زمان انتشار : ۳ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۱۲ | کد خبر : 490270 |

ویترین روزنامه ها/ صفحه آرایی غیر حرفه ای «ستاره صبح در باز نشر اظهارات «سریع القلم»/ نگاه انسانی «رسالت» به ساخت خانه های ۲۵ متری در تهران و مخالفت صریح با آن

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، محمود سریع القلم، استاد دانشگاه شهید بهشتی در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی این دانشکده به سخنرانی درباره «تحولات بین المللی و آینده ایران» پرداخت. این موضوع به صفحه اول روزنامه ستاره صبح آمد و تیتر و عکس یک را به آن اختصاص داد. سریع القلم در سخنانش آینده ایران را در گرو بین‌المللی شدن و کار کردن با جهان دانست و بزرگ‌ترین مشکل ایران را «دانش» عنوان کرد.

اگرچه سخنان این استاد دانشگاه در درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند اما آنچه در گزارش ستاره صبح محل نقد قرار گرفت؛ بازنشری بودن مطلب، سخت خوان بودن تیتر و نیز صفحه بندی غیرحرفه ای است. به طوری که در نگاهی اجمالی به تصویر و تیتر انتخابی، یک بنر تبلیغاتی در ذهن مخاطب تداعی می شود.

«قفسی به نام خانه» تیتر انتقادی روزنامه رسالت است که در گزارشی به بررسی پیشنهاد شهرداری برای ساخت خانه‌های کوچک با متراژ ۲۵ تا ۴۰ متر پرداخت و سعی کرد با کارشناسان این حوزه درباره مزایا و عواقب این پیشنهاد بحث کند. این روزنامه در پایان گزارش نوشت: «بی‌شک خانه‌هایی که این روزها عنوان لانه یا قفس به آن‌ها اطلاق می‌شود، نمی‌تواند به محلی برای زندگی و رسیدن به آسایش و آرامش ساکنان آن باشد. این تجربه‌ای است که بسیاری از کشورها از آن ناموفق بیرون آمده‌اند و درنهایت تصمیم به تخریب آن ساختمان‌ها گرفته‌شده؛ فرآیندی که نباید بدون در نظر گرفتن جوانب آن در تهران تجربه شود، هرچند که مزایایی به همراه داشته باشد. خانه ۲۵ متری با حفظ کرامت انسانی مغایرت دارد و این طرح شهرداری باوجود داشتن مزایا، محل آسایش برای خانواده ایرانی به‌حساب نمی‌آید».

بعد از مرگ آزاد و فرهاد دو کولبر مریوانی نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی خبر از در دستور کار قرار گرفتن طرح دو فوریتی ممنوعیت شلیک مستقیم به کولبران داد. با این حال روزنامه هفت صبح تاکید کرد که اگر چنین طرحی هم تصویب شود در نهایت کولبران براثر رفت و آمد در مسیرهای پرخطر یا زود پیر می شوند و یا می میرند و چنین طرح هایی را چاره ساز حل مشکل ندانست. روزنامه در تیتر کنجکاو برانگیزی به «تاجرهای مخفی و ماجرای کولبرها» اشاره و تاکید کرد که باید بررسی شود کولبران از کدام کشورها چه کالاهایی را با خودشان می آورند، چه کسانی به آن ها این کالاها را سفارش می دهند و در کجا توزیع می شود. این روزنامه توضیح داد که کولبران بیشتر لوازم آرایشی، کولرگازی، پوشاک و لوزام خانگی را از عراق وارد می کنند. البته شکل دیگر و عمده تر واردات کالا این است که تاجران بزرگ کالاهایی را که از چین، امارات و یا هر کشور دیگری می خرند اول به کردستان عراق می فرستند، چون از پرداخت حق گمرک خلاص می شوند و از آنجا وارد کردستان ایران می کنند و بعد به تمام ایران می فرستند. روزنامه تاکید کرد که کولبران کالاهای قاچاق را با دستمزد کم وارد می کنند ولی سود بزرگ آن در جیب تاجران پنهانی می رود.

 

 

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here