زمان انتشار : ۲ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۲۶ | کد خبر : 490228 |

ویترین روزنامه ها/ نگرانی«خراسان» از خلاء قانونی درست و جامع برای کولبران/ اعلام آمادگی «جام جم» برای رایگان تبلیغ کردن کالای ایرانی

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «مصوبه یخ زده سامان دهی کولبران!» تیتر هوشمندانه و انتقادی روزنامه خراسان است و به این مسئله پرداخت که چرا تلاش ها برای حمایت از کولبران و درمان این زخم کهنه به نتیجه مشخصی نرسیده است، مشکل کار کجاست؟ و چه راه هایی برای حل این معضل وجود دارد. روزنامه توضیح داد: «قوانین و طرح‌هایی که هر بار برای کمک به معیشت مرزنشینان در نظر گرفته شده به علت جامع و کامل نبودن و همچنین درست اجرا نشدن، عموماً طرح‌های ناموفقی بوده‌ که نتوانسته کولبران را تشویق کند در ساز و کار قانونی به فعالیت بپردازند. کولبری حمل پرمشقت کالاهای سنگین از بیراهه‌های کوهستانی است و طبیعتاً این کار با توجه به زحمت بسیار و درآمد نه چندان زیادی که دارد کار دشواری است. اما علت این که چیزی حدود ۱۵۰ هزار نفر در شهرهای مرزنشین اقدام به انجام این کار می‌کنند قطعاً چیزی جز نبود اشتغال کافی و نیاز به تامین معیشت نیست».

خراسان تاکید کرد: «از آن جا که دولت با پرداخت یارانه و معافیت مالیاتی قصد دارد کولبری را حمایت کند، به جای این کار باید  با ساخت کارخانه و کارگاه در شهرهای مرزی اشتغال پایدار ایجاد کند.اشتغال پایدار کلید حل اساسی  این معضل است  چون بیشتر کولبران برای تامین معاش زندگی شغلی ندارند و از این رو به دنبال کولبری می روند و الا در صورت داشتن شغل پایدار جان خود را به خطر نمی اندازند.  ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک با شهرهای مرزی، ایجاد شغل‌های پایدار در روستاها، تسهیل فعالیت کولبران و آزادسازی کالاها با نگاهی جامع‌تر، از جمله کارهای دیگری است که می‌توان برای کاهش آسیب‌های کولبری انجام داد».

«اینجا ما در بهشت می‌سوزیم» تیتر جالب روزنامه ایران است که به بیان حال و روز «نی» زادگاه دو برادر کولبری که به مقصد نرسیدند، پرداخت و نوشت: «اهالی «نی» می‌گویند اینجا ما در بهشت می‌سوزیم. در جایی که همسایه دریاچه زریبار بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین ایران هستیم؛ در جایی که کوه و جنگل‌های بلوط و دریاچه؛ تابلویی جادویی را خلق کرده‌اند که چشمان هر بیننده‌ای را به تماشا می‌خواند؛ ما از فقر و بیکاری و کمبود‌های زجرآور می‌سوزیم. تابستان‌ها حتی در تأمین آب شرب سالم هم مشکل داریم و زمستان‌ها با سرما و قطعی گاز و مسدودشدن جاده به‌خاطر برف باید بجنگیم.»

روزنامه جام جم در تیتر یک امروز از رایگان شدن تبلیغ کالای ایرانی در «جام جم» خبر داد و نوشت که این روزنامه قصد دارد با وجود مشکلات مالی رسانه‌های مکتوب، از امروز تا پایان سال جاری، به تمامی تولیدکنندگان داخلی فرصت چاپ آگهی رایگان تبلیغاتی بدهد. طبق این طرح که با عنوان «نشان ایرانی» اجرا می‌شود، تمام واحدهای تولیدی ایرانی می‌توانند در فصل زمستان امسال، آگهی تبلیغاتی خود را در این روزنامه به طور رایگان منتشر کنند. جام جم همچنین با مبنا قرار دادن حداقل و حداکثر اشتغال زایی هر واحد تولیدی نوشت: «هر واحد تولیدی که حداقل برای ۵۰ نفر توانسته باشد اشتغال‌زایی کند شامل این طرح می‌شود و حداکثر تعداد اشتغال‌زایی آن تا تعداد ۹۰۰ نفر مشخص شده است». این اقدام روزنامه جام جم قابل تحسین و اقدامی مثبت در جهت رونق تولید ملی است.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here