زمان انتشار : ۲۷ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۱۷ | کد خبر : 490049 |

ویترین روزنامه ها/ پرداخت خوب«همدلی» به اوضاع بحرانی در «خوزستان»/ دلایل مسئولانه«ایران» درباره بارش های جنوب کشور/ منشاء بوی نامطبوع «تهران» به روایت تیتر مبهم«هفت صبح»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، چند روزی می شود که مردم استان های جنوبی درگیر باران های سیل آسا شده اند. امروز هم روزنامه ها صفحه یک خود را به گزارشی از اوضاع زندگی مردم در خوزستان و دیگر شهرهای آن اختصاص دادند. روزنامه همدلی با اختصاص عکس یک خود به اوضاع بحرانی در خوزستان نوشت:«بم بارون، باران در خوزستان». گزارشگر ابتدا توصیفی از وضعیت نابه سامان خانه ها، مدارس، فرودگاه و بیمارستان ها ارائه داده است و در ادامه انتقادهای جدی را متوجه مسئولان این استان کرده است. فرسودگی سیستم فاضلاب شهری اهواز یکی از نکاتی است که روزنامه به عنوان دلیل اصلی بحران سیل در اهواز به آن اشاره کرده است. در بخشی از این گزارش آمده«بحران‌های زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که بحران ساز می‌شود، کارشناسان بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند، اما با این حال تاکنون هیچ برنامه یا طرح مشخصی که به حل این مشکلات منجر شود از سوی هیچ مسئولی ارائه نشده است گویا آنان هنوز عمق فاجعه را درک نکرده‌اند.»

روزنامه ایران هم با نگاهی کارشناسانه به بارندگی های اخیر در شهرهای جنوبی در تیتر خوبی عنوان کرد:«شهر در جدال با آب». یکی از نکات قابل توجه این گزارش علاوه بر توصیفی از وضعیت زندگی مردم و حال و هوای آن ها بعد از این بحران، اظهار نظر چندین کارشناس مرتبط در این مهم است که اگر به گوش مسئولان برسد، دربردارنده نکات خوبی است. «فرامرز تطهیرمقدم» پایه‌گذار نظام مهندسی خوزستان و نویسنده پیش‌نویس نظام مهندسی کل کشور در گفت‌و‌گو با «ایران» وضعیت امروز اهواز و آبادان را در پشت کردن به قوانین طبیعت در شهرسازی‌ها می‌داند. او حاصلخیزی خوزستان را ناشی از سیلاب‌هایش در هزاره‌های گذشته می‌داند و می‌گوید: «سیل زمانی تبدیل به «بلا» شد و زندگی ما را به محاصره درآورد که نتوانستیم مثل هزاران سال گذشته با «طبیعت» مدارا کنیم.» او می‌گوید: «میلیون‌ها سال است که در این منطقه باران می‌بارد و سیل می‌سازد.» به گفته او محاسبات باستان‌شناسی نشان می‌دهد که در طول دو هزار سال گذشته، سیلاب‌ها نزدیک به چهارونیم متر رسوب را روی زمین بار گذشته و سطح خوزستان را بالا آورده‌اند. او به ساخت شهرک توسط انگلیسی‌ها در زمان کشف نفت در آبادان اشاره می‌کند و می‌گوید: «آنها کف شهرک را دو ونیم تا سه متر از سطح شهر بالاتر آوردند و بعد در آن ساختمان‌سازی کردند.» او ساختمان‌های این شهرک را به لحاظ معماری، اقلیمی و شهرسازی نمونه می‌داند و می‌گوید: «ما متأسفانه از این الگو استفاده نمی‌کنیم.» او به ساخت‌وسازهای باستانی در خوزستان اشاره می‌کند و می‌گوید: «اجداد ما ساخت‌وسازها را روی تپه‌ها ایجاد کردند. حتی تدفین‌ها را هم روی بلندی انجام دادند، اما فکر می‌کنیم با سد‌سازی می‌توانیم جلوی آبگرفتگی‌ها را بگیریم.»

چند روزی است که بوی بدی شهر تهران را در برگرفته و هنوز منشاء این بوی نامطبوع مشخص نشده است. هر چند چهار کانون‌ محتمل منشأ بوی تهران چون پالایشگاه، گاوداری‌های سنگین، کامیون‌های فاضلاب‌کش و هواکش‌های فاضلاب و مخزن دپوی زباله آرادکوه شناسایی شده، اما هنوز گزارش جامعی از محل دقیق این بو ارائه نشده است. روزنامه هفت صبح امروز با اختصاص تیتر یک خود به این امر مهم در تیتری سوالی و مبهم نوشت:«این بوی لعنتی از کجاست؟». هر چند پرداخت روزنامه ها به این سوژه بسیار مهم است و باید به صورت استمرار و برای یافتن جواب مشخص به دنبال گزارش های میدانی باشند. اما بهتر بود روزنامه هفت صبح با تهیه گزارش های تحقیقی تیتر روشنی تری عنوان می کرد تا به مخاطب اطلاعات بیشتری در این زمینه دهد نه موجب سردرگمی بیشتر او شود.

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here