زمان انتشار : ۵ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۳۷ | کد خبر : 490389 |

ویترین روزنامه ها/ راهکار«ابتکار» برای مقابله با بازنشر خشونت در رسانه ها/ نگاه خبری«ایران» به سهم هر شهروند از بودجه سال ۹۹

شفقنا رسانه_ یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «چرخه معیوب باز تولید خشونت» گزارش خوب روزنامه ابتکار است که به نقش رسانه ها در بازتولید و بازنشر خشونت پرداخته است. روزنامه سعی کرده ابتدا نگاهی به عملکرد رسانه ها مخصوصا فضای مجازی در حوزه خشونت و تبعات آن بر ذهن جوانان و نوجوانان بپردازد و در ادامه با داوود صفایی استاد ارتباطات در این باره به گفتگو بپردازد. صفایی درباره چگونگی مقابله رسانه ها با آسیب های چون خشونت می گوید«: واژه سانسور باری منفی دارد و کسی موافق با آن نیست اما در ممیزی در برخی موارد، تدبیری در زندگی افراد است که تقریبا برای همه وجود دارد. بهتر است به جای سانسور از کلمه مدیریت خبر در این خصوص استفاده کنیم. در دنیا در شرایط انفجار اطلاعات هستیم اما کدام اطلاعات را باید انتخاب کنیم؟ یکی از وظایف کارکنان رسانه مدیریت درست اخبار است. انتخاب نوع خبر و محتوای درون آن باید به درستی گزینش شود و محتوا به نوعی بیان شود که سوالی برای مخاطب ایجاد نشود.»

روزنامه ایران امروز تیتر یک خود را به سهمیه هر ایرانی از بودجه ۹۹ اختصاص داد و در تیتری کلی نوشت:« سهم هر ایرانی از بودجه ۹۹». با توجه به اینکه مرکز پژوهش های مجلس این آمار را منتشر کرده انتظار می رود مطبوعات با دیدی تحلیلی به ابعاد این مسئله نگاه کنند نه اینکه صرفا به بازنشر آن بپردازند. با توجه به اهمیت این موضوع، روزنامه ایران این گزارش را با اعداد و آمارهایی تکمیل کرده که جای خالی نگاه کارشناسانه در آن بسیار خودنمایی می کند. از آنجایی که روزنامه دولتی چون ایران به خیلی از منابع و داده های بیشتر از سایر رسانه ها دسترسی دارد باید سعی کند به مخاطب اطلاعات بیشتری بدهد و تنها به انعکاس خبر صرف نپردازد.

در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here