زمان انتشار : ۴ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۰ | کد خبر : 490325 |

ویترین روزنامه ها/ پاسخ تحلیلی «دنیای اقتصاد» به چگونگی حل معضل بیکاری در هند/ توجه ویژه «آفتاب یزد» به دغدغه خانواده های شاغل پس از تعطیلی یک هفته ای مدارس/ آینده نگری «رسالت» درباره رشد تصاعدی گزینه های پیری جمعیت در کشور

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه دنیای اقتصاد به سراغ سوژه ای کاربردی رفت و سعی کرد به این سوال پاسخ دهد که دومین کشور پرجمعیت جهان بحران اشتغال زایی را چگونه حل کرد. دنیای اقتصادی تیتر هوشمندانه و تحلیلی برای این گزارش انتخاب کرد و «رمز اینترنتی-را- قفل بیکاری» در هند خواند و توضیح داد که «یکسری نهادهای بین المللی معتقدند هند با استفاده از توسعه اینترنت و دیجیتالی شدن توانست بر معضل بیکاری فائق آید.» و تاکید کرد که «سرعت اشتغال زایی بخش IT کم نظیر بوده است. تنها بخش IT و فرایندهای برون سپاری شرکت ها معادل ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار شغل را در بازه سه ساله منتهی به ۲۰۱۷ خلق کرده است. تحقق این امر در صنایع دیگر نیاز به هزینه های بیشتر و زمان بیشتری داشت. هند با استفاده از اینترنت و تکنولوژی های ارتباطی برای جمعیت جوان خود فرصت شغلی فراهم کرد. این تجربه می تواند برای کشورهایی که به دنبال حل معادله اشتغال هستند، مفید باشد.»

بعد از اعلام تعطیلی مدارس در پی ادامه آلودگی هوای تهران، خانواده های شاغل در وضعیت بلاتکلیفی قرار گرفتند. به عبارتی این خانواده ها یا باید فرزندانشان را در این هوای آلوده با خود به سرکار ببرند یا اینکه اقدام به مرخصی و نگهداری فرزندانشان در خانه کنند. بلاتکلیفی خانواده های شاغل موضوع مهمی بود که به صفحه اول روزنامه آفتاب یزد آمد و سعی کرد با خانواده های شاغل به گفتگو بپردازد تا از تبعات این تصمیم و سرگردانی شان بگویند. روزنامه در تیتری سوالی از زبان آن ها نوشت: «ما چه کنیم؟» و پایان انتقاد کرد: «تعطیلات مدارس این طور که معلوم است چرخه‌زندگی خیلی‌ها را مغشوش کرده و نظم زندگی خیلی از خانواده‌های شاغل را به هم‌زده است. این در حالی است که درصد زیادی از دانش‌آموزانی که تعطیل شده‌اند در خانه نمی‌مانند و همراه با خانواده یا به تنهایی در هوای آلوده به بیرون از خانه می‌روند! بنابر این پر واضح است که تعطیلی مدارس راه حل مناسبی برای حفظ سلامت دانش آموزان به شمار نمی‌آید اما همچنان اولین راه کار مسئولان برای مقابله با آلودگی هوا تعطیلی مدارس است!»

«زمستان جمعیتی» تیتر عالی و نگران کننده روزنامه رسالت است که در گزارشی به میزان موالید کشور پرداخت. روزنامه توضیح داد که «پس از رصد آخرین تحولات جمعیتی باکمال تأسف و تأثر دریافتیم آنچه در پس پرده‌های برافتاده از ساختار جمعیت می‌گذرد، گویای بحرانی است که شبحی از آن‌هم اکنون قابل‌مشاهده است، بالطبع احتمال «مسدود شدن پنجره جمعیتی» و درراه بودن سندرم پیری به همراه تعداد تولدهایی که با شیب تقریبا تندی رو به تنزل است بر وخامت اوضاع می‌افزاید، آن‌هم در شرایطی که رشد جمعیت کشور به پایین‌ترین حد ممکن در طول نیم‌قرن گذشته رسیده است.

شاید یگانه نسخه نجات‌بخش، سیاست‌هایی باشد که در بردارنده اصول، تدابیر و تصمیمات مدون جمعیتی است و معمولا از سوی دولت‌ها اتخاذ می‌شود. این سیاست‌ها فقط برای کنترل آهنگ رشد جمعیت نیست بلکه دایره وسیع‌تری از مصائب جمعیتی را در برمی‌گیرد ازجمله کاهش میزان موالید که جامعه را سراسیمه به‌سوی قهقرای کمبـود جمعیت به‌پیش می‌برد و از آن با عنوان «زمـستان جمعیتی» یاد می‌شود، برخی از صاحب‌نظران وضعیت فعلی جمعیت را بـه یک ماشـین بـدون بنزین تشبیه کرده‌اند، که در سـرازیری همچنـان بـه حرکـت خـود ادامـه می‌دهد ولـی سرانجام متوقف خواهد شد و این موضوع محوری، دولت را در ثقل توجه قرار می‌دهد، به این دلیل که معادلات جمعیتی از حیاتی‌ترین معادلات در چارچوب وظایف دولت‌ها به شمار می‌رود و نقش فراگیر و متورم مقامات عالی‌رتبه در ناکارایی مدیریتی و اتلاف شدید منابع و نادیده گرفتن برنامه‏‏های تشویقی و حمایتی افزایش باروری، قابل کتمان نیست، ازاین‌رو، ایران یکی از گزینه‌های پیری جمعیت در سالیانی نه‌چندان دور است.»

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here