زمان انتشار : ۲۸ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۷:۰۶ | کد خبر : 490105 |

یک شبکه و این همه حاشیه

شفقنا رسانه-سعید درویشی :شبکه ۳ در کمتر از یک سال یک تنه همه حاشیه‌های تلویزیون را به دوش کشیده است.

تعطیلی ۹۰، حذف عادل فردوسی‌پور از گزارشگری، ایرادِ شرعی به مسابقه «برنده باش» و تعطیلی اجباری آن، تمسخر لوگوی باشگاه استقلال در یک برنامه صبحگاهی و اعتراض مردم گیلان به سریال وارش از حاشیه‌های شبکه‌ای هستند که زمانی به دلیل کیفیت خوب برنامه‌هایش مایه فخر تلویزیون جمهوری اسلامی بود اما اکنون با حاشیه‌هایش سوژه شده است.

بروز حاشیه‌های دنباله‌دار در یک مجموعه، نشانه ضعف در نظارت، بی‌تجربگی یا یکدندگی مدیران مجموعه است که از اشتباهات گذشته پند نمی‌گیرند و اراده‌ای برای اصلاح روش‌های مدیریتی در آنان پیدا نیست.

اگر مدیریت شبکه ۳، اتفاقات مربوط به سریال سرزمین مادری (شبکه ۱) را در حافظه داشت، باید چنین حاشیه‌هایی را برای سریال وارش هم پیش‌بینی می‌کرد. اما به نظر می‌رسد در مقطع فعلی، تعقل و تعمق به پیامدهای هر تصمیم، افت وحشتناکی در این شبکه داشته است.

مدیریت شبکه ۳ باید به این نکته آگاه باشد که یکی از هدف‌های ساخت سریال یا هر برنامه‌ دیگر، بالا بردن قدر و منزلت آن شبکه نزد مخاطبان و جلب بیشتر اعتماد عمومی است اما رویه فعلی شبکه ۳ که بی‌توجهی به نقد دلسوزان و کارشناسان در آن مشهود است، باعث شده که در این شبکه پس از گذشت ماه‌ها از تعطیلی برنامه ۹۰ هنوز جرات اجرای نظرسنجی پیامکی در برنامه فوتبال برتر وجود نداشته باشد زیرا احتمال می‌دهند محبوبیت فردوسی‌پور و جبهه‌گیری بخش زیادی از مخاطبان تلویزیون علیه برنامه فوتبال برتر باعث‌ شود که آمار پیامک‌ها پایین باشد. همین یک مثال ثابت می‌کند که شبکه ۳ خوب می‌داند که با تصمیم غلط خود علیه ۹۰، اکنون نه راه پس دارد نه راه پیش و اینجاست که باید گفت خود کرده را تدبیر نیست.

پس از انقلاب، نخستین قدم‌های تحول در سیمای جمهوری اسلامی، با تاسیس شبکه ۳ برداشته شد. ۲۶ سال پیش، مردمی که از کمبود شبکه‌های تلویزیون خسته شده بودند، با ظهور شبکه ۳ ارتباط بهتری با تلویزیون برقرار کردند.

آن زمان هنوز خیلی از خانه‌ها ماهواره نداشتند و ویدئوی شوهای تلویزیونی که از لس آنجلس به ایران می‌‌رسید گروهی از مردم و جوان‌ها را که طالب سرگرمی بیشتر بودند مشغول کرده بود. آن روزها شبکه ۳ انقلابی در تلویزیون ایران بود اما امروز از آرمان‌های آن انقلاب رسانه‌ای فاصله گرفته است.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here