زمان انتشار : ۲۹ آذر ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۱ | کد خبر : 489990 |

قاب های ماندگار/ تقدیر شفقنا از بهروز قطبی؛ طنزپرداز، اسناد پژوه و روزنامه نگار ارشد

بهروز قطبی، روزنامه نگار ارشد؛ عکاس: حسین شهلایی

شفقنا رسانه-شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران ارشد و پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی اهل رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم، با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌های مناسب به مسئولان کمک می‌کردند، امروز هم می‌توانند با انتقال تجربیات خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها به ارتقای کیفی حرفه روزنامه‌نگاری کمک برسانند. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خود اهالی رسانه به اهمیت این طبقه از جامعه پی‌ببرند.

با همین برآوردهاست که شفقنا‌ رسانه می کوشد هر هفته پای دیدار یکی از پیشکسوتان و مدیران مطبوعاتی بنشیند و تجربیات آنان را در اختیار جامعه قرار دهد.

 

این بار شفقنا، میزبان بهروز قطبی از روزنامه نگاران ارشد روزنامه اطلاعات بود. قطبی که از سال ۵۱ مقاله هایی در حوزه شهری، اجتماعی و سیاسی برای مطبوعات می نوشت، در سال ۵۳ از طریق همکلاسی اش در دانشکده علوم سیاسی به بردار او در روزنامه اطلاعات معرفی و در سرویس شهرستان های این روزنامه مشغول به کار می شود.

آنگونه که تعریف می کند با آنکه قبل از ورودش به روزنامه اطلاعات کتاب هایی در حوزه طنز نوشته بود، در اوایل کارش خبرهایی که در سرویس شهرستان ها تنظیم کرده بود را قبول نداشتند. او بعدها متوجه می شود که این کار برای ترغیب خبرنگاران و وادار کردن آن ها به ارائه کارهای قوی تر و دقیق تر صورت می گرفته است.

این روزنامه نگار ارشد در سال ۵۴ به استخدام رسمی روزنامه اطلاعات در می آید و تا سال ۸۴ که بازنشسته می شود، در آنجا می ماند. قطبی از سال ۵۷ همکاری اش را با روزنامه اطلاعات به عنوان دبیر سرویس گزارش ادامه می دهد و اکنون به عنوان دبیر سرویس‌ ارتباطات مردمی (مقالات، نامه‌ها و تلفن‌های خوانندگان) به فعالیت حرفه ای اش ادامه می دهد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مجلات طنز متعددی منتشر می شدند که قطبی برای بسیاری از آن ها مطلب می نویسد و در میان آن ها با مجله هایی مثل خورجین، گل آقا، طنز پارسی و فانوس بیشترین همکاری را دارد. وی در سال ۷۵ برای برنامه سیمای بامدادی شبکه اول سیما طنز عروسکی تحت عنوان «شبکه ۱۱» می نویسد که به دلیل استفاده از چهره های عروسکی شخصیت های روز سیاسی و اجتماعی با استقبال فراوان بینندگان مواجه می شود. او همچنین نویسندگی مجموعه طنز عروسکی «وقایع درباریه» شبکه اول سیما را برعهده داشته است.

از دیگر فعالیت های قطبی نوشتنِ کتاب های طنز «غریبه ای در مدار جنوب» و «الاغ آقای خراسانی» است. همچنین کتاب های گزیده اسناد جنگ جهانی دوم در ایران از انتشارات موسسه اطلاعات و «ایران در آتش جنگ جهانی اول» از انتشارات دریچه نو را در کارنامه اش دارد و کتاب های زیادی را هم ویراستاری کرده است.

 

∗ مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.

∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here