زمان انتشار : ۲۸ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۰۷ | کد خبر : 490100 |

عکس های منتخب روز/ روایت دوربین «ایسنا»از رانش تا بازسازی خانه ها در روستای «حسین آباد»

شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر شامل عکس‌ های منتخب و مورد انتقاد خبرگزاری های ایسناو میزان است

به گزارش شفقنا رسانه، مسعود محقق عکاس خبرگزاری ایسنا گزارش تصویری از وضعیت خانه ها در «حسین‌آباد کالپوش» ۹ ماه پس از رانش زمین کار کرد که به علت شرح نویسی جامع و نگاه مسئولانه عکاس به این روستا بعد از بحران، مورد توجه قرار گرفت. در توضیح این گزارش آمده« بارش های سنگین برف که اواخر سال گذشته برای چندین روز پیاپی در بخش کالپوش شهرستان میامی استان سمنان به وقوع پیوست، باعث رانش شدید زمین در بخش‌هایی از روستای «حسین آباد کالپوش» شد، رانش زمین در فروردین ماه سال جاری با سست شدن بافت خاک در منطقه پیش روی کرد و باعث تخریب کامل ۱۶۰ خانه روستایی و مراکز اداری و خدماتی مانند مدرسه تازه تأسیس، کتابخانه، دهیاری، پاسگاه نیروی انتظامی، مراکز ورزشی و… شد، اضافه بر آن، رانش زمین خسارت‌هایی به بیش از ۳۰۰ واحد روستایی در روستای «حسین آباد کالپوش» شهرستان میامی وارد کرده است که نیاز به نوسازی و بهسازی دارند. در ارزیابی‌های انجام شده، روستا به ۴ بخش، منطقه بسیار کم خطر، منطقه کم خطر و همچنین ۲ منطقه خطر بسیار بالا تقسیم بندی شده است، با توجه به قرارگرفتن منطقه مستعد رانش زمین پشت سد کالپوش، تحقیقات و آزمایش‌های مرکز زمین شناسی برای تعیین علت رانش زمین در روستا همچنان ادامه دارد، با این وجود دریچه‌های سد برای کم کردن فشار احتمالی سد باز شده است. در ۹ ماه گذشته بسیاری از ساکنان روستا که خانه‌های آنها تخریب شده و دچار خسارت شدند، یا روستا را به قصد روستاهای مجاور و استان‌های مجاور ترک کردند و یا در خانه‌های استیجاری اسکان پیدا کردند. با این وجود، ۱۵ هکتار زمین برای احداث ۱۰۰ واحد مسکونی جدید در بالا دست روستا نیز اختصاص یافته است که در حال ساخت است.»

مهدی محبی پور عکاس خبرگزاری میزان توانست عکس های زیبایی از آخرین روزهای پاییزی ثبت کند که از منظر سوژه پردازی و نمای انتخاب شده مورد توجه قرار گرفت.

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here