زمان انتشار : ۳۰ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۲۶ | کد خبر : 490138 |

ویترین روزنامه ها/ اعتراض«رسالت» به عملیاتی نکردن راهکاری علمی برای مشکلات جنوب کشور/ کنایه«جوان» به مسئولیت پذیری وزیر کشور نسبت به آبگرفتگی در خوزستان/ وضعیت معیشتی مردم در شب یلدا به روایت نمادین «آفتاب یزد»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، «زخم کهنه جنوب» تیتر کوتاه رسالت است که به بررسی وضعیت توسعه ناپایدار در خوزستان پرداخت و با کارشناسان مربوطه به گفتگو نشست. روزنامه سعی کرد خلاصه ای از صحبت های کارشناسان را به صفحه اول بیاورد تا در نگاه اول دیدی کلی به مخاطب بدهد. همچنین تیتر انتخاب شده با عکس هماهنگی خوبی دارد و نشان از معضل همیشگی این منطقه و نبود راهکار های علمی در راستای حل مشکل است.

روزنامه جوان هم عکس یک را به سیل خوزستان اختصاص داد، با این حال جوان سعی کرد انتقادش را متوجه وزیر کشور کند و در تیتری انتقادی نوشت: «سیل در جنوب غرب/وزیر در شمال شرق» و در زیر تیتر توضیح داد: «۴ روز از سیل ویرانگر خوزستان می گذرد و حالا وزیر کشور از زادگاه خود در شمال شرق، سیل را کنترل از راه دور می کند!» انتخاب دو مکان شمال و جنوب نشان از فاصله مسئولان با مردم و مشکلاتشان و عدم مسئولیت پذیریشان است.

روزنامه آفتاب یزد در تیتری انتقادی از وضعیت موجود به استقبال شب چله(یلدا) رفت و با اختصاص طرح ویژه ای نوشت: «امسال برای شب یلدا تیتر و گزارشی در صفحه اول نداریم!». اگرچه روزنامه ادعا می کند که تیتر و گزارشی ندارد، با این حال در طرح، انتقاد خود را به اوج رسانده است. شب یلدایی که برای هر ایرانی کوله باری از نوستالوژی ها و خاطرات دورهمی هاست از سوی آفتاب یزد چنین به تصویر کشیده شده که پدر با تمام مشقت و گرفتاری های روزمره در بادکنک های هندوانه ای شکل از جان خود می دمد تا شادی بیافریند اما در چهره اش رمقی نمانده است. در طرف دیگر مادری فرزند به بغل قرار دارد که با چهره غمگینانه نظاره گر فرزندان و اهل خانه است. در این طرح خبری از سفره و میوه های شب یلدا نیست و تنها نماد شب یلدا اناری بر هلال ماه در قاب پنجره دست نیافتنی و نیز هندوانه ای بادکنکی است و اینگونه روزنامه انتقاد خود را متوجه وضعیت معیشتی مردم و ناتوانی در برآورده کردن حداقل خوشی های دورهمی دارد.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here