زمان انتشار : ۷ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۰۳ | کد خبر : 490422 |

ویترین روزنامه ها/نگاه تبیینی«سازندگی» از دلایل روی آوری مردم کردستان به کولبری/ اعتراض«جام جم» به اقدام محیط زیست برای صدور مجوز به شکارچیان/ سوال جالب «همدلی» از نمایندگان مجلس درباره میزان استفاده شان از وسایل حمل و نقل عمومی

شفقنا رسانه_ یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه سازندگی در گزارش جامعی به بررسی وضعیت اجتماعی، تورم در کردستان و کولبرانی که مجبورند برای نیاز کولبری کنند، پرداخت و در تیتری تکراری که هماهنگی خوبی با عکس دارد، نوشت: «رنج کولبری». اگرچه کار جامع و خوب سازندگی قابل تحسین است با این حال بهتر است روزنامه ها بررسی چنین سوژه هایی را تنها به رویداد خاصی محدود نکنند و در طول سال پیگیر وضعیت این قشر از سوی نهادهای مربوطه باشند. آنچه روزنامه را خواندنی و مخاطب را به سوی روزنامه جذب می کند، پیگیری سوژه های مردمی در فرایندهای زمانی مختلف است. چراکه مرگ تلخ فرهاد و آزاد کولبر بعد از مدتی در اذهان عمومی و رسانه ها کمرنگ می شود ولی آزادها و فرهادی زیادی در کردستان و مناطق مرزی هستند که برای تامین حداقل معیشت زندگی شان مجبور به کولبری و در خطر انداختن جانشان هستند.

«فرش قرمز زیر پای شکارچیان» تیتر انتقادی روزنامه جام جم است و با اشاره به افزایش تعداد استان هایی که امسال قرار است مجوز شکار دریافت کنند، توضیح داد که «سازمان محیط زیست در ۹ ماه ابتدایی امسال، هیچ مجوزی برای شکار چهارپایان صادر نکرد و برخی ها گمان می کردند این سازمان با تغییر معاون محیط زیست طبیعی، دست از سیاست های شکار فروشی خود کشیده است. چند روز پیش اما کیومرث کلانتری، معاون جدید محیط زیست طبیعی در حاشیه بازدید تالاب هورالعظیم از درخواست ۱۲ اداره کل استانی محیط زیست برای صدور مجوز شکار گونه های علفخوار در ماه های باقی مانده سال خبر داد. این سازمان سال ۹۷، فقط در ۷ استان پروانه شکار صادر کرده بود و از این افزایش در تعداد استان ها می توان پیش بینی کرد که امسال قرار است تعداد مجوزهای شکار بیشتری از سال قبل صادر شود.»

روزنامه همدلی در سوژه جالبی به بررسی این سوال پرداخت که آیا واقعا نمایندگان مجلس از وضع حمل و نقل عمومی اطلاع دارند؟ روزنامه سعی کرد با نمایندگان مجلس به گپ و گفت بنشیند تا دریابد این روزها که مسئولان اجرایی، مردم را به استفاده از مترو و وسایل حمل و نقل عمومی دعوت می‌کنند. آیا خود این مدیران از مترو و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند؟‌ همدلی توضیح داد که « تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این سوال خبرنگار پاسخ داده‌اند. برخی از آنان می‌گویند از مترو یا اتوبوس در موارد خاص استفاده می‌کنند و تعدادی هم می‌گویند استفاده کرده‌اند، ولی از هزینه بلیت آن خبر ندارند. با این حال تعداد کمی مداوم از مترو یا اتوبوس‌های درون شهری استفاده می‌کنند.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here