زمان انتشار : ۱ دی ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۱۱ | کد خبر : 490161 |

ویترین روزنامه ها/ بهای کاری کولبران به روایت «ایران اقتصادی»/ پیگیری خوب «آفتاب یزد» درباره کم کاری شهرداری در برابر آلودگی هوا/ تاکید «سیاست روز» به بررسی کیفیت سوخت از سوی نهادهای غیر دولتی

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، مرگ تلخ آزاد و فرهاد دو برادر کولبر کُرد به صفحه اول روزنامه ها آمد و از مشت گره شده فرهاد، نوجوان ۱۴ ساله نوشتند که به خاطر وضعیت معیشتی نامناسب خانواده با برادرش مجبور به کولبری در کوه های صعب العبور و برفی کردستان شد. روزنامه ایران گزارش کاملی درباره کولبری و مشکلات آن ها کار کرد و در تیتر خوبی از «جان به ازای نان» نوشت. این گزارش در بخش ایران اقتصادی کار شد. روزنامه توضیح داد که کولبران هر کیلو بار را از ۱۳ تا ۱۷ هزار تومان حساب می‌کنند. آنها معمولاً ۳۰ تا ۵۰ کیلو بار را جابه‌جا می‌کنند، مثل اینکه یک کولبر یک یخچال حداقل ۵۰ کیلویی را از میدان تجریش تا میدان امام خمینی روی دوش خود بگذارد.

بخش ایران اقتصادی که اولین شماره آن امروز منتشر شد قرار است هر روز در چهار صفحه  به موضوعات اقتصادی و مسایل مختلف کسب و کار، مباحث اقتصاد خانوار، بازار، سیاستگذاری های اقتصادی، اقتصاد بین الملل و … بپردازد.

روزنامه آفتاب یزد هم با اختصاص عکس و تیتر یک به پیگیری هایش درباره آلودگی هوای تهران پرداخت و در تیتری انتقادی و کوبنده اقدامات شهرداری تهران در خصوص آلودگی هوا را «هیچ» خواند و تاکید کرد که خبرنگار آفتاب یزد وقتی از روابط عمومی معاونت حمل و نقل شهرداری درخواست کرد تا اقدامات شهرداری را در مورد آلودگی هوا شرح دهد، گفت که «در گوگل سرچ کنید.» خبرنگار، این اقدام را انجام داد اما در مرورگر گوگل هیچ اقدامی که قابل نوشتن باشد، پیدا نشد. در ادامه نوشت که تنها اظهار نظر شهردار رویت شد که گفته بود: «باید باران بیاید و باد بوزد!»

روزنامه سیاست روز هم عکس و تیتر یک را به موضوع آلودگی هوا اختصاص داد و در تیتر نه چندان جالبی از ضرب المثلی برای پاسخگویی دولت درباره میزان کیفیت بنزین و گازوئیل تولید شده در پالایشگاه های وزارت نفت استفاده کرد و نوشت:« ماست بند نمی گوید ماستم ترش است». سیاست روز توضیح داد: «ریشه آلودگی هوا استفاده از سوخت های فسیلی، نفت، بنزین، گازوئیل و حتی گاز شهری است. اما چرا ایران بیشترین آلایندگی هوا را به خود اختصاص داده و چرا متولیان برای رفع این مشکل که میلیاردها تومان هزینه برای جبران خسارات آن باید پرداخت شود، اقدامی انجام نمی دهند؟ دولت در وزارت نفت قاطعانه می گویند سوخت ها با کیفیت است و هیچ مشکلی ندارد، اما متهم ردیف اول آلودگی هوای تهران و دیگر شهرهای کشور سوخت هایی است که در موتورهای خودروهای مردم و سازمان ها و وزارتخانه ها می سوزد. کیفیت پایین بنزین و گازوئیل تولید شده در کشور باید از سوی نهادهای غیر دولتی بررسی شود که آیا بنزین و گازوئیل تولید شده در پالایشگاه های وزارت نفت که مدعی کیفیت بالای آن است، قابل قبول است یا نه؟ «هیچ ماست بندی نمی گوید ماست من ترش است» مگر آن که غیر آن ثابت شود، که با وجود شدت آلایندگی ها در شهرهای کشور به نظر می رسد ثابت شده باشد.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here