زمان انتشار : ۲۶ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۹ | کد خبر : 489999 |

ویترین روزنامه ها/ موضع گیری زودهنگام«فرهیختگان» به برنامه جدید«فردوسی پور»/ واکنش حرفه ای«همشهری» به پخش«الکلاسیکو»/ نگاه کارشناسانه و جهانی«رسالت» به صنعت خودروسازی

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، برنامه جدید عادل فردوسی پور با عنوان«ال کلاسیکو» یکشنبه شب از شبکه نمایش خانگی پخش شد. این برنامه که قبل از پخش هم با واکنش هایی روبرو بود، بعد از نمایش هم بی سر و صدا نبود و امروز به صفحه اول برخی روزنامه ها آمد. روزنامه فرهیختگان با اختصاص عکس یک خود، در بررسی زود هنگامی عنوان کرد:« ال کلاسیکوی اینترنتی؛ صفر صفر». روزنامه در ابتدا سعی کرد بر تبلیغات زیاد این برنامه تاکید کند که گویی چندان جذابیت خاصی نداشته است. در ادامه گزارشگر با توجه به جزئیات تمام برنامه به بررسی آیتم های آن و انتقاد های بی موقع پرداخته است و بیشتر گویا قصد انعکاس موضع خود را داشته تا اینکه از منظر یک برنامه ساز حرفه ای به «ال کلاسیکو» نگاه داشته باشد. هر چند انتقاد کردن روزنامه و پیشنهاد راهکار برای بهتر شدن هر موضوعی می تواند بسیار چاره ساز و نشان از مسئولیت اجتماعی آن رسانه باشد. اما قطعیت در تیتر و چنین بررسی زود هنگامی قطعا نمی تواند داوری بی طرفانه ای برای این برنامه باشد. در بخشی از این گزارش آمده« آیا بخش‌هایی از کلاسیکو (به جز قسمت ژوله) را می‌توان دوباره تماشا کرد؟ آیا شاهد ردوبدل سوالات و جواب‌های جذاب و جدید بودیم؟به‌عنوان یک فوتبالدوست حرفه‌ای، چه چیزی را از ال کلاسیکو نمی‌دانستیم که به واسطه این برنامه فهمیدیم؟ دکور و وال پرهزینه روی صحنه را می‌توانیم به‌عنوان یک ویژگی مثبت قلمداد کنیم؟ دلیل حضور علی دایی و وریا غفوری در این برنامه فنی بود یا یک نوع دو قطبی‌سازی؟ به احتمال زیاد اگر علی کریمی هم در ایران بود در این برنامه شرکت می‌کرد؟ اگر یک مجری یا تهیه‌کننده تازه‌کار، کلاسیکو را می‌ساخت می‌توانستیم برایش هورا بکشیم و تشویقش کنیم، اما با نگاهی منصفانه متوجه می‌شویم که این برنامه در کارنامه کاری عادل از لحاظ فنی، قله محسوب نمی‌شود.».

اما روزنامه همشهری واکنش بهتری به انعکاس این برنامه داشت و با اختصاص طرح بسیار هوشمندانه از فضاهای جدید تصویری و انتخاب وسیع مخاطبان امروزی برای دنبال کردن برنامه های مختلف،  نوشت:« گل اول به دروازه تلویزیون» و در زیر تیتر اشاره کرد که عادل فردوسی پور با تهیه کنندگی برنامه«کلاسیکو» بالاخره در زمینی متفاوت از صدا و سیما پا به توپ شد. حالا همه منتظرند او را مقابل دوربین ببینند.» اینکه رسانه بازخورد این برنامه را به هفته ها و برنامه های بعد موکول کرده و دچار سوگیری در قضاوت نشده،از ویژگی های خوب آن است.

روزنامه رسالت امروز صفحه خوبی بست و تیتر و عکس یک خود را به گزارشی از دلایل رونق نگرفتن صنعت خودروسازی با وجود صرف هزینه های کلان ملی اختصاص داد و در تیتر هم آوایی نوشت:« خودروسازی یا فرصت سوزی». در این گزارش بیشتر بر علت های بحران خودروسازی داخلی تاکید شده و در ادامه با مقایسه خوبی از کشورهای پیشرو در این صنعت نمونه های خوبی ذکر شده است. با توجه به آلودگی های پی در پی هوای تهران و کلان شهرها پرداختن رسانه ها به یکی از دلایل مهم آلودگی یعنی صنعت خودرو سازی، می تواند بسیار اثر گذار و مطالبه خوبی از جانب رسانه ها به سوی خودروسازان باشد. حمیدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در بخشی از این گزارش می گوید:« یکی از بخش هایی که با روح و روان و مال و جان ایرانیان بازی می کند خودروسازان هستند که طی سالیان متمادی با سیاست های نادرست و عملکرد غلط مدیران شان، اشک مردم را درآورده و موجب ایجاد بحران در زندگی مردم و وارد کردن لطمه به بخش های مختلف کشور شده اند.»

∗∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here