشند؟ در هر انتخاباتی، طیفی از مردم هستند که مشارکت سیاسی را وظیفه شرعی می‌دانند. این طیف که عموماً تحلیل‌هایشان را از رسانه‌های رسمی مثل صدا وسیما یا رسانه‌های سنتی مثل مساجد و منابر می‌گیرند، مشارکت در هر انتخاباتی را یک تکلیف می دانند. معمولاً جریان اصولگرا در انتخابات روی این طیف حساب ویژه باز می کند و از قضا پشتوانه اجتماعی- سیاسی قویی هم برای این جریان به حساب می آید. رسانه‌ها عموماً برای تشویق این طیف جهت مشارکت در انتخابات و رای دادن کار سختی پیش رو ندارند.

او ادامه می دهد: طیف دیگری که به نظر می رسد رسانه‌ها- به ویژه در این دوره از انتخابات- کار سختی برای ترغیب آنها در مشارکت سیاسی دارند افرادی هستند که رای دادن و شرکت در انتخابات را به عنوان راهی برای رسیدن به مطالبات اجتماعی- اقتصادی و سیاسی می بینند، این افراد در مقایسه با طیف اول، کسانی هستند که با حضور یا عدم حضورشان نتیجه انتخابات را رقم می‌زنند. برای نمونه می توان به نتایج انتخابات مجلس نهم و دهم در تهران مراجعه کرد. در انتخابات مجلس نهم که بعد از حوادث سال ۸۸ برگزار شد و اصولگرایان در تهران برنده شدند، از نفر ششم تا نفر سی ام با آرایی کمتر از ۵۰۰ هزار رای به مجلس رفتند. در حالیکه در انتخابات مجلس دهم که مشارکت بالا بود و برای اولین بار انتخابات مجلس تهران با پیروزی فهرست امید اصلاح طلبان یک مرحله ای شد، رای نفر سی ام تهران _عبدالرضا هاشم زایی- چیزی معادل رای نفر اول تهران در انتخابات مجلس نهم بود. (هاشم زایی نفر سی ام در انتخابات مجلس دهم با یک میلیون و هفتاد هزار رای و غلامعلی حداد عادل نفر اول در انتخابات مجلس نهم با یک میلیون و نود هزار رای به  پارلمان راه یافته بودند).

مهرابی دلجو کار اصلی رسانه ها در انتخابات یازدهمین دوره مجلس را متمرکز بر روی طیف دوم می داند که تعیین کننده نتیجه انتخابات هستند. او می گوید: طبعاً افزایش مشارکت برای نظام مشروعیت آفرین است و رسانه های رسمی و ارگان های مطبوعاتی باید در افزایش مشارکت سیاسی و ترغیب مردم به رای دادن تلاش کنند، این یک گزاره اولیه است اما قطعی نیست. چنانچه در هفته های اخیر استدلال‌هایی به ویژه از طرف چهره‌های جریان اصلاح طلب مطرح شده که رسانه های اصولگرا و البته رسانه ملی با آگاهی از این موضوع که افزایش مشارکت سیاسی، پیروزی یک جناح مشخص را رقم می زند، به عمد تلاشی در بالا بردن مشارکت سیاسی نمی‌کنند.

او ادامه می دهد: به عنوان مثال آقای مجید انصاری عضو مجمع روحانیون مبارز که در انتخابات پیش رو هم نامزدشده است اخیراً به انتقاد و گلایه گفته که کاش صدا و سیما یک دهم تبلیغاتی را که به عالیس اختصاص داده به تبلیغ انتخابات و افزایش مشارکت سیاسی اختصاص می داد، نمی توان با قطعیت این استدلال را رد یا تایید کرد چرا که نیاز به بررسی و تحلیل محتوای رسانه های وابسته به جریان اصولگرا و اصلاح طلب دارد. اگرچه رسانه های رسمی کشور به عنوان یک نهاد، متاثر از اتفاقات آبان ماه، بخشی از اعتبار خودشان را از دست داده اند اما به نظرم در هفته های آینده و بعد از اعلام قطعی نتایج تایید صلاحیت ها، می توان به صورت قطعی درباره اثرگذاری و بی اثری رسانه ها در افزایش مشارکت سیاسی اظهار نظر کرد. به نظرم نقش رسانه ها این بار متاثر از فاکتورهای دیگری مثل نحوه بررسی و تایید صلاحیت ‌هاست که می تواند مردم را امیدوار به صندوق رای نگاه دارد یا دلزده کند.

