زمان انتشار : ۵ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۶:۲۰ | کد خبر : 490377 |

بی توجهی عکاس«میزان»به مرزهای اخلاقی در گزارشی از اهدای عضو یک جوان در «کیش»

شفقنا رسانه_این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر شامل عکس‌ های منتخب و مورد انتقاد خبرگزاری های مهر، میزان و ایرنا است.

به گزارش شفقنا رسانه، مریم آل مومن عکاس خبرگزاری ایرنا توانست گزارش تصویری جالبی از یکی از بازارهای مشهد به نام «سرای عزیز الله اف» کار کند که از منظر سوژه پردازی و انتخاب نماهای درست مورد توجه قرار گرفت. از دیگر ویژگی های خوب این گزارش توجه عکاس به شرح نویسی آن است که توضیح داده« سرای عزیزالله اف» مشهد یکی از تاریخی‌ترین ابنیه‌ بافت اطراف حرم امام رضا (ع) به‌حساب می‌آید.وجه فرهنگی این اثر و این مساله که سرای عزیزالله اف می‌تواند به‌عنوان یک جاذبه گردشگری و معرفی‌کننده‌ هویت تاریخی شهر مشهد حفاظت شود، اهمیت بالایی دارد. همچنین این موضوع که زیبایی‌های معماری آن باید به‌عنوان یک میراث ملی به نمایش درآید، بسیار مهم است. این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. سرای «عزیزالله اف» در یکی از بازارهای معروف شهر مشهد به نام عباس قلی خان شاملو واقع شده بود و در طول سالیان متوالی به‌عنوان محلی پررونق و فعال در زمینه‌ اقتصاد شهر مشهد شناخته می‌شد. این مکان تاریخی سرانجام به محلی برای فروش قالی، گلیم و فرش تبدیل شد. پس از آن هم دیگر عمده فروشان به این مکان راه پیدا کردند. درنتیجه علاوه‌براینکه تنوع اجناس در این سرا زیاد شد، بر شلوغی مکان هم افزوده شد.»

«صنایع دستی زنجان» گزارش تصویری مهدی الماسی عکاس خبرگزاری مهر است که روایتگر صنایع مسگری در زنجان است. این گزارش از منظر روایی و کادربندی مورد توجه قرار گرفت.

شیدا پوریوسف عکاس خبرگزاری میزان گزارشی از اهدای عضو یک جوان ۳۰ ساله در کیش کار کرد که به نظر می رسد عکاس مرزهای اخلاقی در این گزارش را زیر پا گذاشته و به نوعی حریم شخصی در این کار را فراموش کرده است. هر چند توجه به این نوع رویداد ها و رسانه ای کردن آن اهمیت زیادی دارد اما توجه به مرزهای رفتاری در این گزارش تصویری بیداد می کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here