با این حال کدام قالب رسانه ای می تواند بهتر این نقش را ایفا کند؟ دبیر سیاسی روزنامه همشهری پاسخ می دهد: پنهان نیست که عملکرد دولت از یک طرف و اتفاقات آبان ماه از طرف دیگر، دلزدگی عجیبی نسبت به صندوق رای و انتخابات بین مردم به وجود آورده است. به نظرم به واسطه همین دو عامل،  رسانه های رسمی کشور، اعتبار کمی برای افزایش مشارکت سیاسی در انتخابات پیش رو دارند. شبکه های اجتماعی در ایجاد یک موج سیاسی در روزهای آینده نقش اول را بازی خواهند کرد. یک هشتگ در توئیتر، یک کمپین، یا انتشار یک فیلم در کانال‌های تلگرامی می تواند محرکی برای قشری باشد که هنوز تصمیمی برای حضور در انتخابات نگرفته اند.

او ادامه می دهد: باز در این زمینه می توان به انتخابات مجلس دهم رجوع کرد. به عنوان یک مصداق عینی، انتشار یک فیلم که معروف به فیلم «تکرار» شد از یک کانال تلگرامی، یک موج انتخاباتی ساخت. اینکه صدا وسیما، روزنامه ها، خبرگزاری‌های رسمی و یا سایت های خبری کدامیک در روزهای آینده نقش اصلی را در آوردن پشتوانه اجتماعی جریان منسوب شان پای صندوق های رای بازی می کنند، سوالی است که به نظر بنده فقط  در چارچوب تحلیل‌های انتخاباتی نمی توان به آن پاسخ داد. رسانه‌ای که اصطلاحاً بتواند این روزها دل مردم را خنک کند، تحلیل واقعی‌تر از اتفاقات آبان بدهد، دولت را خوب بنوازد و در دل همه این ها اخبار انتخاباتی را هم بگنجاند، مشارکت می سازد. بنابراین برای افزایش مشارکت سیاسی احتمالاً باید دایره خط قرمزها برای رسانه ها بازتر شود. من حدس می زنم این امتیاز به رسانه ملی قبل تر از سایر رسانه ها تعلق بگیرد.

مهرابی دلجو در ادامه به بیان ارزیابی عملکرد رسانه ها در تشویق مردم به مشارکت آگاهانه در انتخابات پیش رو می پردازد و می گوید: صدا و سیما هنوز  برنامه های انتخاباتی خودش را به طور جدی شروع نکرده است. در بین روزنامه‌ها تا اینجای کار، روزنامه های وابسته به جناح اصلاح طلب بیشتر از جناح رقیب به انتخابات می پردازند. از طرفی هم خبرگزاری ها فعال تر هستند و طبیعی است که اخبار انتخاباتی شان را گزینش شده و به نفع جریان متبوعشان منتشر می کنند.

با این حال یک رسانه باید به چه مولفه هایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس توجه کند؟ مهرابی دلجو پاسخ می دهد: به هر صورت مجالس دهگانه ایران از ابتدا که تشکیل شده تاکنون سیر نزولی داشته اند. طوری شده است که هم اکنون نمایندگان مجلس دهم خودشان می گویند مجلس دیگر در راس امور نیست یا برخی نمایندگان شان به دلیل اینکه گفته اند نمی توانند وظایف نمایندگی را انجام دهند در انتخابات شرکت نکرده اند. فراموش نکنیم بخشی از این موضوع به عملکرد تک تک نمایندگان برمی گردد. دو نماینده مجلس در این ۲ دوره به دلیل دخالت در بازار خودرو بازداشت شدند و خبر آن هم علنی شد. از طرفی‌ دورا دور خبر رسیده که ۴ نماینده مجلس به دلیل اینکه محکومیت قضائی داشته اند، در هیات های اجرایی رد صلاحیت شده اند. در طول ۴ سال گذشته از مجلس دهم رفتارهای عجیب و غریبی از برخی نمایندگان مجلس از  سلفی گرفتن با موگرینی یا فحاشی در اداره گمرک، حمله به مسئول استانی با پایه میکروفون، درگیری با مامور انتظامی در فرودگاه یا مسائلی از این قبیل دیده شد، که شان مجلس را زیر سوال برد.

او ادامه می دهد: وظیفه رسانه ها تلاش برای تشکیل یک مجلس قوی است. این مجلس اگر با دولت همدلی کرد اما کمک رسان دولت نبود، مجلس قوی ریل گذاری می کند، قانون قوی تصویب می کند و دست دولت را می گیرد. وظیفه رسانه ها معرفی تک تک نماینده هایی است در مجلس می توانند اثر گذار باشند. چراکه رسانه ها می توانند در تشکیل یک مجلس متخصص نقش داشته باشد. از طرفی عملکرد بیشتر نامزدهایی که در دوره های گذشته در مجلس بودند عیان و قابل ارزیابی است به همین دلیل رسانه های سراسری و محلی می توانند عملکرد این افراد را ارزیابی و به مردم معرفی کنند، ملزومات یک نماینده متخصص و متعهد را به مردم بگویند و نامزدهایی که به عناصر ثروت و قدرت وصل هستند را معرفی کنند. این ها حداقل کارهایی است که رسانه ها می توانند برای تشکیل یک مجلس کارآمد انجام دهند.

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here